Backtrack 5 acil destek

KatliamHabercisi

Yeni üye
7 Haz 2014
14
0
TurkHackTeaM
10 dakka önce geliyordu bıraktım windows 7 olarak açtım sonra tekrar back track ile açacaktım herşey tamam startx komutunu verince ekran saatlerce siyah kalıyor ve cevap yok masaüstü açılmıyor acil desteklerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler ..

Köstebek-02

Yaşayan Forum Efsanesi
6 May 2008
15,580
45
Köstebek
10 dakka önce geliyordu bıraktım windows 7 olarak açtım sonra tekrar back track ile açacaktım herşey tamam startx komutunu verince ekran saatlerce siyah kalıyor ve cevap yok masaüstü açılmıyor acil desteklerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler ..

Backtrack açıldıktan sonra komut satırına X -configure yazıp enter’a basıyoruz. Ekran hemen yok olup ekranda yazılarla tekrar geliyor. Böylece ekran kartımızı KDE’ye göre ayarlamış oluyor.
Ayar dosyasını ise /root/xorg.conf.newdosyasına kayıt ediyor.Bizim tek yapmamız gereken bu dosyayı KDE’nin ekran ayarlarına baktığı dosya ile değiştirmek. Bunun içinse;
mv /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
komutunu yazıp enter’a basmamız yeterli. Ardından startx yazıp KDE’yi başlatabilirsiniz.

stokw

Özel Üye
27 Nis 2014
4,596
69
Geçtiğimiz günlerde kendi bilgisayarımda backtrack 5 R2 ve R3 sürümünü kurarken bir sorunla karşılaştım. Sorun startx komutu ile grafik arabirimi yüklenmeye çalışırken ekran o esnada kilitleniyor. “Caps Lock” tuşu yanıp-sönme ikazına geçiyor.

Bu sorunun asıl sebebi backtrack sürümünüzün ekran kartını tanıyamaması, uyumsuz olması ya da ekran kartınızın sürücüsü BackTrack’ te bulunmamasıdır. Bir başka ihtimal ise sisteminizde iki ekran kartı varsa bu hata meydana gelebilmektedir.

Uzun araştırmalar sonrasında, sorunun tam çözümü için; gerekli olan ekran kartı sürücülerini kurmanız bu sorunu ortadan kaldırabilir ama bu işlem uzun uğraş vericide olabilir. Bazı ekran kartlarınızın linux ya da unix tabanlı sürücüleri bulmak zor olabilir hatta olmayabilir BackTrack Startx Komutunun Siyah Ekran Size bu gibi durumlarda geçici çözüm önerim işinize yarayacaktır.

Öncelikle çözüm önerim için uyumsuz çalışan ya da sürücüsü olmayan ekran kartını öncelikle tespit edelim. Çünkü driver’ı bulmak ve kurarak kökten çözüm bulmuş olabiliriz.

Grafik Arabirimizi Görmek(Ekran kartlarımızı Görmek)

BackTrack DVD’ mizi çalıştırdıktan sonra, konsol ekranında “lspci | grep VGA” komutu ile bilgisayarınız sürücü olsun veya olmasın grafik kartı bilgilerini görüntüleyecektir.

BackTrack Startx Komutunun Siyah Ekran

Buradan öğrenmiş olduğunuz ekran kartı bilgilerinize göre linux ya da unix türevi sürücülerini indirip kurabilirsiniz.

DVD’ den Boot Ayarlarını Düzenleme

Elimizde, internetimizde sürücümüz yok ne yapacağız. Burada geçici çözüm olan “boot loader“ da sürücümüzü pasif edeceğiz.

BackTrack DVD’ nizi takın ve karşımıza aşağıdaki resim gibi bir karşılama ekranı çıkacaktır. Bu ekrandayken “TAB” tuşuna basınız.

Sonra Karşımıza Boot metnini düzenlemiz gerekiyor. Düzenlemeden önce aşağıda donanımların kendilerine özel tanımlamaları bulunmaktadır.

Eski Intel Kartları : i915.modeset=1 ya da i915.modeset=0
nVidia: nomodeset
Generic: xforcevesa

Benim bilgisayarımda Intel kart bulunduğu için boot edilirken Intel kartını pasif edeceğiz.

Boot ayarını aşağıdaki gibi düzeltmemiz gerekir.

Boot Ayarlarını Kalıcı olarak Değiştirme

[notification type="warning_3" title="UYARI"]LÜTFEN “/etc/default/grub” DOSYASINDA DEĞİŞİKLİK YAPMADAN ÖNCE YEDEĞİNİ ALINIZ.[/notification]

Bundan sonra “startx” komutu uyguladığımızda grafik arayüzümüz sorunsuz bir şekilde karşımıza gelecektir. Ve bu ayarı her bilgisayar açılışında yapmamız gerekir. Bu ayarı kalıcı yapabilmek için “grup” dosyasına müdahale etmemiz gerekir. Ama Yukarıdaki işlemi DVD’ den başlattık. Sonra backtrack işletim sistemini kurduk. Sonrasında ise boot ayarlarını yapabileceğiniz karşılama ekranı gelmeyecek gelebileceğimiz son nokta; shell terminal. Buradan müdahale edeceğiz.

Komut satırına aşağıdaki kodu yazarak grub sayfasını nano text editöründe açıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki gibi pencere çıkacaktır.

Buradan 9.satırdaki ayarı aşağıdaki gibi değiştiriyoruz.

Değiştirme işlemi tamamlandıktan sonra sırasıyla Ctrl+X ve Y(yes) ve Enter diyerek işlem tamamlanır.

En son olarak da bu düzenleme yaptığımız grub dosyasını grup.conf dosyasına derlememiz gerekir. Bunun için;

bunu buldum ama yararı olabilir sana belkide

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.