Notebook ve telefonlarin ÖmrÜnÜ uzatma!!bİlgİsİ olan arkadaŞlardan yardim ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

godmode

Üye
26 Ocak 2011
51
0
Arkadaşlar Hepimiz Lityum piller kullanıyoruz hem notebooklarda hem de telefonlarımızda

Notebook ve Telefonumuzun pil ömrünü nasıl uzun tutabilirz ? Ne kadar süreli şarj idealdir?Tam kapasiteli mi kullanmak gerekir ?

Bunun gibi ayrıntılı bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarınızı bekliyorum...

!nFiNiTe

Kadim Üye
21 Şub 2011
5,915
3
Hell
Herhangi bir pilin ve bataryanın ömrünü uzatmak için doğru şarj seviyelerini ve ısıları tutturmak gerekiyor. Lityum-iyon bir pili tam şarjda 25 derecede tutmak kapasiteyi, ilk yılın sonunda yüzde 20 azaltıyor. Bu ısı düşük gibi görünse de lityum-iyon pil için sıcak kalıyor.
Pil çeşitleri ve detaylar çok zengin, ancak ideal koşulları sağlamak çok zor. İşte bu yüzden uygulayamayacağınız detaylara girmeden, pil ömrünüzü uzatmak için dikkat etmeniz gereken temel kuralları aşağıda sıraladık.
-Sıcaktan kaçının
-Uzun süre sabit güce bağlı çalışırken pili çıkartın
-Kullanmadığınız zaman yüzde 40 dolu olarak buzdolabında tutun. Ancak dondurucuya -koymayın ve nem almayacağından emin olun. Yoksa bozabilirsiniz, kaza ve yaralanmalara sebep olabilirsiniz.
-Çok satış yapan, bu yüzden stoklarını hızla yenileyen bir yerden alışveriş yapın. Böylece depoda bayatlamış pil değil, taze ve uzun ömürlü pil satın alırsınız.
-30 şarjdan sonra pili bir kez tamamen boşaltmak, pili yeniden ayarlamaya yarar.

Biraz araştırdım işine yarar sanırım.

HacKerByPaNter

Katılımcı Üye
19 Şub 2011
872
0
1sT4nßuL .!
Bende biraz araştırdım ve bunları buldum kardeşim inşallah işine yarar.

Pilin(bataryanın) Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalıyız?

Önemli bir çalışmanın tam ortasında laptopunuzun pili sizi yarı yolda bırakmasın. Laptopunuzun pil ömrünü uzatmanız için 15 püf noktası…
Sık sık DEFRAG yapın
Sabit diskiniz ne kadar az çalışırsa pili o kadar az tüketir. Bu yüzden sabit diskinizdeki dosyaların fragmante olmasını sık sık DEFRAG işlemini yaparak engelleyin
Parlaklığı düşürün
Ekran parlaklığını kabul edebileceğiniz limitlere kadar düşürerek pil süresinde ciddi tasarruflar elde etmek elinizde.
Arka plan programları
Arka planda çalışan programların sayısını mümkün olduğunca azaltın. Bu sayede CPU’ya düşen yükü hafifletmiş olacaksınız.
Harici aygıtlar
Pille çalışırken gerekmedikçe kablosuz ağ, USB disk, hatta USB fare bile kullanmayın.
Daha fazla RAM
Laptop’unuza yapacağınız bir RAM terfisi pil süresinde ciddi uzamaları beraberinde getirecektir. Bilgisayarınızda daha fazla RAM olursa sabit diske daha az iş düşer, böylece pil daha az tüketilir.
CD ve DVD sürücüler
Film seyredecekseniz, filmleri önce sabit diskinize çekin, oradan izleyin. CD ve DVD sürücüler ikide bir durup kalkarak pile gereksiz yere yük olurlar.
Pil temas noktalarının temizliğiİki üç ayda bir pili çıkarın, alkollü bir bezle pil temas noktalarındaki m e t a l bölgeleri temizleyin. Bu sayede pilden gelen akım laptop’a daha verimli olarak transfer edilecektir.
Pilinize antrenman yaptırın
İki üç haftada bir laptop’u makul bir süre pille kullanın (eğer çok fazla mobil çalışan biri değilseniz).
Hibernate (Uyku Modu)
Mutlaka Standby (bekleme) yerine Hibernate (uyku modu) seçeneğini kullanın. Laptop’u kullanmadığınız zaman uyku modu çok daha az pil tüketecektir.

Fazla ısınmayın
Laptop’lar sıcağı pek sevmez. Havalandırma deliklerini ve fan çıkışlarını belli periyotlarla temizlemeyi ihmal etmeyin.
Güç tüketim yönetimi
Güç yönetimini mümkünse Windows’a bırakmayın. Eğer bilgisayarınızla birlikte geldiyse, mutlaka özel olarak üretilmiş olan güç tüketim yönetim uygulamasını (Toshiba Power Saver, LG Battery Miser gibi) kullanın.
Çoklu çalışma
Pil ile çalışırken ekrana bir sürü uygulama açıp aralarında geçiş yaparak çalışmayın. Bir rapor üzerinde çalışırken arka planda MP3 dinlemeyin örneğin…
Önceliklerinizi iyi hesap edin
Eğer seyahatteyseniz ve canınız çok sıkılmadıysa DVD seyretmeyin veya oyun oynamayın. Böylece çok az güç tüketen yazı yazma, e-posta okuma gibi işle ilgili aktiviteler için daha fazla pil ömrü ayırmış olursunuz.
Bellek etkisi
Eğer eski model bir laptop kullanıyorsanız “bellek etkisi”, yani pilin tam kapasitesini unutması problemini minimuma indirmek için iki üç haftada bir pilleri sonuna kadar şarj edin ve sonuna kadar boşaltın.
Otomatik kayıt
Bu özelliği kullanmayın. Belli aralıklarla sabit diski çalıştıran ve dosyalarınızı kaydeden bu seçenek pili daha çabuk tüketir.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.