Çözüldü Antivirüs Yazılımları Gerçekten Gerekli Mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sydbarret

Üye
24 May 2012
177
0
Arkadaşlar merhabalar. Konu hakkında araştırma yaptım ama çok tatmin eden içeriklere rastlamadım.

Üç yıla yakındır antivirüs yazılımı kullanmıyorum, ayrıca Windows güvenlik duvarımda kapalı, nereden zarar geleceğini, hangi dosyanın zararlı olduğunu kendimce az çok anlıyorum ve buna göre hareket ediyorum. Zira bu yazılımları kullanırsam beni zaten kanser eden bilgisayarımın hepten öldüreceğini biliyorum.

Geçtiğimiz günlerde bilgisayarımı yıllar sonra taradım, saatler sonra üç - beş zararlı dosya bulup sildim. Verilerim çalınması durumunda umrumda olmaz zira zengin bir ailenin çocuğu olmayıp devlet sırrı taşımıyorum. Korsan yazılım kullanıyorsam zaten verilerimin güvende tutulmayacağını onaylamış oluyorum ki o da ayrı bir mesele.

Gerçekten antivirüs proramı gerekli mi? Paranoyak olmalı mıyım? Notebook'umun kamerasına bant yapıştırıp, mikrofon girişini tıkamalı mıyım? Veya her akşam antivirüs ile sistemi tarayıp sistemi baştan mı kurmalıyım (evet bunu yapan onlarca insan var). Sürekli olarak gerçek zamanlı çalışmalı mı? Sadece üç aydan üç aya tarama iş görür mü?

Sizlerden güzel cevaplar bekler iyi forumlar dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

YESBUTNO

Katılımcı Üye
9 Ara 2017
764
1
Bence antivirüse gerek yok .Hitman gibi anlık zararlı tarama programları ile arada bir taratabilirsin.
Şahsen ben öyle yapıyorum.

P4RS

Özel Üye
8 Ocak 2017
5,156
58
Ankara
Bence gereksiz. Kaç yıldır antivirüs programı kullanmıyorum. Bilinçli bir kullanıcı olduktan ve burada ki rat vb. çeşitlerinin neye yerleştirilip karşı tarafa nasıl yedirileceğini öğrendikten sonra önlemlerini alıyorsun. Fakat insanız sonuçta arada bir bit defender gibi programlar ile tarama yaparsan iyi olur.

Bykurabiye

Kıdemli Üye
8 Eyl 2016
2,519
3
Notebook'un kamerasına bant yapıştırmalısınız.Ama "bence" antivirüs programı kullanmaya gerek yok.Dediğiniz gibi bu konularda az çok bilgisi olan herkes hangi dosyanın virüslü olduğunu az çok tahmin eder :) .

DarkScannel

Katılımcı Üye
22 Haz 2015
710
22
Antivürüs programlarını uzun süre kullanmamanız bir bakıma kötü ; (kendimde kullanmıyorum)
kötü olmasının nedeni bilgisayarınıza bulaşmış veya bulaşabilecek virüslere birşey yapamamanız.
Bu arada kendimde uzun zamandır antivürüs programı kullanmıyorum çünkü hem sistemim kötüydü hemde birdünya olay vs. daha sonra uzun bir süre kullanmadım artık virüslerin nerelerde vs. olabileceğini iyi biliyorum amma velakin bu seviyeye gelmeden önce kullandığım bir programı tanıtmak isterim benim çok işimi gördü . Deepfreze adlı uygulama ;Nedir bu deepfreze ?
ahım şahım anlatmıyacağım basit mantığı anlatıcağım , bilgisayarı ayarlıyorsunuz herşeyi tertemiz daha sonra deepfreze açıyorsunuz ve bilgisayarınızda herşeyi yapabilirsiniz istediğiniz virüseleri vs. açın çünkü deepfreze bilgisayarınıza kurarken ki aldığınınz sistem , bilgisayar her açılıp kapandığında ayarladığınız gibi olmakta bunu genellikle internet kafelerde görürsünüz virüs vs. bulaşmaz bunlara. bilgisayarda bir disk böldüm kendime göre .deepfreze kurulumu yaparken bölmüş olduğum o diski deepfreze ile korumayı iptal ettim buradaki amacım burada benim kişişel dosyalarımın , bilgilerimin , bilgisayarı her aç kapa yaptığımda silinmesini önlemekti. Daha sonra sistemi kurduğunuz zaman zaten gönül rahatlığıyla istediğiniz her türlü dosyayı virüslü fark etmez indirip açın birşey mi oldu bilgisayarı aç kapa yap düzelir mantığı benim çok işime yaradı seninde yarar diye açıklama gereğinde bulundum.

S.A.B.E.R!/

Basın&Medya Ekibi Deneyimli
14 Mar 2017
4,185
578
26
Sakarya
Aslında buna net bir açıklama yapmak çok zor sonuçta yeterli bilgiye sahip kişiler var yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler var kendimden örnek veriyim ben siber güvenlik hk. makaleler yazmama rağmen (uzun zamandır) halen bilgisayarımda kendim en çok güvendiğim bir markanın anti-trojan uygulamasını bulunduruyorum.
Bunun sebebi sonuçta sizler her hangi bir tehlike de olursanız bir yandan rakip ile bir yandan da dosya vb iki tarafa birden eliniz uzanmayacağı için ve daha kısa yoldan otomatik kontrol amaçlı (tabii bu dereceye girmiş programlar için geçerli misal eset) elinizin altında bulunmasında fayda var. Her hangi bir veri kaybını durdurabilmek için bu programlardan hızlı olanlar varsa elbette gerek duymazlar. Mesela ben otomatik bir komut verdim programa pc ne zaman açılırsa anında otomatik tarama yapıyor ve ben tarama bitene kadar pc'ye elimi sürmüyorum ya keylogger varsa birde bayağı bir zor bir yerde ise ne olur ne olmaz kullanmak gerekli demektense kullanmakta fayda var demek daha doğru ve mantıklı olur.

Son düzenleme:

sydbarret

Üye
24 May 2012
177
0
Genel görüş olarak kullanmanın gereksiz kanısına varyorum öyleyse. Ama arada bir sistemi taramanın iyi olduğunuda çıkarıyorum buradan. Hepinize teşekkürler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.