Linux Nedir? (Gelişmis Version)

10 Eyl 2007
125
0
Linux, 1991 yIlInda FinlandiyalI bir iniversite Öğrencisi tarafIndan geliştirilmeye başlanmIş. Linus Torvalds, master projesi için bir işletim sistemi yazmak için kollarInI sIvadIğI zaman bunun en iyi şekilde yapmanIn bir yolu olarak İnternet'te duyurmak olduğunu dişiniyor. Linus Torvalds'In mesajI o kadar çok yazIlImcInIn ilgisini çekiyor ki dinyadan bir anda yizlerce cevap alIyor. BÖylece 9 yIllIk bir seriven başlIyor. Şimdi Linux'un tim dünyada 20 milyon kadar kullanIcIsI olduğu tahmin ediliyor. Türkiye'deki tahminler ise Linux kullanan 75 bin civarInda kişi olduğu yÖninde. Linux sadece Intel, AMD, Cyrix gibi işlemcilerde değil, daha yiksek performans gÖsterebilen Alpha, Sparc gibi 20'ye yakIn platformda da çalIşabiliyor.
Mutlaka Linux'un neye benzediğini merak ediyorsunuz. Bu ekran gÖrintileri, Gelecek Linux'un yapabildikleri hakkInda size bir fikir verecektir. Linux'un en Önemli Özelliklerinden bir tanesi de sizin bu işletim sistemini istediğiniz gibi yÖnetmenize izin vermesidir. Eğer programcI iseniz, kaynak kodu açIk olan Linux'a kolayca eklemeler yapabilirsiniz.

Linux'a nasIl başlamalIyIm?
Linux kullanmanIn en kolay ve kIsa yolu bir Gelecek Linux CD'si bulmak ve sisteminize kurmak. Daha Önce kullandIğInIz işletim sistemini silmeye gerek kalmadan aynI bilgisayar izerinde Linux'u çalIştIrabilir ve ikili açIş yÖntemiyle Linux'u ya da Windows açabilirsiniz. Gelecek Linux sadece 25 dakika içinde kurulur ve ayarlanabilir!
Linux Özellikle kiçik ve orta Ölçekli kurumlarIn kIsItlI İnternet'e geçiş bitçelerinden fedakarlIk etmelerine gerek kalmadan İnternet'e zIplamalarInI sağlIyor. BÖylece neredeyse komik denilebilecek bir icretle -ki bu genellikle CD'nin sahip olma maliyetine denk dişiyor- kendi sunucu servislerinizi kurabiliyorsunuz. Tabi başInIz sIkIştIğInda bu konuda profesyonel destek alabileceğiniz kuruluşlarIn olduğunu da unutmamak gerek.

Linux, 21. yizyIlIn işletim sistemidir
Bitin bunlarIn yanIsIra geniş ağ yetenekleri, verimli kaynak yÖnetimi, çoklu grafik arayizi nedeniyle Linux, Önce akademik çevrelerin ilgisi ile biyirken şimdi ticari kuruluşlarIn el atmasIyla hIzla genişlemeye devam etmektedir. Özellikle veritabanI konusunda Sybase, Oracle, Informix gibi veritabanlarInIn da etkisiyle Linux etkin ve ucuz bir işletim sistemi olarak alternatif çÖzimler sunar.
Kurulum ve kullanIm zorluklarI ise bir çok yeni masaistinin ortaya çIkmasIyla giderilmiştir. KDE, GNOME, Windowmaker gibi çeşitli grafik arabirimleriyle dağItIlansirimleri, kullanIcInIn isteklerine gÖre esnek bir şekilde genişletilebilir.

Sistemin ayarlanabilen parçalarI çok esnek olduğu için kullanIcInIn yazIlImlar hakkIndaki merakInI cezbederek, Öğrenmeyi ve Öğretmeyi teşvik eder.

Linux'un diğer kullanIm alanlarI
Linux, aşağIdaki Özellikleri sayesinde, mevcut ağ yapInIzI bozmadan diğer işletim sistemlerinin yerine geçebilir.

SMB file server: Windows NT yerine kullanIlacak bir Linux sistemi ile SMB dosya ve yazIcI paylaşImI (istatistiklerle de kanItlandIğI izere) çok daha hIzlI ve performanslI yapIlIr.

SQL sunucu: Linux ile hazIr gelen açIk kaynak kodlu MySQL ve PostgreSQL veritabanlarIndan birisi ile veritabanI ihtiyacInIzI karşIlayabilirsiniz.

Yedekleme initesi: Tim sisteminizin yedeklenmesi gerektiğinde Linux ciddi bir alternatiftir.

Web sunucu: Linux'un da altInda çalIşan Apache web sunucu, dinyadaki tim sunucularIn %60'InI kapsar. Tim dinyadaki web sunucularInIn %30'u ise Linux'tur.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.