Bilgisayarıma atılan trojen dava etme hk.

sivanci40

Uzman üye
12 Ağu 2015
1,127
1
TURKEY
Selamun aleykum benim kardesim pc viruslu dosya indirmiş.Facebook çalmaya çalışan kişi acemi belli virüs silmedim ipsine kadar buldum yapanın yalvardı yapma diye mahkemeye versem bisey çıkarmı tazminat veya herhangi birşey mahkeme acma parası kesiyorlarmı.

oldnco

Uzman üye
30 Eyl 2017
1,532
5
Merhaba

Kişiyi bilişim sisteminize girdiği için dava edebilirsiniz.

Bilişim sistemine girme suçu, bir bilişim sistemine hukuka aykırı bir şekilde girme ve orda kalmaya devam edilmesi ile oluşur (TCK m.243/1). Bilişim sistemindeki verileri yok etme veya değiştirme fiillerinin işlenmesi halinde suçun daha fazla cezayı gerektiren nitelikli hali vücut bulur (TCK m.243/3). Bilişim sistemine girme suçu, uygulamada bilişim sistemine müdahale suçu olarak da adlandırılmaktadır. Bilişim sistemi; windows, linux gibi işletim programları, e-mailler, facebook, instagram, whatsapp, twitter gibi sosyal medya uygulamalarını da kapsayan her türlü bilgisayar ve veri sistemlerini ifade etmektedir.

Ceza Maddesi aşağıdaki gibidir.
Kod:
Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren 
veya orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir
 (TCK m.243/1). Bu yaptırımlar, bilişim suçunun basit şekli içindir. 
Yani bu ceza yaptırımı, bilişim sistemine girip sistemde hiçbir değişiklik yapmadan 
çıkıldığı takdirde karşılaşılabilecek ceza yaptırımıdır.

Aydogan'

Ticaret Kategori Sorumlusu
13 Tem 2017
3,117
483
THT's database
Elinizdeki IP ve diğer bilgiler ile savcılığa başvurarak, suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Bilişim suçlarında genellikle altı ay ile bir yıl arasında hapis cezası öngörülür fakat yaşı küçük ise, ailesine tazminat davası olarak geri döner. Avukat tutmayacak iseniz, sadece dava ve dosya parasını ödüyorsunuz. Geri kalanları ve tazminatı, karşı taraf ödüyor.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.