C# Bilenler | Çarpı - Tersi - Transpozu

TCByİnTiK@m33

Uzman üye
17 Haz 2010
1,495
0
mersin
Öncelik ile cümleten iyi akşamlar arkadaşlar resimde görüldüğü gibi datagridview in içene textboxtan alınan matris ekleniyor ben 3x3 yaptım matrisini oluşturuyoruz TOPLAMINI YAPTIM fakat ÇARPIMI TRANSPOZU VE TERSİNİ yapamadım anlayanlar yardımcı olabilir mi ? aramadığım yer kalmadı bi türlü yapamadım yarın sınavım var şimdiden teşekkürler herkese BOL GÜNEŞLİ GECELER

25f3fnn.jpg

Edit: Başlık - HABİR : )

Moderatör tarafında düzenlendi:

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul
Kardeşim gördüğüm kadarıyla senin sorunun C# ile ilgili değil de algoritma ile ilgili galiba. Açıkçası şu an tam olarak ne yapmaya çalıştığını anlamadım. Toplam deyince ne oluyor şu an ben anlamadım olayı ve mesela çarpı deyince ne olması lazım. Tam olarak algoritmayı anlatırsan kod kısmında yardımcı olmaya çalışırız.

TCByİnTiK@m33

Uzman üye
17 Haz 2010
1,495
0
mersin
hocam şimdi 2 tane textbox var yanında oluştur butonu var textbox a kaça kaçlık matris oluşturmak istiyorsak onu giriyoruz örneğin ben orda 3x3 lük dedim oluşturdum orda topla deyince matematikteki matris kuralı ne ise onun gibi oluşan matrisi topluyacak çarpmada ise matematik teki matrisin çarpımı nasıl ise o şekil çarpımını alacak transpozu nasıl ise matrisin matematikte o kurala göre olacak

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul
hocam şimdi 2 tane textbox var yanında oluştur butonu var textbox a kaça kaçlık matris oluşturmak istiyorsak onu giriyoruz örneğin ben orda 3x3 lük dedim oluşturdum orda topla deyince matematikteki matris kuralı ne ise onun gibi oluşan matrisi topluyacak çarpmada ise matematik teki matrisin çarpımı nasıl ise o şekil çarpımını alacak transpozu nasıl ise matrisin matematikte o kurala göre olacak

Onu anlamıştım aslında da liseyi bitireli 6 yıl oldu :) Neyse ben bi googledan matris konusuna göz atayım biraz. İnan şu an matriste toplama nasıl yapılır onu bile hatırlamıyorum :D

TCByİnTiK@m33

Uzman üye
17 Haz 2010
1,495
0
mersin
console olsa yaparım sıkıntı değil ama form da olunca bide datagridview in içinde olunca beynim for dönmeye başladı yormayın kendinizi teşekkürler bu soru çıkarsa yapmıycam artık :D

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul
console olsa yaparım sıkıntı değil ama form da olunca bide datagridview in içinde olunca beynim for dönmeye başladı yormayın kendinizi teşekkürler bu soru çıkarsa yapmıycam artık :D
Eyvallah kardeşim biraz göz attım. Bu durumda toplama için formül
for (int i = 0; i < 3; i++)
{
for (int j = 0; j < 3; j++)
{
matris3[i, j] = matris1[i, j] + matris2[i, j];
}
}
bu şekilde oluyor. Burdaki ilk 3 satır, ikinci 3 sütun oluyor. Bu durumda çarpma işlemi için sadece ufak bir değişiklik yapmak yetiyor. Şöyle ki;
for (int i = 0; i < 3; i++)
{
for (int j = 0; j < 3; j++)
{
matris3[i, j] += matris1[i, j] * matris2[j, i];
}
}
Bu şekilde tam olarak iki matrisi çarptığını düşünüyorum :)
Tabi sen burda matris3 dediğim olay için önce boş bir matris oluşturacaksın.
int[,] matris3 = new int[3,3]; //gibi
Sonrasında matris1[i,j] dediğim yere sen, (int)gridview1.Rows.Cells[j].value.toString() şeklinde diyeceksin ya da zaten sen rastgele değer alan 2 tane matris oluşturmuşsundur kodunda. Onları buraya yazacan. En son elinde matris3 olacak. Onu gridview3 in içine atacaksın.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.