Aklıma bir soru takıldı ( Bilgisayar saati ile ilgili)

azad95

Katılımcı Üye
8 Şub 2011
306
0
Selamlar, aklıma bir soru takıldı. Google'de bulamadım. Çünkü nasıl ya da ne yazacağımı bilmiyorum. Hep göz önünde bir şey ama düşündüm düşündüm aklıma bir şey gelmedi.
Soru:
Bilgisayarın saat sistemi nasıl çaşılıyor ? Yani mesela 1 ay kapalı kalan bir bilgisayarı 1 ay sonra açtıktan sonra internet olmasa dahi doğru saati gösteriyor. Kapalı olan süreyi nasıl hesaplıyor da tekrar açıldıgında doğru yerden devam ediyor. Belki basit bir sistemi vardır ama aklıma takıldı işte. :RpS_cool: Bilen var mı ?

azad95

Katılımcı Üye
8 Şub 2011
306
0
Düzeltme: Program internet ile çalışıyormuş. Yani bios pili olmadan saat güncellenmiyormuş.
Bios pili olmadan da güncellenebiliyormuş programlar sayesinde. Örnegin BURADAKİ program. Bunun çalışma mantıgı nedir ?

'Marksman

Kadim Üye
8 Ocak 2013
5,400
1
2
Hayır aslında güncellenmiyor. Bios pilinde saklı tutuluyor ayrıca bios pili bir süre sonra bitiyor değişmesi gerekiyor zaten. Saat gibi düşün saatin pili de uzun süre dayanir fakat bi süre sonra biter. Ayni sistem.

akatsuk103

Üye
4 Eki 2013
208
0
Denizli
Olay bios pili ile alakalı, internete bağlanmadan otomatik olarak bulamazdı biosta saat kayıtlı olmasa,

biosta tür ve modele bağlı olarak uzun süre dayanır fakat 1 yıl boyunca kapalı kalan makine

internetsiz ortamda büyük ihtimalle siz ayarlamadıkça saat ve tarihi yanlış göstericek

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.