Güvenlik Sistemleri Serisi Teknoline : interkom bağlantısı, montajı ve daire numaralandırılması

'Ra

Ticaret Kategori Sorumlu Yardımcısı
21 Kas 2015
2,392
945
eFwAM4WXhu.png

Merhabalar Türk Hack Team üyeleri,
bu gün sizlerle birlikte Teknoline interkom bağlantısı , montajı ve daire numaralandırılması nasıl yapılır ona değineceğiz.
Konu içeriğimizde olacaklar ;
1 - İnterkom nedir ?
2 - bağlantıları
3 - montajı
4 - daire numaralandırılması diye diyeceğiz
2bWoAXtnij.gif

İnterkom Nedir ?

İnterkomu kısaca özetlemek gerekirse diafon cihazlarının gelişmiş halidir. Tercih edilmesinin bir başka sebebi ise görüntülü konuşma özelliğinin olması, kayıt yapabilmesi ve acil durum özelliklerinin olması. Şuan ki tanıtacağımda acil durum özelliği maalesef yoktur.
Kısaca tanıttıktan sonra montaj ve bağlantı kısmına geçelim.
2bWoAXtnij.gif

Montaj

Öncelikle kutu içeriğine bakarsak
vEjBJsFZ.jpg

kutunun dış görünüşü bu şekildedir içeriğini açtığımızda
EF9t-Z8IGJ.jpg

hoop bir sürpriz ile karşılaşıyoruz bakıyoruz ki bize yanlış kutu vermişler hatayı yapanı selamladıktan sonra doğru kutumuzu açıyoruz
GLmYbPuR3.jpg

içerisinden bu şekilde 1 interkom ve bağlantı kabloları çıkıyor

das7DKWxm.jpg

şu şekilde bağlantı kablosu klemens, vida ve dübel çıkıyor, kutu içeriği burada bitiyor. Montaj kısmı ise 5 yaşında bir çocuğun yapacağı kadar kolaydır

u-BmAg.jpg

2 tel lazım bize burada elektrik kablosu çekilmiş genelde interkomlar için elektrik kablosu kullanıyoruz bulunduğum bölgede

LMNip6WK.jpg

kabloyu güzelce sıyırdıktan sonra toprak kısmını kesip bantlıyoruz daha sonra kahverengi ve mavinin uçlarını hafif açıp klemens üzerine bağlıyoruz.

Au3DOCv_W6s.jpg

gördüğünüz gibi yaptıktan sonra içerisinden çıkan demirden deleceğimiz yeri işaretleyip deliyoruz isterseniz içerisinde ki dübelleri kullanabilirsiniz ama ben genelde 8'lik matkap ucu ile deldiğim için kendi vidalarımı ve dübellerimi kullanıyorum.

_83VrtdD.jpg

2 delik bize yetecektir. Burada darbelim mi çok güçlü yoksa müteahhit mi malzemeden çalmış anlamadım duvar çatladı.

6wW5PBrFI8d0.jpg

vidalarımızı sıkıp interkom montajını bitirdiğimiz de düzlüğünü kontrol ediyoruz gördüğünüz gibi dümdüz. Arka tarafta ise sıcaktan bunalmış bir şekilde bengal yardımcı arayan ben.

2bWoAXtnij.gif

Bağlantılar

Montaj buraya kadar söylediğim gibi montaj kısmı çok basittir.

Şimdi ki konumuz ise daire numaralandırılması

u67ZV0z13YXa.jpg

burada gördüğünüz gibi 1'den 6'ya kadar dip switchler var daire numaralarını bunları yukarı kaldırarak yapacağız. Resim ters olmuş kusura bakmayın.

Şimdi burada ki ilk 6 daireyi size ben vereceğim gerisi ise kısa bir araştırma ile bulunabilir.

1. daire = 1. daire için sadece 1. switch yukarıda olacak
2. daire = 2. daire için sadece 2. switch yukarıda olacak
3. daire = 3. daire için 1. ve 2. switch yukarıda olacak
4. daire = 4. daire için sadece 3. switch yukarıda olacak
5. daire = 5. daire için 1. ve 3. switchler yukarıda olacak
6. daire = 6. daire için 3. ve 4. switchler yukarıda olacak

buraya kadar her şey normal ama 6. switch her zaman yukarıda olması gerek hata çıkmaması için

2bWoAXtnij.gif

Panel Tarafı Bağlantısı

Gönül isterdi ki panel tarafını baştan sona anlatayım ama iş acil olduğu için onun fotoğrafını alamadım, bu yüzden bağlanmış şeklini anlatacağım daha sonra bunun için detaylı ayrı konu açabilirim.

N5wrx6yX.jpg

resimde gördüğünüz gibi 3 kablo 2 adaptör var bu kablolar 220V , monitör ve Bas elektriktir.

Burada ki 220 demir adaptöre girecektir. bağlantısını bilmeyen yoktur diye düşünüyorum kahverengi + , mavi nötr , yeşil sarı toprak kısmına bağlanır.

Monitör ise TT-DPS adaptörü üzerinde to monitor kısmına bağlanacak burada yerleri fark etmezdir.
TT-DPS üzerinde olan kırmızı ve siyah kablolar demir adaptörün 12V kısmına bağlanacaktır kırmızı + , siyah - şeklindedir.
Bas Elektrik kablosu içerisinden çıkan kahverengi ve siyah kabloda aynı şekilde 12V kısmına girecektir kahverengi + , siyah - şeklinde.
kalan 2 kablo olan yeşil-sarı ile beyaz kablo ise to door station kısmına bağlanacak burada da aynı şekilde bağlantı sırası fark etmez.

eFwAM4WXhu.png

Konumuz buraya kadardı okuduğunuz için teşekkür ederim.
İyi Forumlar

Grimner

Adanmış Üye
28 Mar 2020
6,308
4,733
Diğer konuların gibi, deneyimle beslenen bir konu. Ellerine sağlık. Bu alanda çalışmak isteyen insanlar için altın değerinde konular.

• Beğen
Tepkiler: 'Ra

ZuL-RaA

Kadim Üye
9 Ara 2017
5,551
837
Semerkant
Safi kalite. Resimler bile teker teker çekilerek hazırlanmış emek verilmiş bir konu. Alternatifini bulmak kolay değil, imkanı yok denecek durumda. Kendi yorumlarınız da keyifli okuma imkanı veriyor bizlere :) Çırağı olmayan usta kısmı beni biraz üzer, duvarın çatlama meselesine ise buradan gördüğüm kadarıyla hortum sıvası denilen kalitesiz sıvadan yapılması neden olmuş duruyor. İçinden kullanma kılavuzu çıkmayan kutu mu olur bu arada :D

• Beğen
Tepkiler: 'Ra

'Ra

Ticaret Kategori Sorumlu Yardımcısı
21 Kas 2015
2,392
945
Elinize sağlık hocam (y), eğer karşılıklı görüntülü konuşma sağlayan modelleri varsa güvenlik tarafında nasıl önlemler alınmıştır, kapalı devre olduğu için sadece fiziksel saldırılara mı maruz kalabilir?
Teşekkür ederim. Aslında dahua bütün hikvision şifrelerini sızdırdı kısa bir araştırma ve dolar karşılığında mühendislik şifrelerini alabilirsiniz ki bu sadece eski kurulumlar için geçerli yeni kurulumlarda ise insan kaynaklı açık şirket kısaltmalarında oluyor ;)
Diğer konuların gibi, deneyimle beslenen bir konu. Ellerine sağlık. Bu alanda çalışmak isteyen insanlar için altın değerinde konular.
Teşekkür ederim bilgilerimi elimden geldiğinde paylaşmaya çalışıyorum ve bunun bitmemesi için yeni şeyler öğreniyorum :)
Teşekkürler
Safi kalite. Resimler bile teker teker çekilerek hazırlanmış emek verilmiş bir konu. Alternatifini bulmak kolay değil, imkanı yok denecek durumda. Kendi yorumlarınız da keyifli okuma imkanı veriyor bizlere :) Çırağı olmayan usta kısmı beni biraz üzer, duvarın çatlama meselesine ise buradan gördüğüm kadarıyla hortum sıvası denilen kalitesiz sıvadan yapılması neden olmuş duruyor. İçinden kullanma kılavuzu çıkmayan kutu mu olur bu arada :D
Teşekkür ederim hocam elimden geldiğinde deneyimlerimi paylaşmaya çalışıyorum.
çırak olmaması beni de üzdü o gün hocam tek başıma çalışmak sıkıcı ve yorucu oluyor. Kullanma kılavuzunu genelde yırtıp çöpe atıyorum çok kablolu sistemlerde ise farklı renk kodları kullanıyorum ki rakip gelmesin işime
Ellerinize sağlık hocam, ayrıca Ra' fotoğrafçılık hakkını vermiş :)
Teşekkür ederim hakkını veremeyen adımı versin 😅😂

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.