Laptop format Mavi Ekran Hatası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

McBeddua

Üye
1 Kas 2010
88
0
Arkadaşlar cok acil sorunu halletmem gerekiyor. Arkadaşımın Toshiba Satallite c660d Laptopu var. Teknosadan almıs 2 aylık pc Fakat pc nedense Normal modda hep mavi ekran hatası verip kapanıyor, Güvenli modda calısırken sorun olmuyor kii O da zaten can sıkıcı birşey, Neyse işletimi Win7, ßen bunu XP yapmak istiyorum fakat Önyükleme sırasında
KUR DOSYALARI YÜKLÜYOR..... Yüklendikten sonra 30-40 saniye siyah ekranda kalıyor sol üstte beyaz cizgi sinyali var. Ardından mavi ekran hatası veriyor, Yani yine bilgisayarı acarken bi sorun olmuyor sadece Normal modda pc calısırken 5 dk sonra kapanıyor.
Zaten 2 aylık pc gecen servise gondermistik bu sorunla ilgili Aklınca yapmıslar, tekrar gondermek yerine XP kurmaya karar verdik. Servise gidip gelmesi yaklasık 2 hafta-1 Ay.

"Bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek icin Windows kapatıldı"
Bu, Durdur hatası ekranını ilk kez görüyorsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın.. v.s devamını bilen bilir..

***STOP: 0x0000007B (0xF78DA524, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)

redblue58

Katılımcı Üye
26 Ocak 2008
910
2
İzmir
Hocam öncelikle merhaba.Bana da aynısı olmuştu.Şimdi şöyle söyleyeyim işletim sistemi normal modda çalışırken yüklü tüm uygulamaları harddiskten kullanır.Ancak güvenli modda bazı driverlar portlar ve programlar devredışı çalışır.İşte bu esnada mavi ekran giriyor.Büyük ihtimal harddiskinde bad sector var.Çünkü normal modda tüm programlar çalışıyor ve harddiskin okuma kafası tam okuyamadığı için havi ekran veriyor.Güvenli modda devre dışı olduğu için harddiskin okuma kafası bad sector olan kısmı okumuyor ve doğal olarak windows çalışıyor.Formata gelince...Format esnasında tüm sectorler harddiskin belleğindeki tablolar sıfırlandığı için bad sector görüyor ve yine mavi ekran hatası alıyorsunuz.Diskinizi değiştirmeniz sorunu çözecektir.

Peki bu diskinizdeki bilgileri nasıl kurtaracaksınız?

Farklı bir pc ye laptap'ınızın harddiskini takıcaz.Bu nasıl olacak anlatayım.Şimdi laptap'ınzın harddiski ya ide ya da satadır.Bunun için IDE ve SATA 'yı usb ye çeviren adaptör kullanacaksınız ve bunu pc ye bağlayacaksınız.Pc bunu yedi bir donanım olarak görücek ve içindeki tüm bilgilere erişip alabilirsiniz.Bunu da Total Commander aracılığı ile yaparsanız daha iyi olur...Ben Toshibada çalışıyorum ve bu tür sorunlarla biz hep karşılaşıyoruz.Saygılarımla...

StarTÜRK

Kıdemli Üye
22 Eki 2009
3,765
0
\windows\sys
bu hatayı format atarken mi alıyosunuz ?format atarken alıyorsanız cd bi problem olabilir. bilgisayar win7 iken win 7 format cd ni takın yarıya kdar gelın sizden nereye kurucagını soruyor oraya gelince /C: yi sifirlayin(biçimlendirin) cd cıkartın xp cd sini takın ve yeniden başlatın xp kurulucaktır tabi cd nizde problem yoksa

cfgcii

Katılımcı Üye
27 Kas 2010
942
0
HaCKeD World
Mavi ekran hatasının bir çözümü yoktur O Mavi ekran hatasını verme sebebi Ramlarınızdır Ramlara nekadar cok yüklenirseniz okadar cok mavi ekran alırsınız pcnizde şaunda çok kullanılıyor ramlarınız ısınınca mavi ekran atar.

[TAVSİYE]:Ramlarınızı Değiştirin

McBeddua

Üye
1 Kas 2010
88
0
"redblue58" İlgin icin tesekkürler, Fakat en büyük sorun format atarken hata vermesi, HDde kurtarılacak öönemli şeyler yok. Tertemiz diyebiliriz sadece format atmak istiyorum Ayrıca bahsettiginiz şeylere yabancıyım o terimlerle pek aram yok.
"StarTÜRK" Evet format atarken hata alıyorum. 2 Farklı Cd denedim XP & Xp Pro. Elimde win7 yok bahsettigin şekilde denerdim.
Şimdi bunun başka bir cıkar yolu yokmu? Ne bileyim bios falan, Hd ayarı v.s

"cfgci"
Pc zaten 2 aylık ne beklersin ki, Herşeyiyle normal, Ram saglam & Fan calısır durumda. HD bomboş sadece gerekli uygulamalar yüklü.

cfgcii

Katılımcı Üye
27 Kas 2010
942
0
HaCKeD World
Ramlarına Yüklenen Birşiy var ! Ekran kartın Paylaşımlı ise Ekran kartın Rama yükleniyor ve Pc Mavi ekran hatasını yönlendiriyor ! Bunun Çözümü İse Yenibir ekran kartıdır :)

McBeddua

Üye
1 Kas 2010
88
0
C'ye format atabilsem zaten konuyu acmazdım :D Her neyse bu saatte HD'yi temizlemek icin HD'yi Elektromıknatıs gibi birşeyemi yaklaştırsam ne yapsam :D

lCoMeToMel

Uzman üye
11 Ağu 2009
1,682
0
35
cfgcii nin de dediği gibi Mavi Ekran Hatası Tamamen Ramdan Kaynaklanır Örneğin Çok Kasarsın Ram Isınır Mavi Ekran Verir . ramlarda Sorun var.

McBeddua

Üye
1 Kas 2010
88
0
Yaw Ramın nesinde sorun var :D Sırf bu yüzden Kendi pcmin Ramını söküp taktım durum degismedi. Hem pcyi kasmıyorum da... Bismillah yeni acar acmaz formata bırakıyorum. Klasik sözlere alıştınız.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.