Bilgisayarda uzun süre duran arkadaşlar

crematory

Uzman üye
12 Ara 2007
1,212
29
<? echo “Err
6-7 ay öncesine kadar günde yaklaşık 20 saat bilgisayar başında çalışıyordum. Daha sonradan rahatsızlandım. Olayın sebebini ve çözümünü araştırmaya çalıştım, muayene oldum, internete ara verdim, bilgisayarı bıraktım. Neyse sonra kendimi iyi hissettim ve tekrardan aranıza döndüm. Bilgisayarda çok duran arkadaşlarında okurlarsa kendilerine faydalı olacağına inanıyorum.

Son 1 yıl sürede sürekli bilgisayardaydım. Günde 20 saat internetle uğraşıyordum. Sitelerim vardı. Sürekli en iyisi olsun diye uğraşıyordum. hiç mod veya editör almayıp herşeyle kendim yapmaya çalışıyordum. Ama emeğe saygısızlık edenler her yerde çıkıyor. Kendini hacker zannedenler saldırıyorlar, müzik bölümüne erotik hikayeler yazanlar, başka site reklamı yapanlar, özelden rahatsız edenler, sürekli herşeye muhalefet olanlar, siteye siyaset karıştırmaya çalışanlar, msn'e ekleyip 2 dakika muhabbet ettikten sonra kanki moduna geçenler, 10 dakika konuştuktan sonra hesap sormaya başlayanlar oldu. Neyse günde 20 saat uğraşıyordum ve yoruluyordum. Sonuçta kendi emeğimden zarar görüyordum.

Günde 20 saat bilgisayarda durmak bir kere ****bolizmayı yavaşlatıyor. Aradan zaman geçtikten sonra dışarı çıkıp yürürken hemen yorulmalar. Hızlı nefes almalar başlıyor. İleride çabuk yaşlanmaya sebep olabilirmiş. Bu şekilde devam edildiğinde ileride içinden çıkılmaz hastalıklara, sorunlara sebep olabilirmiş.

Sürekli hareketsiz durmak, sürekli stresli ortamda çalışmak, sürekli beynin yorulması vücuttaki şeker oranının artmasına sebep oluyormuş. Vücuttaki şeker oranının artması ise çabuk sinirlenme gibi etkilere neden oluyormuş.

Ben günde 3-4 demlik çay içiyordum. Hayatımda tatlı hiç birşey yediğimi hatırlamıyorum. Benim şekerim yüksek çıktı. Sebebi çay ve bilgisayarmış. Çayı bıraktım, bilgisayara günde 1 saat yeniliklerden haberdar olmak için bağlandım ve 1 ay sonra tahlil olduğumda alt limite yakın çıktım. 70 -110 arasında olması gerekiyordu 77 oldu. Şu anda günde 3 bardak çay içiyorum ve az şeker atıyorum. Çok şekerli çay içmekte çok zararlıymış. Şekerde çok kalori varmış ve zararlıymış.

Benim hiç yemek düzenim, uyku düzenim v.s olmadı. Kafama göre uyurdum. Bazen 3 gün uyumaz sonra 1 saat uyuyup kalkıp 2 gün daha çalışırdım. Saati duymazdım. Bizimkilere söylerdim beni 1 saat sonra uyandırın diye. Bu da gayet sakıncalıymış.

Neyse vücut sürekli yoruluyor ve normalde kızmayacağınız şeylere kızmaya başlıyorsunuz, ufacık şeyleri kafanıza takıp içinden çıkılmaz sorunlar haline getiriyorsunuz, en yakın arkadaşlarınızı bile kırmaya başlıyorsunuz. İşin en kötüsü ise o kadar emek verip kendi emeğinizden dolayı o hale geldiğinizi biliyorsunuz.

Olayları kaldıramıyorsunuz ve bunalıma girdim diyip çoğu kişi bu durumda psikoloğa gider. Ben böyle yapmadım. Tüm kan tahlilleri v.s bütün tahlilleri yaptırdım genel bir bakımdan geçtim. Kan tahlilleri sonucunda TSH'ın yüksek çıktığını gördüm ve yan etkilerini sordum. Yan etkileri, uyku bozukluğu, iştahsızlık, halsizlik, isteksizlik, olayları gözünde büyütme, sürekli birşeyler düşünme gibi etkileri varmış. Olayın nedenini öğrendik fakat bana bakan stajer öğrenciymiş ve bana 1 ay sonra gel iyisin, 2 ay sonra gel iyisin, 3 ay sonra gel iyisin kontrolümdesin diyerek bekletti ve ben çok berbat bir hale geldim. En sonunda başka bir hastanede uzman profesöre gidip muayene oldum. Bana bir kutu ilaç verdi. Bunu 1 ay kullan vücut düzenin normale dönecek dedi. İlacın ismini yazmıyorum. Çünkü herkezin durumu farklıdır. Doktor muayenesi gerektirir. Kullandım ve şimdi gayet iyiyim ve aranızdayım.

Sizlere söyleyeceğim öneriler:
Her gün en az bir saat dışarı çıkıp mutlaka gezin. Yürüyün, dolaşın, basket oynayın v.s farketmez. Vücut dengenizin korunması için hareket etmek şarttır.

Bilgisayarda uzun süre durmayın. Yapacağınız işleminizi yapın sonra bilgisayardan kalkın. Bilgisayarda uzun süre durmak çok şeyler üretmek anlamına gelmez. Biglisayarda çok uzun süre duranlar genelde boş boş şeylere zaman harcıyorlar. Ama bilgisayardan kalkıp düşünüp şu işlemleri yapmalıyım diyip bilgisayara geçildiğinde çok kısa zamanda işlemler yapılıyor ve daha verimli oluyor. Bilgisayardayken insan hep aynı yere yoğunlaşıyor.

Çok fazla çay içmeyin. Uykusuzluk, sinir yapar. Çok şekerli içmeyin. Zararlıdır.

Bir sorununuz olduğunda mutlaka doktora gidin. Kendiniz çözmek için aylarca beklemeyin. Ne kadar erken giderseniz tedavisi okadar kolay olur. ( Ben son zamanlarda odamın kapısını kapatıp bilgisayarı, yemeği, herşeyi bırakıp yaklaşık 1 ay boyunca yatmıştım ve en son hastanedeydim. )

İnsanlarla uğraşmak zor. Forum açmayın. Laf anlamıyorlar. Emek vermeyen emeğin değerini bilmiyor. Boş boş uğraşıp elin adamlarıyla uğraşmak gerçekten zor. Forum olsa bile güncellemeli forum açmayın. Herşeyi siz yapmaya asla çalışmayın. Hem güncelleme, hem mesaj kontrolü, hem içerik eklemek insanı aşırı derecede yoruyor.

( Şu anda dönüp baktığımda son 1 yıldır hiç bir akrabamla görüşmediğim. Son 1 yıldır hiç sokağa çıkmadığım ve hiç bir arkadaşımla görüşmediğim. Çocukluğumdan beri en samimi arkadaşım, yani kuzenim askerliğini yapmış geri gelmiş 2 ay olmuş ve ben hiç görüşmedim. Bütün konser, festival v.s beraber gittiğim liseden arkadaşlarım vardı, her hafta sonu buluşur laflardık. Hepsini kırıp görüşmediğimi. Ailemle uzun zamandır oturup hiç birşey konuşmadığımı gördüm. )

Not: Alıntıdır...
Eminim Hepiniz Aynı Şeyleri Yaşamıssınızdır Ki Ben Yaşıyorum :)
Onun İçin Bana 10 Metre Yakınıma Yaklaşmayın :)

ZebellaH

Katılımcı Üye
17 Haz 2008
934
2
vay be güzel hikaye neyseki ben en fazla 2-3 saat takılıyorum.paylaşım için saol

AgitCaN

Kıdemli Üye
17 Kas 2007
3,956
29
manisa/laleli
niye bu kadar sert çıktığın anlaşıldı:)

gerçekten çoğumuzun durumu aynı,ya internetim kesilir yada tht kaptılır o zaman ben bu pcnın başından kalkarım:yaho1

cansın

Özel Üye
27 Nis 2008
8,788
31
<< Zamanı kontrol etmek, hayatı kontrol etmek demektir >>

Bu doğru ancak, başarı << uyumlu ve doyumlu >> yaşamaktır. Gerçek başarı ise << çağdaş başarı >> dır. Çağdaş başarı << çok çalışmayla >> değil, << etkili çalışmayla >> elde edilir. Birçok kimsenin şikayet ettiği gibi, zaman << çok hızlı >> değil, sabit bir hızla geçmektedir. Başarılı ve başarısız insanlara eşit ve demokratik olarak verilmiş tek şey << zaman >> dır. Herkesin günü 24 saat, haftası 7, ayı 30 gündür. Hayatımızı programlarken etkili çalışarak zamanı, belirlenmiş amaçlar ve saptanmış öncelikler doğrultusunda kullanmamız gerekir. İnsanlarla uğraşmak konusuna gelince; karşımızdaki kişinin davranışlarındaki değişiklik için bir katalizör görevi görmeliyiz. Bu sebeple sorunlu ilişkileri esnek davranarak ya da yeni fırsatlar arayarak değiştirme yoluna gitmeliyiz. Çünkü hayatın her alanında az ya da çok denge kurmayı bilmeliyiz. Etkili iletişim kurmak için karşımızdaki kişinin doğru bildiği ya da varsaydığı şeyleri yansıtmamız gerekir. Karşımızdakine farkettirmeden onun beden dilini ve ses tonunu modelleyebiliriz. Bu süreç güven ve anlayış oluşturur. Daima üç alternatifimizin olması gerekmektedir. İnsanoğlu da dahil olmak üzere her türlü sibernetik sistemde en geniş davranış esnekliğine sahip eleman ya da insan bütün sistemi kontrol eder. Seçenek, seçeneksizliğe göre tercih edilir. Duyusal keskinlik, doğru seçim yapabilme ve olayların arkasındaki fotoğrafı görebilme konusunda kişinin önünü aydınlatır. Sorunlar bir gelişim fırsatıdır. Sorun gibi görünen zorluklar, hayatın tamamını oluşturan parçalardan bazılarıdır.

Hayatımızı bir yolculuk, hedeflerimizi gitmek istediğimiz şehir ve duysal keskinliğimiz de yolda ki uyarı levhalarımızdır. Bu levhalar istediğimiz yere gidip gitmediğimiz konusunda bizi uyaran işaretlerdir. Uyumlu yaşam için; Ne istediğini ya da istemediğini bilmek, duyusal keskinlik ve esneklik şarttır.

Bu değerli ve samimi yazınız için çok teşekkürler crematory ve son olarak size nacizane şunu söylemek isterim:

<< Teslimiyet, gücünüzü eksiltmez, çoğaltır. >>

CoDeRMaNn

Uzman üye
27 Nis 2009
1,413
0
Türkiye Cumh
Benim sonumda böyle olcak galiba:) Hep pc de durmak doğru değil tabi vücut hareketsiz kaliyo cikip az gezmek lazim pc bağimlilik yapar isiniz filan yoksada kalkmak istemezsiniz Sosyal yasantiniz biter evden cikmazsinizki ben bunu tavsiye etmem herseyi zamaninda yapmak lazim yeri gelir bigisayar yeri gelir gezmek Ve su cay meselesine gelince evet bilgisayar basinda cay cok içiliyo bide sigara içiyosaniz yandiniz Cay sigara Bir araya Gelince Boğazlariniz Cok Kötü duruma gelir ve ilerde Gırtlak kanseri olaBilirsiniz Bu yuzden fazla caya düsmeyin pc basinda Yani komutanimin dediklei gayet güzel bilgiler herseyden Önemli Olan saĞlinizdir Bunu Hergün Bozmayin Bilmeden Arkadaslar saygilar :=)

Son düzenleme:

intro53

Katılımcı Üye
6 Haz 2009
416
0
İsanbul
Ben çok bağımLıyım galiba Metin2 oynuyorum ve ne kdr bırakmak istesemde bırakamıorum

Arkadaşın dedinin aynısı bana oLuo mesela Hızlı nefsef almaya başlıorum pc den kalktım zmn ve çbk yoruluorum.Gözüm kararıo baŞım ağrıo başım dönüo binbirtürlü Şey oluo saymakla bitmez ama kararlıyım bırakmaya başladım

ASİ_LoRD1

Uzman üye
30 Haz 2009
1,662
0
arkadaşım knihgt mış metin2"y miş hepsi palavra ben tam 6 aydır duranaksız metin 2 oynuyordum fakat en iyi arkadaşlarım sırtımdan wurunca öyle bi iğrendim ki şimdi nerdeyse silcem ama üşeniom:D bu arada ben 4,5-6 saat bakıom enim için ii mi???

os_sie

Yeni üye
11 Eki 2007
17
0
dikkate alinacak seyler..cogumuzda bu tip sorunlar olusuyor.her seyin fazlasi zarar.emegine saglik..

KvA

Üye
2 Eyl 2008
207
0
ben otelde resepsiyonda calısıorum gece leri 12 saat mesayım var güvenlik kamerasıydı kayıttı suydu buydu. THT forumlarıydı 12 saat pc basındayım :D belki 5 dk sigara molası yada mustrı gelınce bakıyorum yurumek gezmek gıbı ımkanım da yooq :D ben napıcam (işi bırakıcam :) )

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.