Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim?

30 Ocak 2012
134
0
Hangi Programlama Dilini Öğrenmeliyim?

En iyi programlama dili hangisidir?

Bu sorulara hemen bir soruyla cevap vereceğim: Neye göre?

Doğru cevapları bulmak için soruları daha doğru sormak gerekir.

Hobi olarak programlama yapmak istiyorum. En kolay öğrenebileceğim programlama dili hangisidir?
Visual Basic

Yazılım sektörüne programcı/yazılımcı olarak girmek istiyorum. Türkiye’de en popüler programlama dili hangisidir?
Buna cevabım Java ve C#’ın en üst sıralarda yer aldığı şeklinde olacaktır. Aynı zamanda eğer kurumsal çözümler üreten firmalarda yazılım kariyeri yapmak istiyorsanız o zaman veritabanı konusunda da kendinizi geliştirmeniz gerekecektir. Bu da mutlaka SQL öğrenmelisiniz anlamına gelir.

Yurt dışında yazılım konusunda kariyer yapmak istiyorum.
C ailesiyle başlayın. (C, C++, Visual C++) sonra Java ya da C# öğrenin.

Mikro işlemcilere, gömülü sistemlere yazılımlar geliştirmek istiyorum.
Assembly ve C öğrenmelisiniz. Tabii mikroişlemcileri/gömülü sistemleri yakından tanımanız gerekir.

…

Bu böyle uzayıp gider ve bu kadar da kolay değildir. Yani genelleyemezsiniz.

Eğer bilimsel bir çalışma yapacaksanız farklı, ticari yazılımlar geliştirecekseniz farklı, işletim sistemi yazacaksanız farklı programlama dillerini öğrenmeniz gerekir.

Diğer taraftan sadece programlama dili bilmeniz yetmez. Eğer web programları geliştirecekseniz web teknolojisini, PDA programlayacaksanız mobil teknolojisini vb. bilmeniz gerekir.

Ama ne yapıyorsanız yapın bilmeniz gereken temel öğeler vardır. Mesela temel programlama becerileri; algoritma analizi ve tasarımı. değişken, veri tipi, bellek, program akış kontrolü kullanımları gibi.

Sonuçta hangi programlama dilini seçeceğiniz kariyerinizi de etkiler ve bunun için söylenebilecek matematiksel olarak doğruluğu ispatlanmış bir “doğru” yoktur. Herkes kendi doğrusunu bulmak durumundadır. Benim bu noktada size katkım ne olabilir? İki yönlendirme:

1. Aşağıdaki bağlantılar dünya genelinde hangi dilin ne kadar kullanıldığını (popülaritesini) göstermektedir.
http://www.langpop.com/
Compare Languages - Ohloh
TIOBE Software: The Coding Standards Company

2. Kariyer sitelerine girin ve en çok hangi programlama dilini bilen yazılımcılar aranıyor bir göz atın.

Hoşça kalın.
Kadir Çamoğlu
Microsoft MVP

KAYNAK
Arkadaşlar internette buldum paylaşmak istedim biraz renklendirdim umarım işinize yarar.
Konu yanlış yerdeyse özür dilerim fakat yer bulamadım programlamada genel bölümü bulunmadığı için buraya açtım.
Bir teşekkür yeter...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.