Birden Fazla İşletim Sistemi Kurmak

evillord

Uzman üye
7 Tem 2009
1,558
0
Kod aklın di
SA..

Arkadaşlar son zamanlarda bi kaç arkadaşımızın çift işletim sistemi kurma adına konu açtıklarını
gördüm, bir çok abimiz cevaplamış bunları, başlarda bende bilmiyordum ama öğrendim, forumda bir
kaç konu buldum ama yetersiz olduğunu düşündüm. Bu yüzden de size çift işletim sistemi kurmayı
anlatmak istedim. Şimdi başlayalım, bunu bir örnek üzerinden anlatmak istiyorum.

1 TB(1000 GB)lik bir HDD(Hard disk)miz olduğunu var sayalım. Şimdi bu HDD ye birden fazla işletim
sistemi kurmayı istiyoruz. İzleyeceğimiz yol şu şekilde olacak:

# İlk olarak Windows XP cd sini PC mize takıyoruz.
# Daha sonra XP cd si ön yükleme işlemlerini yapıyor.
# Karşımıza disk bölme ekranı geliyor.
# Burada diskimizi C,D,E,F,G olarak bölüyoruz.[Kaç tane işletim sistemi kurmak istiyorsanız onun
bir fazlası kadar disk alanı açın, yani hem xp hem linux kuracaksanız, linux(1)+XP(1)+1(Yedeğimiz olacak bölüm)= 3 bölüm]
# C,D,E,F ye 100 er GB lik alan ayırıyoruz geri klan 600 gb yi G ye veriyoruz.
# C,D,E,F,G olarak biçimlendirdik, şimdi ise C ye XP yi kuruyoruz.
# Kurma işlemimiz bittikten sonra Win7 cd sini takıyoruz ve D ye Win 7 yi yüklüyoruz.
İşlemimiz bittikten sonra ise,
# Linux cd sini takıyoruz ve Linuxu E ye yüklüyoruz.
# Bu işlemde bittikten sonra F ye ise Mac OS yüklüyoruz.
# Artık tüm işlemlerimiz bitmiş durumda, G Diski ise Yedeğimiz olarak kullanacağız, yani dosyalarımızı
orada tutacağız, herhangi bir sistemimizde hata olduğunda/çöktüğünde dosyalarımızın silinmemesi için
G de, yani yedekte olması gerekiyor.

Bilgisayarımızı başlattığımızda ise hangi işletim sistemini seçmemiz gerektiği konusunda soru soruluyor bize.

İşlemlerimiz bu kadar, birde PC açıkken win7 üzerinden disk bölümlenmesi yapmak için ise Bilgisayarım>Sağ tık>Yönet>Disk
Yönetiminden Birleştirme veya Bölme işlemimizi yapabiliyoruz.

Alıntıdır

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.