ISO Dosyasın Boyutunu Düşürme

heyy_gs

Üye
17 Ağu 2007
207
0

Öncelikle merhaba...

Arkadaşlar benim surunum şu. 16GB lık flaşh belleğim var. Ben buna multi boot özelliği ile yukarıda gördüğünüz iki işletim sistemini + windows 8.1 in ingilizce sürümünü + acronis in kurtarma isosunu ve Linux'un Mint 16 kde dağıtımını kurmak istiyorum.

Gelelim sorunuma. Gördüğünüz gibi windows 7 AIO ve Windows 8 AIO sürümleri 4GB in üstünde. Soldaki program(YUMİ) disk biçimlendirme işlemini FAT32 dosya sistemine göre yapıyor. Sorunda tam burda baş gösteriyor. FAT32 dosya sistemi 4GB in üstündeki dosyaları kabul etmiyor. İçinizde NTFS olara biçimlendir diyenler olacaktır muhtemelen. Denedim. Ama sonuç hüsran. YUMİ'nin boot özelliğinin kurulamadğına dair hata alıyorum NTFS dosya sisteminde. extFAT dosya sistemini de denedim oda işe yaramıyor.

Çözmek istediğim sorunun 3 mantıklı yolu var. Birincisi altermatif bir program bulmak ki baktım ve kayda değer birşey bulamadım. Başka bir yol iso nun boyutunu düşürmek. Ultraiso ile böyle bir özellik buldum ama bu sefer .iso olan formatı başka bir formata çeviriyor ve program görmüyor dosyayı. Sıkıştırılmı iso dosyasını .iso uzantısıyla değitirince(bir umut işe yarar diye) program yine hata veriyor. Son aklıma gelen olası çözüm AIO isosu içinden bir kaç tane sürümü çıkartmak(windows 7 starter, winsows 7 home premium gibi.).

Son iki çözümden biri için yardım edebilir misiniz?? iso nun boyutunu içeriğini ve uzantısını değiştirmeden nasıl 4GB in altına düşürebilirim yada iso dosyası içindeki sürümlerden istediğimi nasıl silebilirim(sadece bir versiyonunu (Windows 7 ultimate gibi) isonun dışına açılabilir iso olarakta kaydetsek olur)??

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..:RpS_thumbsup:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.