Çözüldü java kod yazma hakkında yardım

hamush

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
635
1
Loop derken bütün loop'lar yasak değil mi, yani for da, while da... Yani hocanız zorla amele işini öğretiyor sanki or'ları and'leri yan yana dizince bir halt oluyor gibi...

Haklısın ustam çok kalan olur, böyle salakları öğretmen için başınıza eğitmen diye veriyorlar ya... Bir de eğitim ingilizce dediğine göre, büyük üniversitelerden biri...

Elimde java yazmaya yarayacak bir şey yok.. Alel acele yazdım kodunu notepad++ ile.. büyük-küçük harf hatası gibi basit hataları düzeltirsin, sendeki eclipse vs ne varsa açtığında gösterecektir zaten.

Kod:
import java.util.Scanner;

public class SifreKontrol {

public static **** main(String[] args) {
        System.out.print("Şifreyi Girin: ");
		String sifre=new Scanner(System.in).next();
		if (sifre.length!=6) {
			System.out.println("Şifre 6 haneli olmalıdır.");
			return;
		}
		if (sifre[0]=='0') {
			System.out.println("İlk hane 0 olamaz.");
			return;
		}
		if (sifre[0]==sifre[1] && sifre[0]==sifre[2] && sifre[0]==sifre[3] && sifre[0]==sifre[4] && sifre[0]==sifre[5]) {
			System.out.println("Bütün karakterler aynı olamaz.");
			return;
		}
		if ((sifre[0]<'a' || sifre[0]>'z') && (sifre[1]<'a' || sifre[1]>'z') && (sifre[2]<'a' || sifre[2]>'z') && (sifre[3]<'a' || sifre[3]>'z') && (sifre[4]<'a' || sifre[4]>'z') && (sifre[5]<'a' || sifre[5]>'z')) {
			System.out.println("En az bir küçük harf kullanılmalıdır.");
			return;
		}
		if (sifre[0]==' ' || sifre[1]==' ' || sifre[2]==' ' || sifre[3]==' ' || sifre[4]==' ' || sifre[5]==' ') {
			System.out.println("Şifre boşluk içeremez.");
			return;		
		}
		System.out.println("Şifre geçerlidir.");
		return;
    }
}

"****" boşluklar olmadan "vo id"dir.. Bu forumda nedense bu kelime yasaklı.

hamush

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
635
1
Hay Allahım... senelerdir java yazmıyorum ki.. java'da string'e array gibi davranılmıyormuş, nedense benim aklımda davranılır gibi kalmış.. Ayrıca length fonksiyonmuş..

İfrit oldum, benim makinemde java bile kurulu değil ondan uzun sürdü.. Java kurup kendim compile execute edip test ettim, inşallah bu sefer full doğru.

Sanırım hocanız ingilizce istiyor, ingilizceye çevirdim.

Kod:

public class PasswordCheck {

public static **** main(String[] args) {
        System.out.print("Please enter the password to be checked: ");
		String password=new Scanner(System.in).nextLine();
		if (password.length()!=6) {
			System.out.println("Password must be 6 digits long.");
			return;
		}
		if (password.charAt(0)=='0') {
			System.out.println("First digit cannot be '0'.");
			return;
		}
		if (password.charAt(0)==password.charAt(1) && password.charAt(0)==password.charAt(2) && password.charAt(0)==password.charAt(3) && password.charAt(0)==password.charAt(4) && password.charAt(0)==password.charAt(5)) {
			System.out.println("At least one character used must be different from others.");
			return;
		}
		if ((password.charAt(0)<'a' || password.charAt(0)>'z') && (password.charAt(1)<'a' || password.charAt(1)>'z') && (password.charAt(2)<'a' || password.charAt(2)>'z') && (password.charAt(3)<'a' || password.charAt(3)>'z') && (password.charAt(4)<'a' || password.charAt(4)>'z') && (password.charAt(5)<'a' || password.charAt(5)>'z')) {
			System.out.println("At least one lowercase letter must appear in the password.");
			return;
		}
		if (password.charAt(0)==' ' || password.charAt(1)==' ' || password.charAt(2)==' ' || password.charAt(3)==' ' || password.charAt(4)==' ' || password.charAt(5)==' ') {
			System.out.println("You can't use empty spaces in the password.");
			return;		
		}
		System.out.println("The password is valid.");
		return;
    }
}

Gene **** aslında boşluk olmadan "vo id"dir, onun harici hata vermemeli.

Edit: Son hata mesajında 'empty space' değil 'empty spaces'...

Son düzenleme:

hamush

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
635
1
Java'da dosya adın tam olarak <paket adı klasörler halinde>/<class adı>.java şeklinde olmalıdır.

Ben paket(package) kullanmadım. Ondan dosya adı PasswordCheck.java olmalı.

Onun harici çalıştığına eminim...

Kod:
sh-4.3# java PasswordCheck                                                                                                                                                      
Please enter the password to be checked: abc                                                                                                                                    
Password must be 6 digits long.                                                                                                                                                 
Please enter the password to be checked: 012fda                                                                                                                                 
First digit cannot be '0'.                                                                                                                                                      
Please enter the password to be checked: 123456                                                                                                                                 
At least one lowercase letter must appear in the password.                                                                                                                      
Please enter the password to be checked: a12 34                                                                                                                                 
You can't use empty space in the password.                                                                                                                                      
Please enter the password to be checked: a12345                                                                                                                                 
The password is valid.

Yine de sen kontrol et... Çıkacam seni bekliyorum :)

hamush

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
635
1
Tamam ismini düzelttim oldu çok sağol gerçekten iyi akşamlar

Kovalasın tavşanlar....

Önemli değil, ama sen hocanı salla, daha ilk senendeymişsin derslerin de rahat, daha MATH 101 filan alıyosun, java'ya önem ver. Kendin çalış kitaptan, internette tutoriallardan... Yeniden moda oluyor, yani ilerde asıl mesleğini yaparsan çok büyük bir artı olur, yok olur da asıl mesleğinde iş bulamazsın, millet java'cı aramaya başladı bu moda en az 8-9 sene sürer. O zamana kadar da işyerinde yerini sağlamlaştırmış olursun.

masumkullanici

Katılımcı Üye
6 Haz 2009
366
0
Bir de bunu dene istersen:
Not: v_oid yazan yerde _ silinmelidir.

Kod:
package kontrol;

public class Uyum {

/**
     * @param args
     */
    public static v_oid main(String[] args) {
        // TODO Auto-generated method stub

Scanner oInput = new Scanner(System.in);
        System.out.println("Please enter your password:");
        String enteredValue = oInput.next();
        System.out.println("your password is " + enteredValue);

int lengthOfPass= enteredValue.length();
        System.out.println("Length of Password: " + lengthOfPass);

if (lengthOfPass == 6){
            System.out.println("Your Password has 6 characters.");

if (!Character.isWhitespace(enteredValue.charAt(0)) || !Character.isWhitespace(enteredValue.charAt(1)) || !Character.isWhitespace(enteredValue.charAt(3)) || !Character.isWhitespace(enteredValue.charAt(4)) || !Character.isWhitespace(enteredValue.charAt(5))){
                 System.out.println("Your Password does not contain a Space" );

if (enteredValue.startsWith("0")){

System.out.println("Password's first Character is 0");

if(enteredValue.charAt(0) != enteredValue.charAt(1) ){
                             System.out.println("Characters of passwords are not same" );

if (Character.isLowerCase(enteredValue.charAt(0)) || Character.isLowerCase(enteredValue.charAt(1)) || Character.isLowerCase(enteredValue.charAt(2)) || Character.isLowerCase(enteredValue.charAt(3)) ||Character.isLowerCase(enteredValue.charAt(4)) || Character.isLowerCase(enteredValue.charAt(5))){
                                 System.out.println("At least,a Character is lowercase" );

}
                             else {
                                 System.out.println("Your Password does not contain a lowercase");
                                 return;
                                 }
                    }

}
                    else {
                        System.out.println("Password's first character is not 0");
                         return;
                    }

}

else 
            {

System.out.println("Your Password contains a Space" );
                return;
            }

}
        else {
            System.out.println("Your Password is different than 6 characters. Please change it.");
            return;
        }

}

}

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.