DirectX nedir ? Ne işe yarar ?

zalim53

Yeni üye
18 Nis 2014
37
0
rize
DirectX 9, 10 veya 11. Sadece şu oyunu açar bu oyunu açar diye konuşuyoruz. Peki nedir bu DirectX ? Ne işe yarar ? Bu konuda size yDirectx nedir?

DirectX, Microsoft'un video oyunları başta olmak üzere çoklu ortam yazılımlarını rahat, hızlı ve uyumlu şekilde hazırlayabilmek için yarattığı bir API(Arkadaşlar API’ nin tam anlamı Application’ dan gelir. Application’ ın Türkçe anlamı ise “Uygulama”dır.) yazılım programlama arayüzüdür.

DirectX Bileşenleri

Direct3D : En önemli api budur. Ati ve Nvidia'nın katkıları ile gelişmiştir. Görüntülerin ekrana aktarılmasına olanak verir. Direct3D (veya bir diğer adıyla WGF: Windows Graphics Foundations - Windows Grafik Temelleri) hem iki hem üç boyutlu grafikleri ekrana dökmeye yarar. Piyasadaki çoğu ekran kartının en modern donanım hızlandırma özelliklerini destekler. En büyük rakibi OpenGL'dir.

Microsoft DirectInput : Klavye, mouse veya joystick gibi aygıtlar ile saniye gecikmeden direk veri aktarımı kurar , bizde böylece oyunları film gibi izlememiş oluruz.

Microsoft DirectSound : Ses kartı ve uygulama arasındaki arayüz için kullanılır. Oyunlarda ses efektlerinde , sesin yüksekliği ve alçaklığı üzerinde etkilidir.

Microsoft DirectMusic : Ses ile aklınıza gelen her şey de ilgilidir. Aynı anda açılan seslerin karışmaması vb.

Microsoft DirectDraw : Bilgisayarın video bağdaştırıcısının gelişmiş özelliklerine hızlıca erişimi sağlar.

Microsoft DirectPlay: Bu API, internet ve yerel ağ üzerindeki tüm oyun bağlantılarını destekler. ağ üzerinden oynanan oyunların verilerinin kaybolmaması için güvenilir iletişim kurallarını kullanır. TCP/IP, IPX, Bluetooth, Seri bağlantı, Doğrudan modem-modem bağlantılarını destekler.

BFBC2Game_10_vs_11_vs_9.jpg

DirectX 1.0
DirectX 1.0; Windows platformunda Video Oyunu Yapımı için ilk geliştirilmiş API'dir. 1995 yılında Windows 95 için geliştirilmiştir. İlk DirectX, geliştiriciler tarafından beklenen ilgiyi toplayamamıştır.

DirectX 2.0
DirectX 1.0 sürümüne bazı destek özellikleri sunulmuştur. 1996 yılında son kullanıcılara sunulmuştur.

DirectX 3.0
Bu sürüm ile çoklu oyun oynamaya olanak sağlanmış ve 3D ses özelliği eklenmiştir. 1996 yılında son kullanıcılara sunulmuştur.

DirectX 7.0
Bu DirectX versiyonunda optimizasyona (en iyilemeye) önem verilmiştir. 1999 yılında son kullanıcıya sunulmuştur.

DirectX 8.0
Bağlantı noktaları (vertexler) ve pixel shader ile görüntü işleme teknolojisi geliştirilmiştir. 2000 yılında son kullanıma sunulmuştur.

DirectX 9
DirectX9 yazılımının bu son sürümünde grafik tabanlı uygulamalarada destek verilmiştir.Fakat yinede OpenGL teknolojisiyle karşılaştırmamız tamamen yanlış olur.DirectX9 programının bu son sürümünde en dikkat çekici özellikler ise standart sürüme ek olarak SDK sürümü ile, DirectX tabanlı uygulamalar da geliştirebilmenizdir.
DirectX 9.0c paketi Windows XP işletim sistemi tabanlı olarak geliştirilmiştir.Ancak Windows 98/Me/2000 üzerinde de kurulup sorunsuz bir şekilde kullanılabilmektedir.Fakat yeni nesil DirectX sürücülerinden mükemmel bir performans alabilmeniz için Windows XP ya da üzeri bir işletim sistemine ihtiyaç duyabilirsiniz
.

DirectX 10
Bu sürümde bazı ekran kartları ile uyumsuzluklar giderilmiş, performans üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Windows Vista Service Pack 1 ile gelmektedir ve hem Nvidia hem ATI kartları tarafından desteklenmektedir.

DirectX 10.1

Bu sürümde bazı ekran kartları ile uyumsuzluklar giderilmiş, performans üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Windows Vista Service Pack 1 ile gelmektedir ve hem Nvidia hem ATI kartları tarafından desteklenmektedir.(DirectX 10 ile arasında gözle görülebilecek bir fark yoktur. Kenar yumuşatmalar geliştirilmiş ama çok az bir fark ile.)

DirectX 11
DirectX 11'de sayısız geliştirme bulunmaktadır. Daha verimli olacak, günümüzün çok çekirdekli işlemcilerinin gücünden yararlanacak ve mozaik gibi karmaşık gölgeleme ve doku tekniklerine destek sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. (Sonuç: daha düzgün 3 boyutlu animasyon ile hiç olmadığı kadar gerçekçi ve ayrıntılı grafikler.)

2414527.jpg

BFBC2Game_10_vs_11.jpg

cesiceyms

Katılımcı Üye
12 Mar 2013
543
0
bilmeyenler için açıklayıcı ve yararlı bir paylaşım teşekkürler arkadaşım.

taylan14

Yeni üye
4 Kas 2013
29
0
Teşekkürler yararlı bilgi 1-2 sorum var Ben yeni ekran kartı aldım DirectX11 destekli 1gb 128 bit ddr3 zotac gt 630 şuan kullandığım işletim sistemi Win/xp oyunlar için Vista mı yüklemeliyim,Vista işletim sistemi hakkında fazla şey bilmiyorum performans açısından katkısı olur mu bu arada 1 Gb DDR2 ram var pcde Win7 desteklemiyor sanırım Vista kullansam sorun olurmu.Yukarda da tam okuyamadım yazıyı DirectX 11 vista da kullanılabılınıyor mu? Acil yazarsanız sevinirim,konu için Tekrar Teşekkürler.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.