Yazılım | Programlama C++ program dili

gokmen202

Katılımcı Üye
30 Kas 2009
578
10
Merhabalar Bir kaç sorum olacak

Ben c++ python gibi dillerde kitap olsun eğitimler olsun bir kaç kaynaktan defalarca kez okuyarak izleyerek öğrendim, resmen ezbere biliyorum fakat bir sorum olacak. Hiç bir eğitim de farklı kütüphanelerde nasıl çalışılacağı gibi konulara değinilmiyor mesela bir oyunun ve profesyonel bir programın kaynak kodlarına baktım. Farklı kütüphanelerle o kadar farklı kodlar kullanılıyorki anlamak mümkün değil bunları nasıl öğrenebilirim ? Mantığını anlayabiliyorum ama kullanılan kodlar o kadar farklı ki hiç anlayamıyorum anlatabilmişimdir umarım demek istediklerimi. Şimdiden teşekkür ederim.
yani bir örnek vereyim öğretilen fonksiyonlar sınıflar falan işte içinde hep ekrana yazdır topla çıkart hep böyle şeyler kullanılıyor fakat ben ileri seviyede öğrenmek istiyorum bu işi...

Son düzenleme:

Gauloran

Moderasyon Ekibi Lideri
7 Tem 2013
8,207
687
merhaba cogu egitim veya kurs size temel atmaktan baska bir sey yapmaz bircok kursun attigi temel de 101 seviyesinde bile degildir. oncelikle temel egitimlerden kendinizi kurtarip yavas yavas proje gelistirmeye baslamaniz daha sonra kodlara review yapmaniz varsa ki elbet vardir bazi topluluklara etkinliklere katilip aktif rol oynamaya calismaniz egitimlerde olmayan binlerce seyi dokumantasyonlardan okumaniz ornek olarak paylasilmis nispeten buyuk projeleri okumaya ve analiz etmeye calismaniz gerekiyor. ornegin client side tarafindaysaniz

game math
game engine
game physics
computer graphics
graphics API
game AI
rendering

gibi konulara yonelmeniz gerekecek. object rendering collision detection character movement gibi seyler anglelar distance vs. 2d 3d basicini anlamalisiniz geometriniz iyi olacak. oyun motoru konusunda unreal unity3d godot native birini seciyorsunuz secim yaparken de arastirmaniz lazim. dillere gelecek olursak c++ c# python rust yardirabilirsiniz. oyun fizigi konusunda da collision detection ogrenmelisiniz. bahsettigim grafikler konseptinde ise aydinlatmadir sudur budur visiblitydir occlusiondur bunlari bilmek gerekli. reflection mapping mantigi texturelar vs. grafik API olarak da DirectX OpenGL falan bunlar hakkinda bilgi sahibi olursaniz belki JavaScript API olarak webGL pluginsiz browserlara calismali seklinde bunlarin en azindan ne oldugunu mantigini bilmek onemli kullanim size kalmis game AI kısmına gelecek olursak Behavior Tree ve Decision Tree hakkinda bilgi sahibi olmak gerek ozetle Decision Making basligi altinda logicleri ogrenmek movementları bilmek onemli bir game developer olacaksaniz. bu bahsettiklerim client side server side tarafinda olacaksaniz o baska bir gunun konusu.

ozetle acili bir surec sizi bekliyor acidan zevk alin ve keyfini cikarmaya calisin. baska turlu olmaz. roadmap olarak arastirmalar yaparak baslayabilirsiniz belli basli bildiginiz temel seyleri atlarsiniz onunuzu gorebilirsiniz boylece. yabanci kaynaklara yonelmek zorunda kalacaksiniz. (90-100k ya size bu isi profesyonel seviyede ogretecegim diyen sertifika dagitan firmalara paranizi kaptirmayip kendi yolunuzda ilerlemenizi tavsiye ederim) iyi calismalar dilerim.

gokmen202

Katılımcı Üye
30 Kas 2009
578
10
merhaba cogu egitim veya kurs size temel atmaktan baska bir sey yapmaz bircok kursun attigi temel de 101 seviyesinde bile degildir. oncelikle temel egitimlerden kendinizi kurtarip yavas yavas proje gelistirmeye baslamaniz daha sonra kodlara review yapmaniz varsa ki elbet vardir bazi topluluklara etkinliklere katilip aktif rol oynamaya calismaniz egitimlerde olmayan binlerce seyi dokumantasyonlardan okumaniz ornek olarak paylasilmis nispeten buyuk projeleri okumaya ve analiz etmeye calismaniz gerekiyor. ornegin client side tarafindaysaniz

game math
game engine
game physics
computer graphics
graphics API
game AI
rendering

gibi konulara yonelmeniz gerekecek. object rendering collision detection character movement gibi seyler anglelar distance vs. 2d 3d basicini anlamalisiniz geometriniz iyi olacak. oyun motoru konusunda unreal unity3d godot native birini seciyorsunuz secim yaparken de arastirmaniz lazim. dillere gelecek olursak c++ c# python rust yardirabilirsiniz. oyun fizigi konusunda da collision detection ogrenmelisiniz. bahsettigim grafikler konseptinde ise aydinlatmadir sudur budur visiblitydir occlusiondur bunlari bilmek gerekli. reflection mapping mantigi texturelar vs. grafik API olarak da DirectX OpenGL falan bunlar hakkinda bilgi sahibi olursaniz belki JavaScript API olarak webGL pluginsiz browserlara calismali seklinde bunlarin en azindan ne oldugunu mantigini bilmek onemli kullanim size kalmis game AI kısmına gelecek olursak Behavior Tree ve Decision Tree hakkinda bilgi sahibi olmak gerek ozetle Decision Making basligi altinda logicleri ogrenmek movementları bilmek onemli bir game developer olacaksaniz. bu bahsettiklerim client side server side tarafinda olacaksaniz o baska bir gunun konusu.

ozetle acili bir surec sizi bekliyor acidan zevk alin ve keyfini cikarmaya calisin. baska turlu olmaz. roadmap olarak arastirmalar yaparak baslayabilirsiniz belli basli bildiginiz temel seyleri atlarsiniz onunuzu gorebilirsiniz boylece. yabanci kaynaklara yonelmek zorunda kalacaksiniz. (90-100k ya size bu isi profesyonel seviyede ogretecegim diyen sertifika dagitan firmalara paranizi kaptirmayip kendi yolunuzda ilerlemenizi tavsiye ederim) iyi calismalar dilerim.
Yani ben daha çok program tarzı oyun değil de sizi çok iyi anladım tr kaynak bulmak çok ama çok zor hep temel öğretiyorlar gerisi yok araştırma yapacağım bazı yabancı siteler var malum popüler olan o tarz yerlerde öğrenebilirimiyim sizce?

Teşekkür ederim bakacağım :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.