Einstein'ı Anlamak

SH!FT

Uzman üye
20 Haz 2009
1,426
0
Albert Einstein'ın meşhur İzafiyet teorisini duymayanınız yoktur.

"Güzel bir kızla geçirdiğiniz bir kaç saat bir an gibi, kızgın bir sobanın üzerinde oturduğunuz 1 saniye ise saatler kadar sürmüş gibi gelir insana." şeklinde bilimsel bir özeti olan kavram.

Ayrıca günümüz tekolojisi ile doğruluğu kanıtlanmış olay.
Nasa'nın 20 nisan 2004'te uzaya fırlattığı uydu 'gravity probe b'nin gönderdiği veriler, ünlü fizikçi Albert Einstein'ın izafiyet teorisini doğruladı.

Asıl mevzuya gelelim; :)

Fizikçi arkadaşları Einstein'a dalga geçmek amacı ile sormuşlar;

''Şu izafiyet teorisini anlat da öğrenelim.'' demişler.
Einstein da onlara şöyle cevap vermiş: "Geçenlerde anadan doğma kör bir dostumla parkta oturuyorduk.
Oradan sütçü geçiyordu. Dostuma:''Süt içer misin ?'' dedim.''Süt nedir?'' diye sordu.
'' Beyaz bir sıvı.'' Cevabını verdim. ''Sıvıyı anladım da beyaz nedir?'' dedi.
''Kuğu kuşunun rengidir.''karşılığını verince, o tekrar: ''Kuşu anladım ama , kuğu nedir?'' dedi.
Ben de ''Canım hani göllerde yüzen eğri boyunlu kuş var ya!'' dedim. Bu defa dostum: ''boynunu anladım da eğri nedir?''
dedi.Bunun üzerine arkadaşımın elini tuttum ve omuzundan itibaren, bükülmüş dirseğimin üzerinden geçirerek:
''işte eğri budur!'' dediğimde, muhatabım ''haa ,sütün ne olduğunu şimdi anladım!'' cevabını verdi.
İşte ben izafiyet teorisini size izah edersem,
Siz de onu ancak gözleri hiç görmeyen arkadaşımın sütü anladığı kadar anlayabilirsiniz!''

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.