Matematik işlemi hk

calcuster

Katılımcı Üye
12 May 2013
320
0
php de silindirin içindeki sıvının litresini hesaplama

arkadaşlar burayada yazayım tıkandım ve beyin fırtınasına ihtiyacım var şimdi elimde bir tank var

yatay biçimde duruyor

çapı:195cm
yüksekliği: 530 cm
tankın içinde:109 cm sıvı var

benim buldurmak istediğim şey şu;
109cm yüksekliğindeki sıvı kaç litre olduğudur bunu formüle dökülmesi gerekli ben bunu php koda çevireceğim

matematik alanında hiç iyi değilim.
internette buldğum formülde hata var size sordum ben bunu nasıl bulabilirim açıklayıcı bir dil ile yazılırsa sevinirim.

Son düzenleme:

R4V3N

Adanmış Üye
3 Tem 2016
6,250
38
26
Kocaeli
Anlamak istediğiniz olay budur değil mi?

Az çok php biliyorum aslında matematiğimde iyidir ama 2 yıldır görmüyoruz unuttum. İşin matematiğini çözersen anlatırsan bana php olarak yazmaya çalışabilirim.

Pozitie07

Üye
31 Ara 2014
63
0
TurkHackTeam
yazdığınız formuller yanlış tank olduğunu söylüyor ancak sizin yazdığınız formüller düzgün geometrik şekiller için geçerli tankın her kesiti için farklı hesaplama formulu kullanmak gerek

DyzGyl.png

yukarıdaki resimde kırmızı bölgedeki yerlerin hacmi değişik mesela ilk 1 m de 10m^3 su alıyorsa 2. metrede 30m^3 su alacaktır

R4V3N

Adanmış Üye
3 Tem 2016
6,250
38
26
Kocaeli
yazdığınız formuller yanlış tank olduğunu söylüyor ancak sizin yazdığınız formüller düzgün geometrik şekiller için geçerli tankın her kesiti için farklı hesaplama formulu kullanmak gerek

DyzGyl.png

yukarıdaki resimde kırmızı bölgedeki yerlerin hacmi değişik mesela ilk 1 m de 10m^3 su alıyorsa 2. metrede 30m^3 su alacaktır

Bilmiyorum ki ciddi mi söylüyorsun dalga mı geçiyorsun?

(190*530*109)/1000

Bu ne alaka tam olarak?

Pozitie07

Üye
31 Ara 2014
63
0
TurkHackTeam
dingil herif tank derken su tankini kast ediyor cok mu ictin dun ayyas
dostum öncelikle biraz daha nazik davranmanı tavsiye derim tank kelimesinin anlamını vereceğim siteden bir bakmanı tavsiye ederim 1. anlamı her zaman genel olarak kullanılan anlamdır soruyu soran arkadaş su tankı diye belirtseydi emin ol böyle bir cevap vermezdim www.TDK.gov.tr

7yOqJN.png

Türk Dili zengin, geniş bir dildir. Bütün kavramları anlatma yeteneği vardır. Yalnız, onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde işlemek gereklidir. Öyle istiyorum ki Türk Dili bilimsel yöntemlerle kurallarını ortaya koysun. Bütün dallarda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği, güzel, uyumlu dilimizi kullansınlar -MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Son düzenleme:

R4V3N

Adanmış Üye
3 Tem 2016
6,250
38
26
Kocaeli
İkiniz de haksızsınız.

dingil herif tank derken su tankini kast ediyor cok mu ictin dun ayyas

Sen üslubundan dolayı haksızsın. Her ne kadar adam yanlış olsa da bu şekilde cevaplanmaz.

dostum öncelikle biraz daha nazik davranmanı tavsiye derim tank kelimesinin anlamını vereceğim siteden bir bakmanı tavsiye ederim 1. anlamı her zaman genel olarak kullanılan anlamdır soruyu soran arkadaş su tankı diye belirtseydi emin ol böyle bir cevap vermezdim www.TDK.gov.tr

7yOqJN.png

Türk Dili zengin, geniş bir dildir. Bütün kavramları anlatma yeteneği vardır. Yalnız, onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde işlemek gereklidir. Öyle istiyorum ki Türk Dili bilimsel yöntemlerle kurallarını ortaya koysun. Bütün dallarda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği, güzel, uyumlu dilimizi kullansınlar -MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Sende adama su tankı diye belirtmesini istediğin için haksızsın. Çünkü adam :

...elimde bir tank var , yatay biçimde duruyor...

demiş. Sen hiç ilk anlamındaki tankın dikey biçimde durduğunu gördün mü ki adam özellikle yatay diye belirtsin? Ona bakılırsa Google'a yatay tank aratmasında karşına hep su tankı çıkar. Anlamadan ve araştırmadan konuşmayın..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.