Yapay Zekayla Üretilen Fotoğraflarla Şantaj Yapan Kişilere Karşı Alınacak Tedbirler

Mustafa73

Üye
20 Eyl 2023
103
1
51
Midyat/Mardin
Günümüzde kadınların özellikle kız çocuklarının çıplak fotoğrafları yapay zekayla yapılıyor. Ve bunu kız öğrencilerin okul arkadaşlarından bile bir kısmı yapıyor. Bu sebeple bu konuda gerek öğretmenlere gerek çocuk ve kadın hakları savunucularına gereksede teknoloji uzmanlarına sorumluluklar düşmektedir. Yapay zeka ile üretilen çıplak fotoğraflarla şantaj mağduru olan kişiler için korunma yolları oldukça önemlidir. Bu yolları şöyle sıralayabilirim:

Para veya başka bir şey vermeyin: Şantajcılara herhangi bir ödeme yapmak, onları daha fazla talepte bulunmaya teşvik edebilir. Bu yüzden, taleplerine boyun eğmemek önemlidir. 82t0box.png
İletişime geçmeyin: Şantajcılara cevap vermek veya onlarla iletişim kurmak, ilginizi ve endişenizi gösterir. Onlarla iletişimi kesmek, onların vazgeçmesine yardımcı olabilir. 8m0hty9.png
Delil toplayın: Şantajcılardan gelen mesajları ve e-postaları silmeyin. Bunlar, yasal işlem başlatırken delil olarak kullanılabilir. 7g0vdo2.png
– Kimliklerini tespit edin: Şantajcıların kimliğini belirlemeye çalışın. Bu, onları takip etmenize ve yasal işlem yapmanıza olanak tanır. 7bx8z9l.png
– Kötüye kullanılan platformları bildirin: Şantajcıların kullandığı yapay zeka uygulamalarını veya sitelerini yetkililere bildirerek, bu platformların kapatılmasına katkıda bulunabilirsiniz. 7yajr84.png
- Ailenizle paylaşın: Özellikle güvendiğiniz aile bireylerine durumu açıklamak, onların desteğini ve rehberliğini almanızı sağlayabilir. hv2lzz1.jpg
- Hak savunucularıyla iletişime geçin: Çocuk hakları ve kadın hakları savunucuları gibi gruplar, bu tür durumlarda yardımcı olabilir ve rehberlik edebilir. Çocuk hakları veya kadın hakları savunucuları bu konuda bir şey yapamayacak olsada ben kadın hakları savunucularından birisini tanıyorum. O mutlaka yapar. 2023 Yks tercih sürecinde yardım ettiğim bir kişidir.
- Yapay zeka destekli yardım alın: Fotoğraf ve video düzenleme konusunda uzmanlaşmış ücretsiz yardım edecek olan yapay zekayla hem fotoğraf hemde video yapan birisiyle görüşün kendisinden yardım alın. O kişide onlara aynı şeyi yapar. Bu konuda benden yardım alabilirsiniz. Ben ücretsiz yardım ederim. 2ybrhdu.jpg
– Hukuki yollara başvurun: Şantajcılar aleyhine hukuki işlem başlatarak, onları cezalandırmak ve mağduriyetinizi gidermek için adımlar atabilirsiniz. Bu konuda da yine benimle iletişime geçebilirsiniz. Ben avukat vs. değilim fakat ücretsiz yardım edecek olan tanıdığım kişiler var. hzdnocf.jpg
- Sosyal Medya Güvenliği: Sosyal medya hesaplarınızın güvenlik ayarlarını gözden geçirin ve özel bilgilerinizi sadece güvendiğiniz kişilerle paylaşın. Mümkünse profil fotoğrafınız olmasın olacaksa bile bende bir tane yapay zeka aracının prosu var. Apksını size veririm. Ücretsiz pro kullanırsınız. Aynı size benzeyen fotoğraflar yapar. tq89359.jpg
- Psikolojik Destek: Şantajın yol açtığı stres ve travmayla başa çıkmak için profesyonel bir psikolog veya terapistten destek alın. 6ojgpyf.jpg
- Teknoloji Danışmanlığı: Fotoğrafların ve videoların manipüle edilip edilmediğini anlamak için bir teknoloji uzmanından yardım alın. Bu konuda benden de yardım alabilirsiniz. Ücretsiz yardım ederim. 9p0jy00.png
- Ebeveynlerde çocuklarının fotoğrafını sosyal medyada paylaşmasın. Mark Zuckerberg gibi olun.

Yapay zekayla üretilen fotoğraflardan utanılacak bir durum yoktur. Sonuçta sizin yüzünüz kullanılmış tüm vücut size ait değildir. Ama onlara boyun eğmeniz durumunda çok yanlış bir harekette bulunmuş olursunuz. Bizzat ben erkeğim kendi fotoğrafımı iki tane bikinili kadın yapacağım bundan hiçte utanmıyorum. Ayrıca ben doğuluyum ve bu durum bizim doğuda çok yanlış karşılanıyor. Beni görüp tepki verecek çok kişi olacak buna eminim ama umrumda bile değildir. Sonuçta fotoğraflar yapay zekaya aittir. Gerçek bedenim değil ki kesinlikle yapay zekayla fotoğraflarınızı yapıp sizi şantaj eden kişilere boyun eğmeyin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

*Eroğlu

Katılımcı Üye
4 Tem 2013
854
1
163
İstanbul
Neden bir konuyu hiçbirşeyine dokunmadan buraya yazarsın ki? Emek olduğunu mu düşünüyorsun gerçekten?

Mustafa73

Üye
20 Eyl 2023
103
1
51
Midyat/Mardin
Neden bir konuyu hiçbirşeyine dokunmadan buraya yazarsın ki? Emek olduğunu mu düşünüyorsun gerçekten?
Ben yazdım. Sonra kendi yazdıklarımı yapay zekadan Microsoft Copilot'tan açıklayıp detaylandırmasını istedim. Ayrıca bir avukatın web sitesinden de istifade ettim. Tamamen yapay zekayla hiçbir alakası yoktur. Yapay zeka sadece benim ve avukatın bilgilerini kendi kelimeleriyle yazdı.

alexandre20

Katılımcı Üye
13 Tem 2022
908
11
716
Photoshop ile sahte çıplak fotoğraflar yıllardır yapılıyor zaten, değişen tek şey yapay zekanın daha hızlı bir şekilde bu çıktıyı verebilmesi. Bir sapık kafaya koyduysa zaten o resmi üretebiliyor

Son düzenleme:

Mustafa73

Üye
20 Eyl 2023
103
1
51
Midyat/Mardin
Photoshop ile sahte çıplak fotoğraflar yıllardır yapılıyor zaten, değişen tek şey yapay zekanın daha hızlı bir şekilde bu çıktıyı verebilmesi. Bir sapık kafaya koyduysa zaten o resmi üretebiliyor. Ayrıca konu sahibi 2 cümleyi yan yana getirecek türkçe bilgisine sahip olmadığı için bütün mesajlarını ve konularını yapay zeka ile oluşturuyor. ne kadar üzücü (bkz: Yapay Zekayla İlgili Kitabım)
Doğrudur bizat şahit olduğum bir olaydır. Photoshopla yapılan fotoğraflar bir kişinin okuma hakkının elinden alınmasına yol açmıştır. Böyle bir olaya şahit oldum. Yalnız Darkwebte bu şekilde kadınlara şantaj etmenin eğitimi verildi. Kitabı dağıtıldı. Yapay zekayla bu olay yayıldı. Bende bu yüzden bu paylaşımı yaptım. Olay büyüyor. Gün geçtikçe bu tarz olaylar artıyor. Ve telegramda dahi bu şekilde para kazanıyor. Ayrıca Türkçe bilgim iyidir. Yapay zeka kitabında yapay zekadan faydalandım. Ama yapay zeka onda da hırsızlık yapmış.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.