Laptop'umda Ekran Kartı Değişikliği Yapabilir Miyim

Evlad-ı Osmanlı

Uzman üye
22 Eyl 2012
1,547
1
Adana
Selamun aleyküm arkadaşlar. Ben Casper Nirvana laptopa sahibim. Ekran kartım Nvidia Geforce GT 520M olduğu için oyunları çok akıcı oynayamıyorum. Bu ekran kartını değiştirebilir miyim ? Değiştirebilirsem ücret ve performans açısından hangi ucuz ve performanslı ekran kartını önerirsiniz ?

cor-vo

Yaşayan Forum Efsanesi
23 Tem 2013
7,984
1
122
Öncelikle Casper alarak çok büyük bir hata yaptığını söylemek istiyorum.

Kesinlikle yapabilirsin. Değişiklik yapılabiliyor, fakat harici kartları değiştirebiliyorsun. Zaten laptoplardaki NVIDIA ve AMD ekran kartları harici kartlar oluyor, Intel kartı ise dahili oluyor.

Ne ise, kesinlikle değişim yapabilirsin. Ama laptoplarda çok büyük bir sınır var maalesef. Daha yüksek kart, daha yüksek performans, daha yüksek enerji. Ve anakarta uyar mı oda var. :)

Bu yüzden fazla iyi bir yükseltme yapamazsın. En temizi baştan iyi bir laptop almaktır. :)

Masaüstülerde çok kolay değişim yapabilirsin, tek gereken fazladan enerji ve kötüde olsa bir anakart. ama laptoplarda böyle olsada anakarta çok nadir kart uyuyor ve çalışıyor maalesef.

Son düzenleme:

Evlad-ı Osmanlı

Uzman üye
22 Eyl 2012
1,547
1
Adana
Öncelikle Casper alarak çok büyük bir hata yaptığını söylemek istiyorum.

Kesinlikle yapabilirsin. Değişiklik yapılabiliyor, fakat harici kartları değiştirebiliyorsun. Zaten laptoplardaki NVIDIA ve AMD ekran kartları harici kartlar oluyor, Intel kartı ise dahili oluyor.

Ne ise, kesinlikle değişim yapabilirsin. Ama laptoplarda çok büyük bir sınır var maalesef. Daha yüksek kart, daha yüksek performans, daha yüksek enerji. Ve anakarta uyar mı oda var. :)

Bu yüzden fazla iyi bir yükseltme yapamazsın. En temizi baştan iyi bir laptop almaktır. :)

Masaüstülerde çok kolay değişim yapabilirsin, tek gereken fazladan enerji ve iyide olsa bir anakart. ama laptoplarda böyle olsada anakarta çok nadir kart uyuyor ve çalışıyor maalesef.

Casper alarak çok büyük bir hata yaptığımı aldıktan 2,5 yıl sonra anladığım için şuan çok geç olduğunu söylemekte zorluk çekmiyorum zaten :) Başka önerisi olan varsa ve yardım ederse çok makbule geçecek gerçekten :)

cor-vo

Yaşayan Forum Efsanesi
23 Tem 2013
7,984
1
122
Casper alarak çok büyük bir hata yaptığımı aldıktan 2,5 yıl sonra anladığım için şuan çok geç olduğunu söylemekte zorluk çekmiyorum zaten :) Başka önerisi olan varsa ve yardım ederse çok makbule geçecek gerçekten :)

Anakartına uyan kartları öğrenebilirsin. Ayrıca laptoplarda kolay değişim yapılmıyor yani değiştirsende yeni alacağın kart şimdiki olandan en fazla %5-20 fazladan performans sağlayacaktır.

cor-vo

Yaşayan Forum Efsanesi
23 Tem 2013
7,984
1
122
Pegatron A15. Bu mu anakartın markası ve modeli ?

Yüksek ihtimal evet. İnternetten araştırırsan veya servise sorarsan söylerler. Burada laptop mühendisi bile olsa diyecekleri pek doğru olmayabilir. Biz burada pek bir şey diyemeyiz. En iyisi gidip yetkili kişilere sormak.

Biz burada ne desek boş, tek diyebileceğimiz değiştirilebiliyor olması. O kadar...

Evlad-ı Osmanlı

Uzman üye
22 Eyl 2012
1,547
1
Adana
Yüksek ihtimal evet. İnternetten araştırırsan veya servise sorarsan söylerler. Burada laptop mühendisi bile olsa diyecekleri pek doğru olmayabilir. Biz burada pek bir şey diyemeyiz. En iyisi gidip yetkili kişilere sormak.

Biz burada ne desek boş, tek diyebileceğimiz değiştirilebiliyor olması. O kadar...

Tamam, teşekkür ederim :) Yine de uzmanlık alanına giren varsa bana bu konuda yardım ederse mutlu olurum :)

usbehci

Katılımcı Üye
15 May 2013
298
0
Türkiye
Ekran kartı değişimi yapamazsın kardeşim birçok leptopta ekran kartı anakarta gömülüdür. büyük ihtimalle senin leptopda öyle. piyasada bu yüzden leptop ekran kartı bulamazsın.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.