Hangi bilgisayarı almalıyım?

Blueteamforse

Asistan Moderatör
17 Ağu 2023
310
7
143
Moderasyon
İlk önce merhaba sizlere danışmam gereken konu var ben hem okul için (bilişim bölümü) , hem oyun tasarımı / siber güvenlik bazende açabilen bir laptop veya masaüstü bilgisayar aramam fiyat aralığım

15.000 - 17.000 aralığı
Ayrıca altaki bilgisayarları karşılaştırabilirmisiniz.
Ek :en çok istediğim LENOVA
bilgisayarlsrın m*diamarkt linkleri
1.Lenova

2.CASPER

EK : 17.000 TL lik bir laptop mu daha iyi yoksa 17.000 TL lik masaüstü bilgisayarmı

Watnea

Katılımcı Üye
9 Ağu 2023
332
175
#
17k toplama masaüstü almanı öneriririm. içine ryzen 5 5600 x rx 6600 ve ya 6700 sistemler bulabilirsin

Blueteamforse

Asistan Moderatör
17 Ağu 2023
310
7
143
Moderasyon
Yok toplama felan değil ben all in one istediğim için dedim ama toplamayada bi göz attarım teşekkürler

thebeard

Özel Üye
15 Mar 2018
3,504
4
1,045
Yok çok fazla birşey istemiyorum zaten yaptığım işlemler basit olduğu için ama bende lenovo iyi gibi geldi şöyle birşey masaüstümü yoksa laptopmu daha iyi olur
Kullandığım laptop 1 senelik değil Eylül 2022'de 25bin verdim. 25bin verip aldığım renderları masaüstünde 3-4 kat daha hızlı alırdım. Üniversite için laptop ev için masaüstü.

Blueteamforse

Asistan Moderatör
17 Ağu 2023
310
7
143
Moderasyon
Kullandığım laptop 1 senelik değil Eylül 2022'de 25bin verdim. 25bin verip aldığım renderları masaüstünde 3-4 kat daha hızlı alırdım. Üniversite için laptop ev için masaüstü.
Teşekkürler tamda bunu arıyodum bej zaten dışarıda falan olan değilim okuldan gelir gelmez direk evde oldufum için onu karar veremedim acaba laptop mu daha iyi olurdu diye çunki genellikle araştırdığımda laptop çıktı çoğunlukda masaüstü o zaman lenovanin ki guzelde zaten onu aliyim teşekkürler

teux

Katılımcı Üye
23 Ocak 2023
967
11
1,382
İlk önce merhaba sizlere danışmam gereken konu var ben hem okul için (bilişim bölümü) , hem oyun tasarımı / siber güvenlik bazende açabilen bir laptop veya masaüstü bilgisayar aramam fiyat aralığım

15.000 - 17.000 aralığı
1.Lenova

2.CASPER

EK : 17.000 TL lik bir laptop mu daha iyi yoksa 17.000 TL lik masaüstü bilgisayarmı
Merhabalar
İlk kriter olarak oyun tasarımı demişsiniz, bu alan için modellemeyi baz alırsak ekran kartı işlemci ve ram tarafına bakmak gerekir

Lenovo Modelde
AMD Ryzen 3 7330U - işlemci
Integrated AMD Radeon™ Graphics 2GB - ekran kartı
8 GB Ram kapesitesi
256 GB SSD

Casper Modelde ise
Intel Core i3 1115G4
Intel UHD Graphics
8 GB Ram
256 GB SSD kullanılıyor

Naçizene bilgi birikimim ile söylemem gerekirse oyun tasarım programlamada üst düzey bir projede bu iki modelde sizi yarı yolda bırakacaktır. Siber güvenlik tarafında da işlemci neslini 11-12 jenerasyon kullanan modeller okuma yazma hızı yüksek olan ssdler ram tarafında ise 8 de işinizi görür ancak tek sanal makine açar rahat kullanım için min 16 GB ram seçmenizi tavsiye ederim.

Acil yazmışsınız bu ekonomide yüksek ihtimalle bir pc alındıktan sonra uzun süreli idare etmesi gerekecek uzun araştırmalar yapmanızı, daha uygun veya daha güzel bir sistem olup olmadığını attığınız iki ürünün inceleme videolarını, ikinci el muadillerine göz atmanızı tavsiye ederim. Ben bu iki modelden birini almak istiyorum başka bakamam derseniz ben lenovo derdim eğer iki model arasında sıkışmadıysanız 18 bine sıfır veya muadili olabilecek ikinci el modellere yönelmenizi tavsiye eder iyi forumlar dilerim. Sorunuza çözüm olarak gördüyseniz çözüm olarak işaretlerseniz mutlu olurum :)

[Konu yanlış alanda rapor ediyorum THT Yardım merkezine açarsanız bir sonraki sorunuzu yüksek ihtimalle daha hızlı yanıtlanır.]

Blueteamforse

Asistan Moderatör
17 Ağu 2023
310
7
143
Moderasyon
Merhabalar
İlk kriter olarak oyun tasarımı demişsiniz, bu alan için modellemeyi baz alırsak ekran kartı işlemci ve ram tarafına bakmak gerekir

Lenovo Modelde
AMD Ryzen 3 7330U - işlemci
Integrated AMD Radeon™ Graphics 2GB - ekran kartı
8 GB Ram kapesitesi
256 GB SSD

Casper Modelde ise
Intel Core i3 1115G4
Intel UHD Graphics
8 GB Ram
256 GB SSD kullanılıyor

Naçizene bilgi birikimim ile söylemem gerekirse oyun tasarım programlamada üst düzey bir projede bu iki modelde sizi yarı yolda bırakacaktır. Siber güvenlik tarafında da işlemci neslini 11-12 jenerasyon kullanan modeller okuma yazma hızı yüksek olan ssdler ram tarafında ise 8 de işinizi görür ancak tek sanal makine açar rahat kullanım için min 16 GB ram seçmenizi tavsiye ederim.

Acil yazmışsınız bu ekonomide yüksek ihtimalle bir pc alındıktan sonra uzun süreli idare etmesi gerekecek uzun araştırmalar yapmanızı, daha uygun veya daha güzel bir sistem olup olmadığını attığınız iki ürünün inceleme videolarını, ikinci el muadillerine göz atmanızı tavsiye ederim. Ben bu iki modelden birini almak istiyorum başka bakamam derseniz ben lenovo derdim eğer iki model arasında sıkışmadıysanız 18 bine sıfır veya muadili olabilecek ikinci el modellere yönelmenizi tavsiye eder iyi forumlar dilerim. Sorunuza çözüm olarak gördüyseniz çözüm olarak işaretlerseniz mutlu olurum :)

[Konu yanlış alanda rapor ediyorum THT Yardım merkezine açarsanız bir sonraki sorunuzu yüksek ihtimalle daha hızlı yanıtlanır.]
Bu uzun yazınızdan dolayı teşekkür ederim ilk öncr acil yazmamım sebebi 10 tane forum ve yaklaşık 1 aydır araştırma ardından sıkıldığım için dedim ben profesyönel bir tasarımcı gamejamci değilim ayrıca siber güvenlik alanındada o kadar gelişmiş değilim ve daha örenmeme çok var bu yüzden bunları seçtim yoksa çok daha yüksek kaliteli cpu ram ve ekran kartı alıp toplama bilgisayar yapmayı bende biliyorum ondan bunları seçtim fiyat performansı ve özellik olarak 15.000 ve 17.000 arası bir bilgisayar siz ne önerirsiniz merak ettim doğrusu

Ayrıca forumda yeniyim nereye ne tarz konu açılcaği hakkinda bilgim yok bilgi için teşekkürler

Butcherb3y

Uzman üye
1 Eyl 2022
1,618
7
1,201
Anıtkabir

15.000 - 17.000 aralığı
1.Lenova

2.CASPER

Bütçeyi 20 23 k ya çıkarıp abra A5 bakabilirsin bence

hackishack

Katılımcı Üye
20 Haz 2020
838
160
Liverpool UK
Laptop; diğer adıyla dizüstü bilgisayar, dizinin üstünde kullanabilme avantajı dışında bir avantaj sağlamaz. Kalan neredeyse her kıyaslamada masaüstünün gerisinde kalır. All in one'a neden takıldığınızı anlayamadım lakin kompakt olmasını bir kenara koyarsak fiyat/performans açısından alabileceğiniz en kötü cihazlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Genellikle iş yerlerinde tercih edilmesi de çalışanların basit işlerini görmeleri ve görüntü bakımından all in one olmayan bir masaüstüne göre çok daha sade olmasından kaynaklanıyor. Eğer bu tür düşüncelerde değilsen ben sana kendin topladığın bir masaüstü bilgisayar tavsiye ederim. Bu all in one'daki performans ileride seni tatmin etmezse (ki bence fiyatına göre şu an bile kesinlikle tercih etmem.) o zaman 17 bin liran çöp olur ancak kendin sistem dizersen mantığa uygun olacak şekilde istediğin bileşeni istediğin gibi yükseltebilirsin.

CT[Tesla]

Yeni üye
8 Tem 2023
41
22
1- Aynı fiyata Daha kaliteli masaüstü toplarsın. Oyun için alıyorsan kesinlikle Masaüstü şart. İş için alıyorsan değişir.
2- Vatan, MediaMarkt vs. gibi yerlerden alma 35k leptapı 50k ya satıyorlar.
3- Ciddi bir acelesi yoksa bazı kanallar sınırlı sayıda sistem topluyor 100adet vs. bunlardan alabilirsin ama unutma kalmayabiliyor.
4- Gösterdiğin sistemlerde yorum/değerlendirme yok bu kötü bi durum
5- Tercih edilen sistemler tercih et uzun süredir araştırmana rağmen tercih edilmeyen bişeyler alma.
Ayrıca sistemlerde Ekran Kartı göremedim bu fiyata çok daha kaliteli sistemler toplarsın.
6- Monitör, kasa, klavye, mouse birlikte alcam diye sistemin daha kötü seçiyorsun istediklerin için sadece kasaya bu parayı ver bu cidden önemli.

Son düzenleme:

Gauloran

Moderasyon Tim Lideri
7 Tem 2013
8,275
4
763
masaustu tercih et ama attigin linkteki masaustunden cok daha iyisini bulursun yakin fiyata.

teux

Katılımcı Üye
23 Ocak 2023
967
11
1,382
Bu uzun yazınızdan dolayı teşekkür ederim ilk öncr acil yazmamım sebebi 10 tane forum ve yaklaşık 1 aydır araştırma ardından sıkıldığım için dedim ben profesyönel bir tasarımcı gamejamci değilim ayrıca siber güvenlik alanındada o kadar gelişmiş değilim ve daha örenmeme çok var bu yüzden bunları seçtim yoksa çok daha yüksek kaliteli cpu ram ve ekran kartı alıp toplama bilgisayar yapmayı bende biliyorum ondan bunları seçtim fiyat performansı ve özellik olarak 15.000 ve 17.000 arası bir bilgisayar siz ne önerirsiniz merak ettim doğrusu

Ayrıca forumda yeniyim nereye ne tarz konu açılcaği hakkinda bilgim yok bilgi için teşekkürler
Hocam bakın şunu alın şu daha iyidir diyemem çünkü birazda şans işi bu durum en iyi marka atıyorum nedir asus çok iyi diye alıyorsunuz kronik bir sorunu olabilir sizin kullanımınızdan yana bir sorun olabilir yani bu durumda size şu modeli alın demem. parça bazında söylediğim gibi

Oyun Programlama ve Tasarımı düşünüyorsanız
İşlemci 11-12 Jenerasyon
Ekran kartı 4-6-8-12 (aralığında) GB
Ram 16-32 (aralığında)
SSD ise okuma yazma hızı yüksek bir model seçmelisiniz

Siber Tarafta
İşlemci 11-12 Jenerasyon
Ram 16-32
SSD ise yine aynı okuma yazma hızı yüksek olan modellere yönelmenizi tavsiye ederim.

Sorunuz laptop mu masaüstü mü diye soracak olursanız bir üniversite hayaliniz vs yok ise dışarıda kafede vs. olsun çalışmayı sevmiyorsanız her türlü masaüstü. Şöyle düşünün atıyorum i5 işlemci 12. nesil bir işlemcinin masaüstü kasa içerisindeki boyutu ile laptop içerisindeki boyutu bir değildir aynı performansı vermez. 3060 Tİ olan bir ekran kartı laptop masaüstü vs sinde yine her türlü masaüstü kazanır.

15.000 ve 17.000 arası bir bilgisayar siz ne önerirsiniz merak ettim doğrusu
Sizin yerinizde olsam 20 K lık bir sistem yapacağım

NVIDIA STUDIO-1/Intel Core i3 12100F/GIGABYTE GeForce RTX 3060 WINDFORCE OC 12GB/16GB DDR4/500GB M.2 NVMe SSD/Geforce RTX RayTracing PC |ITOPYA.COM bu sistemi itopya üzerinden düzenledim ikinci el olarak aynı sistemi toplarsanız min 4-5 K düşüş olacaktır.

n82f5cw.png

Bu sistem evet bütçenizi zorluyor olabilir, ancak uzun yıllar sizi yükseltme yapmadan götürecek bir sistem. Ben size itopyadan alın demiyorum yanlış anlamayın, İyopya kaliteli marka ancak marka adı parası da biraz yüksek olan bir yer :) Birde ben intelciyim :D Ryzen modellere yönelirse fiyat daha da çok düşer kişisel tercih umarım alacağın en iyi sistemi alabilirsin :)

TurkGokay

Uzman üye
4 Ara 2022
1,019
1
544
Kemalizm

15.000 - 17.000 aralığı
1.Lenova

2.CASPER

Bence de oyun bilgisayarı almalısın 15 bin TL'ye güzel bilgisayarlar var. Ben şuan ki bilgisayarıma 20 bin TL verdim ASUS laptop fakat orada ki kasayı alsaydım 16 bin TL'ye mükemmel özelliklere sahip bir bilgisayarım olacaktı...

CyrusMan

Katılımcı Üye
19 Tem 2021
290
112
Düşsüzler Apartmanı
Yok çok fazla birşey istemiyorum zaten yaptığım işlemler basit olduğu için ama bende lenovo iyi gibi geldi şöyle birşey masaüstümü yoksa laptopmu daha iyi olur
Masaüstünü sadece evde kullanabilirsin. Yanına alamazsın. Ama laptop taşınabilir. Ev,okul,kafe, seyahat ettiğin zaman vs. Hep yanında olur. Ev icinse masaüstü ama laptopun kullanım alanı daha geniş.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.