Zararlı Yazılım Fidye virüsüne maruz kaldım ne yapılabilir

sMrXX

Katılımcı Üye
16 Mar 2017
389
2
Kalu-Beladan
Bilgisayarımıza fidye virüsü bulaşmış bulunmakta. Bazı yöntemler denenebilirim ancak bilgisayardaki bilgilere bir şey olursa zararımız belki 100.000 lerce lira olabilir. En zarar vermeden ne yapmamızı önerirsiniz. Parayı verip vermeme ihtimalini konuşmayacağım zaten verdiğimizde bilgilerimizi geri verip vermeyeceği belirsiz. Ben size zarar vermeden neler yapabilirim onu sormak istedim.

Sıkıntımızın fotoğrafları şu şekil.

Moderatör tarafında düzenlendi:

sMrXX

Katılımcı Üye
16 Mar 2017
389
2
Kalu-Beladan
Hocam bazılarınız emniyete başvur demiş biz bunu zaten yapmıştık ancak uzun süreceğini biliyoruz. En son yazan moderatör hocam virüsün uzantısına bakarsanız ve o txt dosyasında yazana adam bizim id mizi dosya uzantısı yapmış yani kendi virüsünü kendi yapmış. Yazılım konusunda bilgili biri. Kendisi de not düşmüş yedek al dene (yani yapamayacaksın diye) bu yüzden dolayı yazdım. Sağolun bir şeyler yazmışsınız. Farklı bir düşüncesi veya yardımcı olmak isteyen olursa çok güzel olur.

8 Nis 2020
213
32
Virüs yeni olduğu için ödemek dışında bir çözüm yok sanırım. Ödeyince çoğunlukla dosyalar kurtuluyor aynı Garmin'e olan gibi. Dosyalarınız gerçekten değerliyse ödeyebilirsiniz değilse bence uğraşmayın. İnternette dosya çözebilen program varsa deneyebilirsiniz ancak yedek alın yoksa dosyalar tamamen gidebilir.

Patrick Jane

Uzman üye
1 May 2019
1,499
3
Cehennem
Decrypt eden programlar hiçbir iş yaramayacaktır.
Okyanusta polo oynamak gibi birşey.
Sistem geri yükleme yap yukardada belirtmiştim.
yada dosyalardan birkaç tanesini at buraya decrypt etmeyi deneriz.
yada o fidye yazılımını buraya atarmısın.
nasıl encrytlamış bir bakayım.
büyük ihtimal obfuscate etmiştir ama bakmaya değer.

sMrXX

Katılımcı Üye
16 Mar 2017
389
2
Kalu-Beladan
Decrypt eden programlar hiçbir iş yaramayacaktır.
Okyanusta polo oynamak gibi birşey.
Sistem geri yükleme yap yukardada belirtmiştim.
yada dosyalardan birkaç tanesini at buraya decrypt etmeyi deneriz.
yada o fidye yazılımını buraya atarmısın.
nasıl encrytlamış bir bakayım.
büyük ihtimal obfuscate etmiştir ama bakmaya değer.

Bu binlerce dosyadan sadece biri hepsi bu şekilde. İlk önce virüs totali bırakıyorum.

Virüs Total : https://www.virustotal.com/gui/file...c56492aa7e825cb10f3297ab13bf75adb8d/detection

Dosya TC : https://s7.dosya.tc/server17/7rn0mu/20200304122039.zip.1C6F652112C1&26072635

Patrick Jane

Uzman üye
1 May 2019
1,499
3
Cehennem

sMrXX

Katılımcı Üye
16 Mar 2017
389
2
Kalu-Beladan
Moderatör tarafında düzenlendi:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.