19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

cansın

Özel Üye
27 Nis 2008
8,788
31
Egemenlik ilkesinin açıkca ortaya konması ve en kısa zamanda toplanacak bir meclisin, meşruiyetini milletten alarak milletin geleceğinde söz sahibi olması için Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul'dan Samsun'a hareket etmeden önce ve Samsun'a ayak basar basmaz inandığı ve uygulamasına çalıştığı temel düşünceyi Nutuk'ta şöyle açıklar:

<< Efendiler, bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da milli hâkimiyete dayanan, kayıtsız şartsız, bağımsız bir Türk Devleti kurmak! İşte daha İstanbul'dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun'da, Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulanmasına başladığımız karar, bu karar olmuştur >>

Mustafa Kemal, egemenlik, tam bağımsızlık ve demokrasi ilkelerine dayalı bir devlet kurmanın zorunluluğuna ve bunun tüm öteki yolların üstünde en geçerli ve tutarlı yol olduğuna inanmış, bunun için mücadele etmiştir. Görüldüğü gibi, egemenlik sorunu meşruiyet sorunu ile birlikte düşünülmektedir. İktidarın rastgele elde edilmeyip bir hakka dayandığı ölçüde meşru olması, milletin geleceğini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır düşüncesi ile ancak mümkün olacaktır.

Bandırma Vapuru, 16 Mayıs 1919 yılında, İstanbul'dan başlayan yolculuğunda 9. Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşa ve maiyetindeki 48 kişiyi Samsun'a ulaştırdı.

Bu yolculuğu General Hikmet Gerçekci şöyle anlatmaktadır:

<< Karargah üstlerinin hemen hepsini deniz tutmuştu. Kimse kamarasından dışarı çıkamıyordu. Samsun'a az bir yolumuz kalmıştı. Herhangi bir terslik çıkmazsa, çok değil yarın sabah orada olacağımızı ümit ediyorduk, bu düşünceler içinde güvertede ellerimle küpeşte demirini tuta tuta yürümeye çalışırken O'nun kamarasından çıktığını gördüm. Sert bakışlarıyla ufka bir göz gezdirdikten sonra kaptan köşküne çıktılar. Bandırma Vapuru'nda hemen herkesi deniz tutmuştu, oysa Mustafa Kemal dipdiriydi ve çok sağlıklıydı. Kıyı bir ana baba günü halini aldı. Gemimiz demir atınca coşkun gösteriler yükseldi. Hemen ardından geminin etrafını kayıklar aldı. Halkın bu coşkun gösterisini görünce boğazıma bir şey tıkandı, gözlerim yaşardı. Vapur 19 Mayıs sabahı Samsun Limanı'na yanaştı. Kemal Paşa ve arkadaşları Samsun'da sevinç gösterileri ile karşılandı >>

Daha sonra tarihe << pusulası bozuk >> diye not düşülecek olan bağımsızlığın simgesi Bandırma Vapuru'nun Samsun'a ulaştırdığı Milli mücadele kahramanları, vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı için her yerde mitingler, toplantılar düzenler böylece ulusal çağrıya milleti de dahil ederler. Burada bir hafta kalan Mustafa Kemal Paşa, 27 Mayıs günü Havza'ya geçer. Çalışmalarına 28 Mayıs 1919'da Havza'dan bütün illere genelge yollayarak başlayan Mustafa Kemal Paşa, halkın bulundukları yerlerde hemen işgal olaylarını protesto etmelerini ister. Halk, beklenen tepkiyi gösterir. 21 - 22 Haziran 1919 gecesi, Atatürk, yaveri Cevat Abbas Bey'e Amasya Genelgesi'ni yazdırır. Bu Genelge, ulusal egemenlik ilkesine yer verilen ilk belge sayılır. Ardından Erzurum'da 23 Temmuz 1919'da toplanan kongreye 54 delege katılımı ile Mustafa Kemal Paşa'nın << Tarihte eşi az bulunur bir eser olarak kaydedilebileceğini >> belirttiği Erzurum kongresi'nde alınan kararlar belirlenmiştir. Bu Kongre'de ilk defa << milli egemenlik >>, << milli meclis >>, << Temsil Heyeti >> gibi kavramlar kullanılarak uzun yıllar tek kişinin yönetiminin geçerli olduğu bir ülkede millete dayalı bir kararın temelleri atılmıştır. Elbette milli güçleri etken, milli istenci egemen kılmak gereklidir. Böyle bir girişimi, düşman işgalinin varlığı ve İstanbul hükümetinin de yürürlükte olduğu bir ortamda çok önemli saymak gerekir. Daha sonra Sivas'ta 33 delegenin katılımıyla 4 - 11 Eylül 1919 yılında egemenlik kavramı, Sivas Kongresi'nde yeniden tekrarlanarak Anadolu'da ulusal bir meclisin kurulmasını hızlandıran gelişmeleri davet etmiştir. Artık bütün Anadolu ayaktadır ve yerel kongreler devam etmektedir. 19 Eylül Nazilli, 22 Eylül Balıkesir ve diğerleri ile hareket dalga dalga tüm Anadolu'ya yayılmıştır. Sivas Kongresi sonrası milli hareketin organı olarak yapılacak işlerin millete duyurulması misyonunu üstlenen gazetenin adı << İrade - i Milliye >> dahi hareketin yönünü göstermesi açısından anlamlıdır. Daha sonra << Hakimiyet - i Milliye >> adı ile günlük yayına başlayacak olan bu gazete, o günlerde egemenliğin halka benimsetilmesi çabalarında da önemli rol üstlenecektir. Atatürk, Milli Mücadeleyi başlattığı andan beri hep, milli egemenlik, milli irade, milli meclis gibi kavramlara dayanıyor, bunları mücadelesinde bayrak yapıyor ve Türk milletine sonsuz bir güven duyuyordu.

Mustafa Kemal Paşa Sivas'tan sonra Ankara'ya gelir ve 23 Nisan 1920 günü Büyük Millet Meclisi'ni toplar. Meclis başkanlığına seçilen Mustafa Kemal Paşa düzenli ordular kurarak, Birinci İnönü, İkinci İnönü, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Savaşı ile yurdumuzu düşmanlardan ilelebet kurtarır. Bizlere yaşamımızı, armağan eder.

<< Bir millet, varlığı ve hakları için bütün kuvvetiyle, bütün fikri ve maddi güçleriyle alâkadar olmazsa, bir millet kendi kuvvetine dayanarak ve bağımsızlığını temin etmezse, şunun bunun oyuncağı olmaktan kurtulamaz. Bu sebeple teşkilatımızda milli güçlerin etken ve milli iradenin egemen olması esası kabul edilmiştir. Bugün bütün cihanın milletleri yalnızca bir egemenlik tanırlar: Milli egemenlik >> Atatürk

19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş savaşımızın başladığı gündür. Bugün aynı zamanda Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mızdır. Atatürk bugünü, milletin geleceğinin teminatı dediği Türk gencine armağan etmiştir. Spor bedenin terbiyesidir, eğitimidir.

Spor, yalnız bedeni geliştirmekle kalmaz, zihni de geliştirerek, sağlıklı yaşamamızı sağlar. Spor yapan kimseler hayatta daha başarılıdır. Kötü alışkanlıklar edinmezler. 19 Mayıs'ta yurdumuzun her yerinde gençler, izciler, öğrenciler spor gösterileri yaparak, bu anlamlı günü en güzel şekilde kutlar. Ve ayrıca bugünün diğer bir önemi de Atatürk'ün bir söyleşisi esnasında ifade ettiği: << Ben 19 Mayıs'ta doğdum >> demesidir. Her yıl bugün, Milli Kurtuluş savaşımızın başlangıcı, bağımsızlığımızı iade ederek bizleri onurlandıran devletimizin kurucusu Atatürk'ün de, doğum yıl dönümü olarak törenlerle anlamlandırılmaktadır.

...

Justice4ewer

Adanmış Üye
9 Ara 2010
6,346
0
Ankara
8270.gif

~19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ~

19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. I. Dünya Savaşı sonunda ülkemizin birçok yeri savaşı kazanan devletler tarafından işgal edilmişti. Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak için Atatürk, 16 Mayıs 1919'da "Bandırma Vapuru" ile İstanbul’dan Samsun'a hareket etti. 19 Mayıs 1919'da Samsun'a vardı ve burada Kurtuluş Savaşını başlattı. Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkemiz yabancı güçlerden kurtarıldı. 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti ilan edildi. Atatürk'ün, Samsun'a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

Atatürk Türk gençliğini seviyor, onlara güveniyor ve Türkiye’nin geleceğini onların ellerine bırakmaya çekinmiyordu. Gençliğe bıraktığı bu önemli görevi söylevinde şöyle dile getiriyordu Atatürk: "Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır."

Atatürk, "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!" sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulunun da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır.

Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır.

19 Mayıs; 1981 yılından bu yana "Atatürk'ü Anma Günü" olarak da kutlanmaktadır. Bunun nedeni Atatürk’ün bir söyleşi sırasında: "Ben 19 Mayıs'ta doğdum" demiş olmasıdır.

19mayis3.jpg
Atat%C3%BCrk%C3%BC-Anma-ve-Spor-Bayram%C4%B1.jpg

Kod:
[CENTER] [COLOR="White"][B]ATATÜRK'TEN SON MEKTUP[/B][/COLOR]

[COLOR="Red"][B]Siz beni hala anlayamadınız
Ve anlamayacaksınız cağlarca da
Hep tutturmuş "Yıl 1919 Mayisin 19u" diyorsunuz
Ve eskimiş sözlerle beni ovuyor, ovuyorsunuz
Mustafa Kemal'i anlamak bu değil.

Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil
Bırakın o altın yaprağı artik
Bırakın rahat etsin anılarda şehitler
Siz bana neler yaptınız ondan haber verin
Hakkından gelebildiniz mi yokluğun, sefaletin?
Mustafa kemal'i anlamak yerinde saymak değil
Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil.

Bana muştular getirin bir daha
Uygar uluslara eşit yeni buluşlardan
Kuru söz değil is istiyorum sizden anladınız mi?
Uzaya Türk adini Atatürk kapsülleriyle yazdınız mi?
Mustafa Kemal'i anlamak avunma değil

Hala o acıklı ağıtlar dudaklarınızda
Hala oturmuş bana On Kasımlarda ağlıyorsunuz
Uyanın artik diyorum, uyanın, uyanın!
Uluslar fethine çıkıyor uzak dünyaların
Mustafa Kemal'i anlamak göz boyamak değil!

Beni seviyorsanız eğer ve anlıyorsanız
Laboratuarlarda sabahlayın, kahvelerde değil
Bilim ağartsın saclarınızı, kitaplar
Ancak böyle aydınlanır o sonsuz karanlıklar
Mustafa Kemal'i anlamak ağlamak değil

Demokrasiyi getirmişim size özgürlüğü
Görüyorum ki hala ayni yerdesiniz hiç ilerlememiş
Birbirinize duşmuşsunuz halka eğilmek dururken
Hani köylerde ışık, hani bolluk, hani kaygısız gülen?
Mustafa Kemal'i anlamak itişmek değil

Arayı kapatmanızı istiyorum uygar uluslarla
Bilime, sanata varılmaz rezil dalkavuklarla
Bu vatan, bu canim vatan sizden çalışmak ister
Paydos övünmeye, paydos avunmaya, yeter yeter
Mustafa Kemal'i anlamak aldatmak değil
Mustafa Kemal ülküsü sadece söz değil.[/B][/COLOR]
[COLOR=green][SIZE=2][FONT=Comic Sans MS][IMG]http://img1.loadtr.com/b-467258-an%C4%B1tkabir_ankara.jpg[/IMG][/FONT][/SIZE][/COLOR][/CENTER]

8625.jpg

19mayis.jpg

8694.jpg

Son düzenleme:

mcinturffssx

Yeni üye
11 Tem 2012
43
0
Atatürk, "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!" sözü ile başarılı olabilmenin bir koşulunun da sağlıklı olmak olduğunu, sağlıklı olmak için de spor yapmak gerektiğini vurgulamıştır.
iinn.gif

kurtpolat

Üye
12 Eyl 2009
178
0
İzmir
19 Mayıs’ın Sesi

Ağlıyordu saçı ak dedem,
Ağlıyordu ocak başında ninem,
Ağlıyordu elinin kınası solmamış gelin,
Ağlıyordu bir koca ülke sahipsiz.

Dal uçlarında tomurcuklar olgun,
Çakıl taşlarına değin mutlu deniz,
Dağ doruklarında bulutları eskidi Erzurum’un.
Eskimeyen gündür 19 Mayıs 1919.

Düşüncesi mavilikler örneği geniş,
Köyler, kentler acısına uzanır;
Dağ doruklarına varır bakışları.
Yıllar önce ay mayıs, gün 19.

Yeni doğan güneşle aydınlanmış
Samsun’da bir deniz.
Kıyısında tek yürek bir millet, haykırır kıt’alara;
Anadolu toprağında biz varız!..

tysonlee

Yeni üye
8 Eki 2012
1
0
Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramımız yurdun her yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır.

IBMC

Yeni üye
7 Eki 2012
17
0
Buğün 19 Mayıs
Gençlerin bayramı,
Kurdular bandoları,
Yürüdüler cadde,sokak.

Kimi balkonda,kimi dışarda,
Seyrediyor onları,
Herkez bağırğyor
19 Mayıs diye.

Bir baktım çevreme,
Herkez neşe içinde
Yaşasın Gençlik Bayramı,
Yaşasın 19 Mayıs.

mhhck

Kıdemli Üye
13 Nis 2009
3,597
3
K.IRAK
bxTrdvJ.png

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramınızı Kutlarız!

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla anıyor bize emanet ettiği bu vatana ilelebet sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.

Google vasıtasıyla buradan Anıtkabir'i 3D olarak görüntüleyebilirsiniz.

Zxch2fY.png

OWYxLP2.png

sWyHLt4.png

jM7AarY.png

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.