fındık amelesi dayanışma başlığı

FFB

Uzman üye
27 Mar 2016
1,941
3
Samsun
yer belirterek bu sene bölgenizdeki fındık amelesi fiyatlarını yazalım. bakalım iller arasında ne kadar fark ediyor.
samsun: yerlilere düz yer 100 yama yer 120 kürtlere düz yer 60 yama 70
not: dışarıdan gelen ameleler fikirde bulunmasın yerliler cevap versin.

"Tranquila

Uzman üye
20 Ağu 2017
1,973
3
6
Trabzon
Ya burda ilçeye göre değişiyor ama bizi 100e çalıştırıyolar
-Trabzon li

Fındık olsada şa parayada biraz zam gelse ya kaç yıldır bizim fı dıkta en fazla 800 kilo çıkıyo
Eskiden öylemiydi ama 1 tonu geçerdi

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,227
29
Amele yerine işçi yazsan,
Kürt yerine doğulu yazsan hatta doğulu yerine başka şehirden çalışmaya gelenler yazsan insanları kırmamış olursun. Şahsen bahsettiğin sıfatları ben taşımış olsaydım ciddi anlamda üzülürdüm lütfen dikkat edelim bu tarz sıfatlara

FFB

Uzman üye
27 Mar 2016
1,941
3
Samsun
Amele yerine işçi yazsan,
Kürt yerine doğulu yazsan hatta doğulu yerine başka şehirden çalışmaya gelenler yazsan insanları kırmamış olursun. Şahsen bahsettiğin sıfatları ben taşımış olsaydım ciddi anlamda üzülürdüm lütfen dikkat edelim bu tarz sıfatlara

kardeşim ben de ameleye gidiyorum fındık işçisi diye bişey yok fındık amelesi diye bişey var. aynı güneydekilere ırgat dendiği gibi burada da amele denir.
doğulu niye diyeyim ki gelen adam kürt değil mi kürte kürt diyince neden alınsın. buraya doğu illerinden türk işçi değil kürt işçi gelir o yüzden kürt diye belirttim.

13e zor gelir ya burda 6dan almışlardı geçen sene biz bi tane rizeli abi gelmişti 8den ona vermiştik ama bakalım belki fazla fındık olurda yine bi köşeden kurtarırız

gel burada 10-11 den sat geçen seneki fiyat buydu. ya denecek çok söz varda şimdi herkes bi partinin yalaması olmuş siyasi konuşunca da omurgalarına bişey oluyor anladın sen, yazımı silen de anlasın.

Moderatör tarafında düzenlendi:

'Execution

Kıdemli Üye
13 Ocak 2018
3,227
29
kardeşim ben de ameleye gidiyorum fındık işçisi diye bişey yok fındık amelesi diye bişey var. aynı güneydekilere ırgat dendiği gibi burada da amele denir.
doğulu niye diyeyim ki gelen adam kürt değil mi kürte kürt diyince neden alınsın. buraya doğu illerinden türk işçi değil kürt işçi gelir o yüzden kürt diye belirttim.

Yani diyorsun ki fındık işçisi diye bir şey yok fındık işçisi diye bir şey var. Amele ve işçi aynı anlama geliyor senin bunu söyleme tarzın da insanları kırabilir.

Kürt meselesi de yerine göre insanları sınıflandırman ile ilgili. Tamam yerliye yerli dersin eğer kürtse kürt dersin ancak direkt kürt diye hitap etmektense sanki o insanlar bi alt sınıfı oluşturuyormuş gibi tabir etmen yanlış bir şey kanımca. Neden nazik olmak varken kırıcı olasın ki. Şu an konuyu tekrar okuyorum ve o kırıcılığı ben bile hissediyorum. Hani onun yerine başka illerden gelenler yazabilirdin. Neyse konunu baltalamış gibi olmasın.
Umarım bu sene fındıktan güzel randıman alırız. Geçen sene fındık fazla yoktu. Bakalım bu sene randıman, fiyat nasıl olacak. Memleket aynı bu arada bir taraf çarşamba bir taraf terme bende :)

FFB

Uzman üye
27 Mar 2016
1,941
3
Samsun
Yani diyorsun ki fındık işçisi diye bir şey yok fındık işçisi diye bir şey var. Amele ve işçi aynı anlama geliyor senin bunu söyleme tarzın da insanları kırabilir.

Kürt meselesi de yerine göre insanları sınıflandırman ile ilgili. Tamam yerliye yerli dersin eğer kürtse kürt dersin ancak direkt kürt diye hitap etmektense sanki o insanlar bi alt sınıfı oluşturuyormuş gibi tabir etmen yanlış bir şey kanımca. Neden nazik olmak varken kırıcı olasın ki. Şu an konuyu tekrar okuyorum ve o kırıcılığı ben bile hissediyorum. Hani onun yerine başka illerden gelenler yazabilirdin. Neyse konunu baltalamış gibi olmasın.
Umarım bu sene fındıktan güzel randıman alırız. Geçen sene fındık fazla yoktu. Bakalım bu sene randıman, fiyat nasıl olacak. Memleket aynı bu arada bir taraf çarşamba bir taraf terme bende :)

bende termeliyim :)
o zaman bilirsin daha hemşerim amele diyince gayet normal burada. diğer illerden gelen kürtler diyim de kırıcı da olmasın :D

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.