CD ye nasıl zarar verilir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

yuca89

Yeni üye
2 Kas 2011
4
0
Merhaba!

Elimde birkaç adet CD ve DVD var. Bunları okunmaz hale getirmem gerekiyor. Fakat fiziksel olarak üzerinde iz bırakmamam gerek. Bir kol saatinin iki katı büyüklüğünde bir mıknatıs ile zarar vermeye çalıştım fakat işe yaramadı. Mikrodalga fırının içine atmayı planladım ama ne bende ne de çevremde mikrodalga yok. Isıtsam CD veya DVD nin yamulma ihtimali var (başka bir boş dvd de denedim. hemen yamuldu) .

Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

PaRaZziT

Üye
5 Eyl 2011
141
0
Çıktın Lan Sen ?!
cd yıkamak

cd temizlemek eylemlerinden belki de en radikal gözükenidir; ama bir o kadar da işe yarayabilenidir. her ne kadar öneriler arasında pril, diş macunu gibi maddelerden bahsedilmiş olsa da, -şahsi kanaatimce- elleri sabunlamak, ortaya çıkan köpükle bastırmadan yıkamak ve yine bastırmadan durulamak yeterli gelecek ve zarar verme riski, diğer yıkama maddelerine oranla daha az olacaktır. bence en önemli husus; yıkarken ve kurularken, fazladan çizik yaratmamaya özen göstermektir.

altını çizerek belirteyim ki, kimyager filan olmadığım için, bu işlemin cd'ye zarar verme riskinin ne kadar olduğunu bilemiyorum. hayır sonra bu yazdıklarımı uygulamaya müteakip oluşabilecek cd, cd-rom veya bilgisayar (çüş!) bozulması sebebiyle "senin yüzünden oldu pis adam!" diye bana çemkirmeyin.
(bkz: müessesemiz, kaybolan eşyadan sorumlu değildir)
(fenman, 29.11.2007 16:55)
#11834951 paylaş şikayet et

cd'ye zarar vermesi bir yana bilakis netflix'in tavsiye ettiği bir yöntemdir, köpürterek.
(contravener, 29.11.2007 17:06 ~ 17:09)

18-19 sene önce de sakardım ben.. o zamanlar yeni edindiğimiz cd çalar için bikaç ayda sadece bir cd alabiliyoduk.. ben de reçel dökmüştüm zülfü cd'sinin üstüne.. ne bilecez bi kaç kez denedik çalmayınca aha gitti cd dedik.. o kadar para verilmiş atamadık da evde duruyodu.. babamın kuzeni geldi bi gün.. bu tekniği ilk o zaman görmüştüm.. pril var mı? dedi.. yapma etmelere de yahu zaten gözden çıkarmışınız cd'yi bana bırakın siz cevabını verdi.. prille bi güzel yıkadı cd'yi.. taktı.. dadada dada dada dannnnn diye kan çiçekleri başlayınca nası sevinmiştim, birileri eşekliğimi nötralize etti diye.. o zaman bu zamandır üşenmezsem banyoda mutfakta, üşenirsem tükürerek falan bi şekilde yıkarım okumayan cd'leri.. yine okumuyosa da kırıp atıyoz napalım? dikiz aynasında yer kalmadı başka cd asacak..
(dingdongdaddy, 29.11.2007 17:21)

Kaynak ;

www.eksisozluk.com

İşine yarar umarım

Son düzenleme:

Charpce

Katılımcı Üye
23 Eki 2011
354
0
VAllaha Kır Gitsin :) Arkadaş cd Yi geri getirmek isteyeni Duydum da zarar veren İlk sensin Ama yinede Benden Yardım

Git Bitane cd nin Aynısından Boş cd Al VE orjinal cd deki Dostalatı Bilgisayarında at sonra boş cd Yi tak O dasyaları eksik Bi şekilde Boş cd Ye yaz yani O Dosyaları çalıştıran bikaç Dosyayı aradan ssil Ondan sonra Yaz Dier cd Ye Al sana 0 Gibi Bozuk cd Sonra orjinelinide imha et

Launch Jw

Üye
31 Eki 2011
115
0
Öncelikle tak çalışan hali ile daha sonrada çıkart sabunla yıka
tak gene çalışırsa içine virus at çalışmaz açılmaz hatta hangi pc de açılırsa pc çökertecek hale getirir

Son düzenleme:

yuca89

Yeni üye
2 Kas 2011
4
0
Öncelikle herkese yorumları için teşekkürler! :)

Tüm bilgileri topladım. Denedim. ama hala bir sonuç yok.

Reçel, bal döktüm, temizleyince düzeldi.
Kolonya daha da iyi çalışmasını sağladı.
Orjinalini başka cd veya dvd ile değiştiremem çünkü orjinallerinin ön tarafına işlenmiş resim var.
İçine virüs falan atamam çünkü cd ve dvd ler tekrar yazılabilir değil.

Önerdiğiniz şeyleri önce kendim bir cd ve dvd doldurup üzerinde deneme yapıyorum. O sebeple önermelerden çekinmeyin. :)

yuca89

Yeni üye
2 Kas 2011
4
0
Öncelikle herkese yorumları için teşekkürler! :)

Tüm bilgileri topladım. Denedim. ama hala bir sonuç yok.

Reçel, bal döktüm, temizleyince düzeldi.
Kolonya daha da iyi çalışmasını sağladı.
Orjinalini başka cd veya dvd ile değiştiremem çünkü orjinallerinin ön tarafına işlenmiş resim var.
İçine virüs falan atamam çünkü cd ve dvd ler tekrar yazılabilir değil.

Önerdiğiniz şeyleri önce kendim bir cd ve dvd doldurup üzerinde deneme yapıyorum. O sebeple önermelerden çekinmeyin. :)

WOLSİN

Katılımcı Üye
21 Ara 2010
553
0
32
ADANA
1-kardeş bilgisayara tak. üzerine veri yazmaya çalış. tam yazılırken bilgisayarın fişini çek.(tabi boş alan varsa)

2-veri okurken fişi çek. belki veri kaybı olabilir.

3-ilginç gelecek ama cd yi buzluğa koy. kalsın biraz. :)

sonuçları paylaşırsan sevinirim :)

yuca89

Yeni üye
2 Kas 2011
4
0
@Turk1sHPoweR ve @Charpce sanırım tam okumadınız yazdıklarımı. CD veya DVD yi başka bitane ile değiştiremem çünkü CD ve DVDlerin ön taraflarında birşeyler yazılı.

@osmanvilli boş alan yok CD ve DVDlerde. İçleri full dolu. Zaten yeniden yazılabilir değiller. Okurken kasanın fişini çektim (3 defa) ama hiçbir işe yaramadı.

Buzluğa koymayı deneyeceğim. Ama uzun süre buzlukta bırakamam. Eğer olumlu sonuç alırsam burada yazacağım. Yazmazsam bilinki hala işi halledemedim.

hackburak

Üye
28 Şub 2009
236
0
cd nin ortasındaki deligin etrafını sert birşeyle çiz anlasılmayacak sekilde okunmasın
olmayacak bişe ama ne bilem bi diyem dedim

icindeki program neyse onuda soyle belki onunda bozulması icin gerekn şeyler vardır

Charpce

Katılımcı Üye
23 Eki 2011
354
0
Hani cd nin üstünde yazı yazdığın laylon parçası varya onu hafiften Yırt bitti Gitti Sanarlarki Biyere takıldı yırtıldı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.