Alan adı (domain-hosting)

19 Ağu 2017
76
0
Bir web sitesi oluşturmak istiyorum ama domain ve hosting ile ilgili bir şey bilmiyorum. Godaddy den istediğim alan adı için fiyat baktım ama 60 lira yazıyor. Her yıl 60 lira vermem mi gerekiyor? Bu konuda bilgilendirme yapabilir misiniz?

SultanATSIZ

Uzman üye
13 Ocak 2018
1,674
34
TURAN
Alttaki video size yardımcı olucaktır. Video içeriğinde gerekli cevapları bulucaksın. 5 Saatlik uzun bir video fakat son derece bilgilendirici izlemenizi tavsiye ederim. Üstelik 60 tl değil 5 tl ye uygun fiyatları bulabilirsiniz videoyu izleyin görüceksiniz.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=LwoEMTxYNn8&t[/ame]

Gauloran

Moderasyon Tim Lideri
7 Tem 2013
8,269
754
Merhaba, öncelikle domain ve hosting hakkında size basitçe fakat detaylı bilgi vereyim:

Domain dediğimiz şey alan adıdır yani sitenizin sizin adres adı örneğin " orneksite . com " şeklinde uzantısı değişebilir tabi sizin seçiminize göre. Hosting ise sitenizin barınması için gerekli olan bir hizmet. Aktif bir web site sahibi olmanız için gerekli olan bir domain yani alan adı almak ve bu alan adını bir hosting hizmetine bağlamak. Yani hosting hizmeti almak.

Bunlar gerçekten basit işlemler günümüzde birçok kişinin web sitesi var. Godaddy domain almak için çok kullanışlıdır size tavsiyem alan adınızı godaddy'den alabilirsiniz. Godaddy hosting hizmeti de veriyor fakat hosting hizmetini alan adını godaddy'den aldınız diye hostingi de oradan alma zorunluluğunuz yok bunlar farklı hizmetler istediğiniz hosting hizmeti veren bir yerden kendinize uygun paketi satın alıyorsunuz veyahut ücretsiz hostingler de var lakin ücretsiz hostinglerden verim beklemeniz söz konusu bile değil dolayısıyla hosting hizmet seçminize dikkat etmelisiniz.

Evet her yıl 60 lira vermeniz gerekiyor fakat bu fiyat sabit değil seçtiğiniz alan adına göre fiyat değişebiliyor veyahut Godaddy'nin indirimli zamanları olabiliyor. Alan adını da godaddy'den almak zorunda değilsiniz gerçi. Diyelim ki alan adınızı satın aldınız ardından kendinize uygun hosting hizmetini seçtiniz ve satın aldınız.

Yeni başlayan birisi olduğunuz için Hosting firmanızı türk bir firma seçmenizi tavsiye ediyorum fakat ingilizce seviyeniz iyise yurtdışından da hosting hizmeti alabilirsiniz. Bu işlemleri yaptığınızda nameserver diye bir kavramla tanışacaksınız. Hosting hizmetiniz zaten size bundan bahsedecek çok basit ve kısa süren bir işlemdir eğer godaddy'den domaini satın aldıysanız godaddy hesabınıza giriyorsunuz ve aldığınız domainin ayarlarına gidip hosting hizmetinizin nameserver larını oraya yazıyorsunuz ve kısa bir süre içinde siteniz hayat bulmuş oluyor.

Bu işlemlere başlamadan önce wordpress kavramını araştırmanızı tavsiye ediyorum wordpress bir içerik yönetim sistemi, yani genellikle yeni başlayanlar sitelerinde wordpress kurulumu yapıyor bu hosting paketinize göre değişebilen bir durum yani kurulumu siz yapmıyorsunuz ve bu söylediğim işlemler çok basit, forumumuzda arama yaparak bu bahsettiklerime ulaşabilirsiniz ulaşamadığınız takdirde ben linkleri buraya bırakırım fakat bu ekstra bir bilgi, ne yapmanız gerektiğini kısaca anlattım.

İyi forumlar

Shorpm

Uzman üye
11 Ara 2015
1,176
8
Underground
Bir web sitesi oluşturmak istiyorum ama domain ve hosting ile ilgili bir şey bilmiyorum. Godaddy den istediğim alan adı için fiyat baktım ama 60 lira yazıyor. Her yıl 60 lira vermem mi gerekiyor? Bu konuda bilgilendirme yapabilir misiniz?

Muhtemelen .com domain alıcaksınız .com domaini nasıl 6 liraya alabileceğinizi göstereyim. İstediğiniz domaini sepetinize ekleyin ve sepete devam et diyin orda otomatik olarak domaini "2 Yıl"'lık plan olarak seçmiş olucaktır onu 1 yıl yapın ardından "İşleme Devam Et" butonun üstünde "Promosyon kodunuz mu var?" tuşuna tıklayıp oraya "GOFD711A" yazın fiyat 6TL'ye düşücektir. Sol kısma kişisel ve kart bilgilerinizi girip siparişi tamamlayın. Bir teşekkürü çok görmeyin.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.