Back-end developerlar sadece web alanında mı çalışırlar?

Yazılım_uzmanı1

Yeni üye
31 May 2022
17
3
Merhaba bir sorum olacak back-end developer olmayı düşünüyorum ama aklıma takılan birşey var back-end developerlar sedece web alanında mı çalışırlar yoksa mobil uygulamalarda ve oyunlarda da mı çalışırlar

moteloner

Yeni üye
2 Nis 2023
32
6
Oyun kismindan emin degilim fakat mobilde de gunun sonunda uygulama bir server ile iletisim kurdugu icin arka tarafta calisan uygulama, bu uygulamanin db ile iletisimi gibi konular icin backend developer gereklidir diye tahimin ediyorum.

Gök-Kurt

Uzman üye
16 Ara 2012
1,516
0
27
İZMİR
Back-end developer genel bir tabir eğer web servisi yazacak isen yol haritası çizebilirim gerçi foruma girmiyorum o yüzden alta bırakayım.

1.Adım -> Temelleri öğren if switch döngüler değişkenler veri tipleri ve temek algoritma(Matematik değil mantık oluşturma gözün korkmasın)
2.Adım -> PHP başla en az her gün 3 saat ayır ve bişiler kodla başka türlü öğrenemezsin.
3. Laravel framework geç en az 2-3 seneni geçir ve spagetti yazma Repository, Service, Interface, Controller, Resource, Model, Restfull API hatim et
4. Bir dile gömülü kalma laravelde artık takılmadan paket yazabiliyorsan o tarihin en çok rabet gören dilini ve framework öğren spagetti yazma framework kullan işsiz kalmazsın

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,312
4,768
Merhaba bir sorum olacak back-end developer olmayı düşünüyorum ama aklıma takılan birşey var back-end developerlar sedece web alanında mı çalışırlar yoksa mobil uygulamalarda ve oyunlarda da mı çalışırlar
Front-end = Ön yüzü yani kısmen tasarımı ve basit arayüz işlemlerini ayarlar.
Back-end = Arkaplanla ilgilenir. Sunucu-Veri tabanı vs.
Mobil programlar ve oyunlarda da ikisi de var. Yani hayır, sadece web alanında çalışmazsın.

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,312
4,768
Birşey soracağım hem siber güvenlik ile hem de back-end alanların da çalışmak istiyorum sizce böyle yapsam güzel olur mu
Ben çalışıyorum ;) ;)
Ama ben sadece back-end değil front-end ile de ilgileniyorum.
Ama önceliğin back-end olsun bence. Sistemin nasıl çalıştığını bilirsen saldırıları önlemek çok daha kolay oluyor.

Nostral

Üye
22 Ağu 2021
201
49

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.