Hacker ve Cracker Kavramı - Okumanız Gereken Bir Makale

MasterDesigner

Katılımcı Üye
19 Ağu 2010
260
0
Arkadaşlar bildiğiniz gibi son günlerde forum içerisinde çok sık görmeye başladık. Tüm gençler diyor. "Bana hackerliği öğretir misin" diye. Şimdi bu gençleri bilgilendirmek amaçlı bir makale yazmak istedim. Gençler önce şunu öğrenmeniz lazım.

Hacker Kimdir ve Nasıl Olunur ?

Hacker demek kendi yazdığı programla çeşitli işler başarmış kimse demektir.Yani internetten indirdiğiniz herhangi bir programla çeşitli şifre kırıcılar bularak bir web sayfası hackleyince hacker olmazsınız.Elalem de size bu arkadaş alanında başarılı bi hacker demez zaten. Peki hacker kimdir nasıl olunur diceksiniz . Evet arkadaşlar Hacker Programcı dır.Hacker olan kişi en az 2-3 tane programlama dili bilir ve algoritma yani sanal mantık gücü çok yüksektir. Ayrıca tüm hackerlar Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi ( Unix , Linux ) gibi sistemleri avcunun içi gibi bilir.Bu sistemlerden anlamayan kimse Hackerim diyemez.Bana göre hacker kavramı İstediği şeyi legal veya illegal olsun farkedilmeden yapan ve iz bırakmadan bulunamayan kişidir.Tabi ki kişiye göre görüş farklılıkları olabilir.Kısacası hacker olabilmek için önceklikle en az 3 programlama dili öğrenin.Ayrıca Unix , Linux veya Pardus bu işletim sistemlerini avcunuzun içi gibi öğrenin.Daha sonra network üzerinde çalışın yani ağ sistemleri ip bağlantıları , portlar , tarayıcılar , güvenlik duvarları.Hacker olmak istiyorum diyorsanız bana göre en önde gelmesi gereken şey ne olursa olsun ama nolursa olsun yakalanmamaktır.Bunun için de işlerinizi internet cafeden veya laptopunuz varsa wireless ile parklardan veya wireless çeken yerlerden halletmenizdir.Bunları sistematik bir şekilde öğrendikten sonra Alanında başarılı bir programcı olabilirsiniz.Unutmayın asla önüne gelene ben hackerim diyen birisi ne kadar bilgili olursa olsun hacker değildir.Lamerdir.Şimdi bir de Cracker lar vardır.Crackerlar hakkında da şunu öğrenmeniz gerekiyor.

Cracker Kimdir ve Nasıl Olunur ?

Açıkçası şunu söylemeliyim.Cracker ile hackerin bir saldırı için misyonları aynıdır.Fakat sistemleri farklıdır.Olayı biraz daha açmam gerekirse crackerlar program yazmazlar siz de cracker olabilirsiniz.Ben de herkez olabilir.Neden diyeceksiniz.Çünkü crackerlar program yazamazlar algoritmik düşünceleri fazla gelişmemiştir.Sadece hackerların kodladığı programları kullanırlar.Hepimizin kullandığı gibi. Örnek verecek olursak hiçbirimiz Windows ' u yazamayız.Ama kullanabiliyoruz.Bu örnekte de göründüğü gibi şunu söylemeliyim ki her hacker bir cracker olabilir ama her cracker bir hackler olamaz.Crackerlerin % 80 i saldırgan türünden kişilerdir.Buldukları ücretli veya ücretsiz yazılımları bir başkasına karşıt şeyler elde etmek için kullanırlar.Kalan % 20 lik kısım ise saldırgan olmayan yani sistem yöneticileridir.Sistem yöneticileri sisteme gelen saldırıları yine hackerlerin yaptıkları programlar ile korurlar.

Anlatım umarım yeterince açık olmuştur.Sonuç olarak şunu demek istiyorum.Hacker nasıl olurum , bana hack öğretirmisin , siteyi nasıl hackliyorlar gibi sorular ile ilgili konu açacak arkadaşlar önce bu makalayi okumalarını tavsiye ediyorum. Ve şimdi size soruyorum siz kendinizi ne olarak düşünüyorsunuz ve düşündüğünüz kişi olabilecek misiniz...

Ya Göründüğün Gibi Ol Yada Olduğun Gibi Görün...

omerxc

Yeni üye
10 Kas 2010
1
0
Valla Arkadaşlar Hergün Hacker Olmak Umuduyla Nette Arama Yapanların Sayısı Hiçte Az Değil.
Sanıldığı Gibi Her İsteyen Hacker OLsaydı İnternette Dolaşmaya Site Bulamazdık.
Zaten 1 - 2 Tane msn Hackleyenler Kendi Prof Sanıyor.
Biraz Çok Bilmiş Gibi KOnuştum Ama Bu İş Gerçekten Yüksek İç Disiplin Ve Kendine İnanmak Gerekir.
Tabiki Öncelikle Çok iyi Bir Eğitim Gerekir. İnternette Ararsanız Bazı Eğitim Setleri Var.
Bende Biraz Araştırdım VE Buna etikhacer.com Karar Verdim Bence Bu En İyisi.
Bu İşe Yeni Başlıyorsanız Yada Kendinizi Biraz daha Geliştirmek İstiyorsanız
VE Bu İşle Gerçekten ilgileniyorsanız Bu Seti İncelemenizi Öneririm...
Hacker Olmanız Dileğiyle :DD

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.