Başımdan Geçen Dolandırıcılık

mehmet4428

Katılımcı Üye
6 May 2013
602
0
Konuyu açma sebebim hem görüş ve bilgi almak hem de bilgi vermektir.

Yakın zamanda bir forum sitesinden, ünlü bir forum sitesi donanım sitesinin 2. el satış kısmından steam oyunları aldım. Oyunları gift yani hediye olarak almıştım.
Tabi alışveriş yapmadan önce satıcıyı iyice araştırdım, eski satışlarına baktım sorular sordum güven için ve güveni sağladı haliyle, eski satışları da olumluydu.
O da bana güvenmişti ve ilk 1-2 tane oyunu o yolladı ve bende parayı dediği hesaba yolladım sonra geri kalan oyunları da yolladı. Böylece güzel ve sorunsuz alışveriş yapmış olduk.
Bu işi gündüz yapmıştım, gece bir anda steam de iken bir hata geldi hata buydu.

gacEUQ3.jpg

Herhangi bir yanlış faturalandırma yada satış problemi yüzünden oyunların silindiği yazıyordu.
O anda oyunlar gitti ve dolandırıldığımı anladım, tabi şok etkisi oldu haliyle, ağlanacak halimize güldük. :RpS_laugh:

Öyle güzel yöntemi hazırlamıştı ki kendisi yani tebrik mesajlarımı ilettim kendisine.
Hiç açık vermedi neredeyse o yüzden şüphelenmedim hiç.
Eski satışları ve verdiği bilgilere güvendirmişti çünkü.

Elimde forumdaki özel mesajlaşmalarımızdan tutun, oyunu aldığıma dair gelen e psota mesajları, hesabımda olduğuna dair görseller, o satıcının başka sitelerde yaptığı satış hesapları, banka hesapları v.s her türlü kanıt var tabi elimde.

Hesap işi ise başta şüphelendirmedi beni ama bir oyun sitesinin adı ile açılmış bir hesaptı yani hesap ismi gerçek değil bende başta oyun sitesidir sandım o yüzden ana hesaplarıdır diye düşündüm.

Bu iş için nereye başvurmalıyım ve ne gibi işlemler yapmalıyım bu konu hakkında bilgisi olan bilgilendirirse çok memnun olurum.

Steam üstünden gift alışverişi asla yapılmamasını, yapılıyor ise son derece güvenilir yerlerden yapılmasını söylemek isterim mümkünü varsa key alışverişi yapınız.

Son düzenleme:

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
4
390
Ankara
Hiç bir şey yapamazsın. Gift'in satılması yasal değildir, sen gift satın almışsın. Sonra da eleman gift'i geri çekmiş, satış problemi filan değil yani... Sana "gift" etmiş, hediye etmiş, sonra da hediyeyi geri çekmiş.

Black-Box

Emektar
14 Tem 2008
5,199
49
İstanbul.
steam kurallarına aykırı işlemler bunlar kaldı ki elektronik, bilişim olayları pek ilgilenilen konular değil. çok büyük vurgunlar olmadığı sürece. bir şey yapamazsın, ucuza almak istiyorsan oyunlar humble dumble gibi platformlar var. veyahut gitti gidiyor'da satan insanlardan direkt key alabilirsin. uğraştığına değmez geçmiş olsun.

Hebia

Katılımcı Üye
6 Ağu 2015
393
0
system32
Üstteki abilerimizin söyledikleri doğru. Hiçbir şey yapamazsın. Yaptığınız şey illegal bir şey olduğu için ilgilenen olmayacaktır. Suç senin üstüne bile kalabilir. Yani bir daha dikkat et.

mehmet4428

Katılımcı Üye
6 May 2013
602
0
Cevaplarınız için teşekkürler.

Bazı kişiler şikayette bulunmamı söylediler, hakkını ara dediler tabi ama sizler de farklı söyleyince ne yapsam bilemedim.
Tabi yaptığım iş illegal yani steam dışında bir satış ama sonuçta bir alış veriş yani 2. el satış gibi bir şey diyebiliriz ve burada steam açığından yararlanıp bir dolandırma söz konusu ondan şikayet edilebilir diye düşündüm.

200 TL kaptırdık tabi ama parasında değilim yeter ki şahsın bulunmasını isterim.
Sizlerde boşuna uğraşırsın diyorsanız yapacak bir şey yok demek.
Bu konuyu gören üyeler bilgilenmiş olup benim gibi dolandırılmasınlar isterim.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.