Bilgisayar Müh. Yazılım Müh. Hangisi Daha İyi

LordSUCCESS

Uzman üye
17 Eyl 2023
1,349
23
623
Merhaba THT Ailesi, Ben yazılımda iyiyim ilgim var, Bilgisayar Mühendisliğimi benim için daha iyi yoksa Yazılım Mühendisliği mi Hangisi daha avantajlı?

ANTROPİ

Adanmış Üye
6 Nis 2016
6,263
148
93
root@kali:~#
Üniversite eğitimi için soruyorsan bilgisayar mühendisliğinde donanımla (elektrikle) daha içli dışlı oluyorsun diğer dersler yazılım mühendisliği ile çoğunlukla ortak. Üniversite sonrası için ikisinde de kendini geliştirmezsen bir sonuç elde edemezsin. Bilgisayar mühendisliğinden mezun olursan yazılımcı olarak da çalışabilirsin. Kafana takılan olursa özelden sorabilirsin bilgisayar mühendisliği hakkında.

mfk06

Katılımcı Üye
31 Tem 2016
903
6
The World
Bilgisayarı seçersen bilgisayara giden wolt , ampere kadar öğretirler.

Yazılım okursan wolt , amper öğretmezler.

Fark kısaca bu birisinin içinde elektrik , akım , donanım , şema , çalışma prensibi mevcut diğerinde ise bunları es geçip dillere daha fazla yoğunlaşma mevcut.

İlgi alanına göre seçersen bir inşaat mühendisi olmak mı yoksa aşçı mı sen belirlersin.

DarkS0LDIER

Deneyimli Moderatör
5 Ara 2019
1,716
12
395
Sydney
Bilgisayar müh. en küçük ayrıntıya kadar öğreniyorsun c pythonu geçtim donanım dersleri ramin içinde transitörleri elektrik derslerini görürsün. Bunlarla işim olmaz dersen yazılım mühe bakacaksın

imza yetkisi ne oluyor hocam?
Doğru hatırlıyorsam imza yetkisi = projeyi planlayıp yönetici olmak diyelim. Mesela 2 yıllık pc prog okuyan çalışanın var. Bu adam teknisyen resmi evrakları imzalasa bile değeri yok teknisyen adamın görevi verilen işi yapmak. İmza yetkisi olan adam ise bunları inceler denetler

WHITERUBY

Uzman üye
20 Şub 2023
1,684
6
1,583
🔱
Bilgisayar müh. en küçük ayrıntıya kadar öğreniyorsun c pythonu geçtim donanım dersleri ramin içinde transitörleri elektrik derslerini görürsün. Bunlarla işim olmaz dersen yazılım mühe bakacaksın

Doğru hatırlıyorsam imza yetkisi = projeyi planlayıp yönetici olmak diyelim. Mesela 2 yıllık pc prog okuyan çalışanın var. Bu adam teknisyen resmi evrakları imzalasa bile değeri yok teknisyen adamın görevi verilen işi yapmak. İmza yetkisi olan adam ise bunları inceler denetler
Yazılım muh. okuyan adam proje yöneticisi olamaz mı?

LordSUCCESS

Uzman üye
17 Eyl 2023
1,349
23
623

peki hocam yazılım müh. için hangisi daha iyi 2 yıllık mı 4 yıllık mı

DarkS0LDIER

Deneyimli Moderatör
5 Ara 2019
1,716
12
395
Sydney
peki hocam yazılım müh. için hangisi daha iyi 2 yıllık mı 4 yıllık mı
Müh olursa daha iyi olur neden iyi olur mühendislik diploman +1 ileri atar seni ama işin sonunda yine neler bildiğin ingilizce durumun tecrüben projelerin konuşacak. 4 yıllık okuyup boş takılan okul sonrası markette çalışan adam da tanıyorum. 2 yıllık pc prog okuyup şu an bir şirkette çalışan da top sende. Bunu şöyle düşün 4 yıllık var python biliyor 2 yıllık var python + c biliyor. Hangisi daha çok kar ettirir sana cevabı belli değil mi ? dediğim gibi mühendislik diploması +1 öne atar seni

Yazılım muh. okuyan adam proje yöneticisi olamaz mı?
Doğru hatırlıyorsam mühendislik okuyan herkesin imza yetkisi oluyor. Benim ayrımım teknisyen - mühendislik ile alaklıydı. Tabi bu işe seneleri vermiş teknisyenler de yönetici olur ama yine mühendise imza attırır

LordSUCCESS

Uzman üye
17 Eyl 2023
1,349
23
623
Müh olursa daha iyi olur neden iyi olur mühendislik diploman +1 ileri atar seni ama işin sonunda yine neler bildiğin ingilizce durumun tecrüben projelerin konuşacak. 4 yıllık okuyup boş takılan okul sonrası markette çalışan adam da tanıyorum. 2 yıllık pc prog okuyup şu an bir şirkette çalışan da top sende. Bunu şöyle düşün 4 yıllık var python biliyor 2 yıllık var python + c biliyor. Hangisi daha çok kar ettirir sana cevabı belli değil mi ? dediğim gibi mühendislik diploması +1 öne atar seni
Hocam ingilizce olmasa yani türkiye'de çalışmak istiyorum yinede ingilizce lazım mı

DarkS0LDIER

Deneyimli Moderatör
5 Ara 2019
1,716
12
395
Sydney
Hocam peki sizce türkiye'demi yazılım müh. olmak yoksa ABD'demi yazılım müh. olmakmı daha iyi
Alacağın dolar bazında maaşa ve iş koşullarına bağlı zaten abd kosullarını hiç bilmiyorum ama bana kalsa abd değil de avustralya gibi gelişmiş ama nüfusu az ve insana ihtiyac olan ülkeleri tercih ederim. Ayrıca yurt dışı her ne kadar kolay görünse bile aileyi evi bırakmayı geç kültürünü dilini bırakıyorsun herkes yapamaz yurt dışında. -

H@cked BaBy

Medyanın Yıldızı
28 Haz 2023
2,485
48
1,049
Arkana bak
Merhabalar, bu konularımda iki mesleğide detaylıca değindim. Umarım size yardımcı olacaktır.
İyi forumlar.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.