Kimlik fotoğraflarım ile neler yapabilirler?

enessirn

Yeni üye
6 Şub 2019
14
0
Arkadaşlar merhaba, bana 1 hafta önce yabancı uyruklu biri telegramdan çevirmenlik yapmam için yardım istedi.Dolar üzerinden ücret ödeyeceklerini söylediler.Şimdi bir online bir online bankacılık sitesi önerdiler.Kaydoldum fakat kimliğimin ön ve arka yüzünü paylaştım.En kötü ihtimal ile yabancı uyruklu birisi benim kimliğim ile neler yapabilir.Bu soruyu kaydolduktan sonra siteye güvenmemeye başladım.Bilgili birisi beni bilgilendirirse mutlu olurum.

İyi forumlar

trabzonlii

Yeni üye
12 Nis 2014
11
1
e-devletini iki aşamalı doğrulamaya çevir hiçbirşey yapamazlar kimliklerimiz yıllardır internette fink atıyor zaten internete TURKISH CITIZENSHIP DATABASE yaz çıkar

'Herodot

Asistan Moderatör
30 Eyl 2017
475
11
296
Kuvâ-yi Milliye
Selamlar,

Öncelikle Google authenticator ve benzeri 2FA doğrulama uygulamaları kullanmaya dikkat edelim.
Neler yapılabilir konusuna gelecek olursak SİM kartınıza yönelik veya aktif kullandığınız banka hesaplarınıza yönelik kaba kuvvet saldırıları deneyebilirler.
Çok fazla saldırı çeşidi örnek göstermeyi doğru bulmuyorum, takip etmeli ve tedbirli olmanızı öneriyorum.

İyi Forumlar.

CH

Asistan Moderatör
28 Ocak 2019
1,541
10
721
Kaer Morhen
Merhaba sayın üye. Beni dikkatlice okumanızı istiyorum.

Kimlik bilgilerimiz uzun zamandır sanal mecralarda yaygın bir şekilde kötü amaçlı kişilerin elinde. Fakat sadece bilgilerimiz ellerinde. Kimsede ön arka yüz fotoğraflar çekilmiş şekilde bulunmuyor. Kayıt olduğunuz site sizden kimliğinizin ön ve arka yüzünü çekip göndermenizi istemiş ve sizde göndermişsiniz değil mi ? Eğer site güvenilir değil de sizde bu hamleyi yapmış iseniz, her an kötü bir netice verilebilir. Adınıza kripto hesapları veya diğer tür hesaplar açılabilir. Kimlik fotoğrafları birebir gerçek bir kişi olduğunuzu gösterir. Adınıza önemli yerlerde hesaplar açılabilir. Dikkatli olmak elzemdir. Her yere üye olmayınız, her yerde bulunmayınız hele ki kimlik fotoğrafı isteyen yerlerde.

Yakın zamanda Papara üzerinde insanlar hesap kiralıyordu. Önce kişiler fotopraf ve bilgileriyle hesap açıyordu ve ardından başka kişilere kiralıyorlardı. Kiraladıkları kişi yasadışı bir şey yaptığında hesap sahibinin üzerine patlıyordu.

Başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum.
Birkaç arkadaşım birisiyle görüşmüş. Kişi, arkadaşlarıma: Siz bana adam bulun ve bende size her üye olan kişi için 200TL ödeyeceğim demiş. Bu arkadaşlarım da kabul etmişler ne de olsa temizinden para diye :) başladılar üye toplamaya. Üye kurbanı olacak kişilere “sen üye ol biz sana 50-100TL” arası para vereceğiz diyorlardı. Kurbanlarda kaçırır mı ? Ne de olsa temiz para. Hepsi tek tek kabul ediyor. Bana da söylediler ben kabul etmedim. Bir gün duşta iken bir arkadaşım gelip telefonumu istedi, al dedim. Duştan çıktıktan sonra telefonumu geri aldığımda galeride bir çok arkadaşımın selfie fotoğraflarını gördüm. Bunlar ne diye sorduğumda, papara için fotoğraf isteniyor, senin telefon net çekiyor diye senden çektik dediler. Biraz düşündüğümde olayın ciddiyetinin farkına vardım. Hesaplar bir kişide toplanıyor ve asıl bu tezgahı kuran kişiye sevk ediliyor. O kişide tek tek hesapları dağıtıyor ve kiralıyor. O kiralardan yüklü miktarda para kaldırıyor. Ve bu kurbanlara max 100-200 dağıtıp gözlerini doyuruyor. Ne kadar yapmayın etmeyin desem de dinleyen kim ? Öğrenci yıllarımız, kimsede 5 kuruş yok. O borcum var diyor, bu yol param çıksın diyor, diğeri başka bir şey. O arkadaşlarımın bütün bilgileri ve fotoğrafları şu anda tahminimce piyasada. Her an Allah korusun adamlara çökebilirler.

Sen de fotoğraf bilgilerini de vermişsen eğer sorun yaşabilirsin. Kesin yaşayacaksın demiyorum lakin yaşama ihtimalin olabilir.

Kafana takılan soru varsa sorabilirsin.

'Börteçine

Yaşayan Forum Efsanesi
25 Şub 2016
7,578
14
767
e devlet girişlerini kontrol et ve kimliğini yenile (seri numarası yenilenmesi için şimdi biri çıkıpta tc değişmiyor yenileyince demesin :) )

enessirn

Yeni üye
6 Şub 2019
14
0
Merhaba sayın üye. Beni dikkatlice okumanızı istiyorum.

Kimlik bilgilerimiz uzun zamandır sanal mecralarda yaygın bir şekilde kötü amaçlı kişilerin elinde. Fakat sadece bilgilerimiz ellerinde. Kimsede ön arka yüz fotoğraflar çekilmiş şekilde bulunmuyor. Kayıt olduğunuz site sizden kimliğinizin ön ve arka yüzünü çekip göndermenizi istemiş ve sizde göndermişsiniz değil mi ? Eğer site güvenilir değil de sizde bu hamleyi yapmış iseniz, her an kötü bir netice verilebilir. Adınıza kripto hesapları veya diğer tür hesaplar açılabilir. Kimlik fotoğrafları birebir gerçek bir kişi olduğunuzu gösterir. Adınıza önemli yerlerde hesaplar açılabilir. Dikkatli olmak elzemdir. Her yere üye olmayınız, her yerde bulunmayınız hele ki kimlik fotoğrafı isteyen yerlerde.

Yakın zamanda Papara üzerinde insanlar hesap kiralıyordu. Önce kişiler fotopraf ve bilgileriyle hesap açıyordu ve ardından başka kişilere kiralıyorlardı. Kiraladıkları kişi yasadışı bir şey yaptığında hesap sahibinin üzerine patlıyordu.

Başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum.
Birkaç arkadaşım birisiyle görüşmüş. Kişi, arkadaşlarıma: Siz bana adam bulun ve bende size her üye olan kişi için 200TL ödeyeceğim demiş. Bu arkadaşlarım da kabul etmişler ne de olsa temizinden para diye :) başladılar üye toplamaya. Üye kurbanı olacak kişilere “sen üye ol biz sana 50-100TL” arası para vereceğiz diyorlardı. Kurbanlarda kaçırır mı ? Ne de olsa temiz para. Hepsi tek tek kabul ediyor. Bana da söylediler ben kabul etmedim. Bir gün duşta iken bir arkadaşım gelip telefonumu istedi, al dedim. Duştan çıktıktan sonra telefonumu geri aldığımda galeride bir çok arkadaşımın selfie fotoğraflarını gördüm. Bunlar ne diye sorduğumda, papara için fotoğraf isteniyor, senin telefon net çekiyor diye senden çektik dediler. Biraz düşündüğümde olayın ciddiyetinin farkına vardım. Hesaplar bir kişide toplanıyor ve asıl bu tezgahı kuran kişiye sevk ediliyor. O kişide tek tek hesapları dağıtıyor ve kiralıyor. O kiralardan yüklü miktarda para kaldırıyor. Ve bu kurbanlara max 100-200 dağıtıp gözlerini doyuruyor. Ne kadar yapmayın etmeyin desem de dinleyen kim ? Öğrenci yıllarımız, kimsede 5 kuruş yok. O borcum var diyor, bu yol param çıksın diyor, diğeri başka bir şey. O arkadaşlarımın bütün bilgileri ve fotoğrafları şu anda tahminimce piyasada. Her an Allah korusun adamlara çökebilirler.

Sen de fotoğraf bilgilerini de vermişsen eğer sorun yaşabilirsin. Kesin yaşayacaksın demiyorum lakin yaşama ihtimalin olabilir.

Kafana takılan soru varsa sorabilirsin.
Hocam saygılar, şuan kaydolduğum sitede online bankacılık gibi bir site ve benimle iletişime geçip yardımcı olup hesaba erişebildim ve paramda gözüküyordu.Fakat şimdi bunlar banka olduklarını söylüyorlar online banka gibi bir şey freelancerlara buradan para ödediklerini söylüyorlar.Şimdide mailden kimliğimin ön arka fotoğrafını istiyorlar ve sonrasında transfer aktfleştirmek için depozito 200$ istiyorlar ödeyip geri yüklenecekmiş hesabıma dedikleriniz bayağı korkutucu ben sadece işimi yapmak istemiştim bahsettikleri parayı görünce daha da heveslenip yapıp bitirmiştim.Bilemiyorum herhalde ilk attığımda veritabanlarına kaydolmuyor olabilirde eğer kaydolsa belki istemezlerdi.Çok kararsızım

Moderatör tarafında düzenlendi:

CH

Asistan Moderatör
28 Ocak 2019
1,541
10
721
Kaer Morhen
Hocam saygılar, şuan kaydolduğum sitede online bankacılık gibi bir site ve benimle iletişime geçip yardımcı olup hesaba erişebildim ve paramda gözüküyordu.Fakat şimdi bunlar banka olduklarını söylüyorlar online banka gibi bir şey freelancerlara buradan para ödediklerini söylüyorlar.Şimdide mailden kimliğimin ön arka fotoğrafını istiyorlar ve sonrasında transfer aktfleştirmek için depozito 200$ istiyorlar ödeyip geri yüklenecekmiş hesabıma dedikleriniz bayağı korkutucu ben sadece işimi yapmak istemiştim bahsettikleri parayı görünce daha da heveslenip yapıp bitirmiştim.Bilemiyorum herhalde ilk attığımda veritabanlarına kaydolmuyor olabilirde eğer kaydolsa belki istemezlerdi.Çok kararsızım
Hayır, hesabında gösterdikleri para geçersiz! 200$ alıp dolandıracaklar. Şüphesiz Allah bilir günahlarına girmek istemiyorum. Fakat size tavsiyem o kişilerle iletişimizi kesin. Hiç bir para ödemeyin. Hiç bir bilgi göndermeyin. Eğer kimlik bilgileriniz fotoğraflar ile karşı tarafın eline geçerse eğer ki kişiler tahmin ettiğimiz gibi kötü niyetli iseler artık işin içinden çıkılmaz bir hale gelinir. Kimlik fotoğraflarınız ile şantaj dahi yapılır. Görmediğimiz, duymadığımız işler değil bunlar. Sizlere tavsiyem yukarıda da belirttiğim gibi karşı tarafla iletişiminizi kesin, hiç bir bilgi ve para göndermeyin. Eğer denemek istiyorum ve fırsatı kaçırmak istemiyorum derseniz karar sizin bir şey diyemem.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.