İnternet Satışında Vergi ve Fatura

mehmet4428

Katılımcı Üye
6 May 2013
602
0
Bazı forumların 2. el konuları üzerinde belirli bir ticaret yapılıyor, örneğin oyun, virüs programları, işletim sistemleri v.s ürün anahtarları satılıyor ve 1-2 tane değil ciddi bir ticari şekilde satılıyor.
Bu tür yapılan satışlar da fatura kesilmesi veya vergi ödenilmesi gerekiyor mudur ?
Yoksa fatura veya vergi ödemek için yıllık veya aylık belirli bir kazancın üzerinde olunca mı dediklerim geçerli oluyor ?

İnternette doğru bilgiye ulaşması zor bu konu hakkında, bilen birisi aydınlatırsa çok güzel olur, ayrıca gitti gidiyor, sahibinden v.s gibi sitelerde yapılan satışlarda fatura kesmek zorunlu mudur, sonuçta belirli bir kesinti yapıyor ama tam emin değilim o konuda.

mehmet4428

Katılımcı Üye
6 May 2013
602
0
Normalde fatura olmasi lazim ama kim dinler

Normalde olması gerekiyor diyorsunuz, şimdi sadece online satış yapacak birisi fatura nasıl kesecek peki ?
Gelir gider göstermesi gerekiyor vergi vermesi için, bazıları steam den gift alıyor ucuz zamanlarda, sonra gitti üzerinden 50 tane satabiliyor ve hiç bir faturası da yok vergi de verilmiyor. Bu işin faturasını nasıl gösterecek toptancısı steam olarak mı görünecek ?
Sorduğumda ise bireysel olduğundan fatura düzenlemiyoruz cevabını alıyorum.
Normalde fatura vergi işlerinde büyük cezalar oluyor, bende bu konu hakkında tam emin olup ona göre bir işe girişmeyi düşünüyorum.

'Marksman

Kadim Üye
8 Ocak 2013
5,400
1
2
Normalde olması gerekiyor diyorsunuz, şimdi sadece online satış yapacak birisi fatura nasıl kesecek peki ?
Gelir gider göstermesi gerekiyor vergi vermesi için, bazıları steam den gift alıyor ucuz zamanlarda, sonra gitti üzerinden 50 tane satabiliyor ve hiç bir faturası da yok vergi de verilmiyor. Bu işin faturasını nasıl gösterecek toptancısı steam olarak mı görünecek ?
Sorduğumda ise bireysel olduğundan fatura düzenlemiyoruz cevabını alıyorum.
Normalde fatura vergi işlerinde büyük cezalar oluyor, bende bu konu hakkında tam emin olup ona göre bir işe girişmeyi düşünüyorum.

Vergi levhasini alıcak vergiyi kesicek dostum bu kadar basit.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.