Harddisk okunma esnasında donuyor

atom67

Üye
23 May 2010
58
0
Zonguldak
secgili abilerim kardeşlerim

benim pcde vista işletim sistemi vardı ancak daha sonra ben birde ubuntu(linux) işletim sitemini kurdum

pc normal çalışmaktaydı ancak ben pc ye perfeck xp atmak istedim

kurulumu başlattım herşey normaldi ancak harddisk seçme yerinde hardiskin 5 e bölündüğünü gördüm ve yerel disk D hariç diğerlerini silerek birleştirdim ve formatı devam ettirdim

formt ilerleyip pc kendine res atınca pc bidaha açılmıo yani hardisk okuma pozisyonunda tıkanıo ölece kalıo

ne yaptıysam beceremedim pc ye format atamıorum

Moderatör tarafında düzenlendi:

aaRıza

Katılımcı Üye
14 May 2010
383
0
DünyaLı (:
Atom67 THT Yardım Merkezı Dıye Bısey War oraya yaZsan daha iyi oLur...

Başlıca Reset Nedenleri
1- CPU ve power supply fanlarini kontrol edin çalışıyormu. isinmadan dolayi yapiyo olabilir.
2- ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle anakartla uyumsuzluk vs gibi. birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalı.
3- işlemci fanı yerine iyi oturmamış olabilir
4- çakışan programlar neden olabilir sorundan önce yuklediğinizprogramlrı kaldırıp deneyin.
5- harddiskte bad sektörde buna neden olabilir.
6- psu'dan gelen anakarta bağlanan kabloları bi daha kontrol et.
7- psu yetmiyor olabilir. yukseltmelisiniz yani para
smile.gif
)
8- bazı virüs ve spylar reset atmaya neden olabilir. antivirüs ve antispy programlarıyla taratmayıda deneyin.
9- İşlemcide termal macun var mı kontrol et.
10- ekran karti fani ve kabloları kontrol edilmeli.
11- işlemci ısısını kontrol et.
12- usb çıkışları.
13- oyun oynarken başına geliyorsa ekran kartının sogutması kötü olabilir.
14- şebekeden gelen voltajın düşük olmasından şebekede kısadevre değil ama atlama durumlarında reset olabilirki forumda baya bu nedenle reset atan vardı topraklama olmalı mutlaka. ve sadece b sayara ait piriz olsa iyi olur. (forumda bu nedende fazlaydı)
15- Power sp den de olabilir.(Eğer powerden ise hiç durmadan power splyni değiştirilmeli.Yoksa diğer parçalarda gider. b sayar yeni ise yada yeni bir parça falan taktıysa power supply kaldırmıyor olabilir. )
16- ekran kartında sorun olabilir. ( çıkartıp başka takmak çıkardığımızı başka yerde denemek gerekir)
17- anakartında sorun olabilir.
18- hard disk kablolarında sorun olabilir.
19- Pci slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.
20- bios ayarları değiştirilmiş olabilir. default yapmak çözüm olabilir.
21- agp slotu bozuk olabilir.
22- kartlardan biri yanmış olabilir
23 çok düşük ihtimalde olsa biosun guncellenmemesindende kaynaklanan problem olabilir.
24- eğer daha önce kullanmadığınız bir işletim sistemini ik defa yuklediyseniz donanımınızın bu işlem sistemine yeterli konfigurasyona sahip olması gerekmektedir buda kilitlenmelere neden olabilir.
25- cd-dvd sürücüleride neden olabilir farklı sürücüler denenebilir kilitlenmelerde.

Son düzenleme:

hackkrall

Katılımcı Üye
11 Eki 2010
332
0
Sevdim O Zalimi
HDD önemli bir şeyler yoksa ön yükleme yaparak bütün bölümleri tek parça haline getirmeyi dene.Sonra format atmaya çalış.Yapacak bir şey kalmadıysa tabii.

yaQup

Yeni üye
15 Eyl 2007
15
0
sorunu cözdünmü bilmiyorum ama bende karsılastım böyle bi durumla linux cd sini tak kurmaya basla biçimlendirme bölümünde tek parça halinde biçimlendir önerdiği gibi biçimlendirme bittikten sonra restart at xp cdsiyle bastan kur biçimlendirilmemiş alan diye görecek biçimlendirip kuruluma devam et inşallah sende işe yarar:))

IxTrap

Üye
29 Ara 2009
62
0
benim pcde vista işletim sistemi vardı ancak daha sonra ben birde ubuntu(linux) işletim sitemini kurdum

demis adam linux bolumu olur neden olmasin ki sizde her lafa atlamayin
sorunu cozemiosaniz yazmayin...

bence hdd tool ( hdd) onarma arackari olan yada hirenboot cd den diski komple sil sonra 2 ye ayir ondan sonra 1.win 2.linux kur.

acilirken devamli tusa bas sana sorcak hangisi acilsin die ilk

turqud

Kıdemli Üye
23 Eyl 2008
2,432
0
33
kardesim normal windows linux wista 2 diskle sorunsuz calisiyor c:\ d:\ c diskine windows kurursan
d diskinux kurursan boyle normal veziyetdi amma arkadas bunlari kudikda ntldr dosyasin xusisi kodlari vardi onu ben boyle kullaniyorum :

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.