Hangi yazılım dilini seçmeliyim?

ErlikTHT

Katılımcı Üye
15 Eki 2019
272
1
öyle bir progamlama dili olsunki hiç değişmeyen ama hep aktif olan heryerde kullana bileceğim bir dil olsun böyle bir dil varmıdır ?

ErlikTHT

Katılımcı Üye
15 Eki 2019
272
1
Merhabalar ;

Yazılıma yeni başlıyor iseniz öncelikli olarak algoritma mantığını kavrama sonrasında python öneririm

aslında algoritmanın mantığını anladım diye bilirim.

Python sürekli geliştirilen bir dil ve gayet güzeldir ama sürekli geliştirildiği için değişen bir dildir.

Ben iste değişen değil sürekli aynı kalan bir dil istiyorum ama python ile aynı şeyleri yapan bir dil

C dilini çok duydum sizce nasıl bir dil ?

21 Mar 2019
75
1
aslında algoritmanın mantığını anladım diye bilirim.

Python sürekli geliştirilen bir dil ve gayet güzeldir ama sürekli geliştirildiği için değişen bir dildir.

Ben iste değişen değil sürekli aynı kalan bir dil istiyorum ama python ile aynı şeyleri yapan bir dil

C dilini çok duydum sizce nasıl bir dil ?

Ne sacma bir mantik yahu. Dil degismezse nasil gelisecek nasil yetenegi artacak nasil daha fazla kullanilacak nasil daha fazla is yapacak? Diller degisir ve sen de ayak uydurmak zorundasin.

Alzhe01

Katılımcı Üye
9 Ara 2017
661
5
10ehzlA
C dilini algoritma mantığı ile yazım kolaylığı açısından kullanabilirsin. Tüm dillerde temel olarak gösterilir genellikle.
Fakat dillerin kendilerine göre kullanım alanları vardır. Değişmeyen birşey ile yapabileceklerin sınırlıdır. O yüzden esnek dillere, yöneleceğin alana göre geçiş yapmanı tavsiye ederim.
Başta C dilini öğrenirsen diğer dillere geçişin de kolay olacaktır.

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Yaklaşık yirmi yıldır profesyonel olarka program yazmaktayım.

Yeni başlıyorsan, tek bir seçeneğin olabilir; C#... Diğerleri zaman içinde moda olur, modaları geçer... Mesela ben python'ı 2000'lerin başlarında öğrenmiştim, aniden şu anda moda oldu.. Ama geçecek.. Java aynı şekilde 2000 başlarında moda idi, ama Sun şirketinin altında olan her sistem gibi hantallaşmakta. Node.js ortadan kaybolmaya başladı bile..

Bütün bu zamanda C#, sadece windows işletim sistemli cihazların dili olmayı bırakıp her şeyin yapılabildiği bir dil oldu. C# ile, düşük düzeyli bazı yazılımlar ve firmware dediğimiz cihazların temel yazılımları hariç her şeyi yazarsın. Ve modasının geçmeyeceğine de garanti veririm.

C#'tan C ve C++'a atlamak nisbeten kolaydır. (Çok kolay değil, C#'ın sağladığı kullanım kolaylıklarını çok aranırsın.).. Kalan işler için de, gerektiğinde gereken atlamayı yaparsın.

Zaten "junior" olmayı bırakıp kıdemli bir yazılımcı olduğunda "şu dili bilmiyorum" deme hakkın yoktur. Bilmiyorsan sana bir hafta verirler, öğrenirsin. Ama başlangıç için C# candır.

ErlikTHT

Katılımcı Üye
15 Eki 2019
272
1
Yaklaşık yirmi yıldır profesyonel olarka program yazmaktayım.

Yeni başlıyorsan, tek bir seçeneğin olabilir; C#... Diğerleri zaman içinde moda olur, modaları geçer... Mesela ben python'ı 2000'lerin başlarında öğrenmiştim, aniden şu anda moda oldu.. Ama geçecek.. Java aynı şekilde 2000 başlarında moda idi, ama Sun şirketinin altında olan her sistem gibi hantallaşmakta. Node.js ortadan kaybolmaya başladı bile..

Bütün bu zamanda C#, sadece windows işletim sistemli cihazların dili olmayı bırakıp her şeyin yapılabildiği bir dil oldu. C# ile, düşük düzeyli bazı yazılımlar ve firmware dediğimiz cihazların temel yazılımları hariç her şeyi yazarsın. Ve modasının geçmeyeceğine de garanti veririm.

C#'tan C ve C++'a atlamak nisbeten kolaydır. (Çok kolay değil, C#'ın sağladığı kullanım kolaylıklarını çok aranırsın.).. Kalan işler için de, gerektiğinde gereken atlamayı yaparsın.

Zaten "junior" olmayı bırakıp kıdemli bir yazılımcı olduğunda "şu dili bilmiyorum" deme hakkın yoktur. Bilmiyorsan sana bir hafta verirler, öğrenirsin. Ama başlangıç için C# candır.

Ben C dilini düşünüyorum C dili ile başlarsam diğer dilleri daha hızlı kavrarmıyım.

Benim bildiğime göre python'da C dili yazılıp ve geliştiriliyor

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara
Ben C dilini düşünüyorum C dili ile başlarsam diğer dilleri daha hızlı kavrarmıyım.

Benim bildiğime göre python'da C dili yazılıp ve geliştiriliyor

Sen onun ardına # işaretini koy bence.. Bazı kavramlar - pointerlar, manuel garbage collection, hafıza lockları - vs. ömrün boyunca sana gerekmeyecek belki.. Gerektiğinde öğrenirsin. Ama C ile başlarsan, 3 hesap makinesi programı yazıp sonra sıkılma ihtimalin çok yüksektir. C# ile bir şeyler yapabildiğini fiziksel olarak görebilmen moralini düzeltir.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.