Oemlerde veya programlardaki 32bit veya 64bit farkı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

xXEddiEXx

Üye
5 Nis 2010
197
0
Trinidad and Tobago
32 bitlik bir işletim sisteminde işlem başına tahsis edilmiş en fazla 2 GB’lık bir bellek alanına sahip en çok 4 gigabaytlık (GB) sistem belleğini destekler
64 bitlik bir işletim sisteminde (eğer anakartınızda takabilecek yuva bulabiliseniz ) 16 Tb ye kadar sanal belleği destekleme potansiyeline sahip olabilirsiniz
64-bit bilgi işlem, performansı bir üst düzeye çıkarmaktadır.Ancak çok miktarda veri ile çalışan kullanıcılar veya büyük oranda bilgiyi kısa sürede işlemesi gereken kuruluşlar için 64 bit, performans ve verimlilik açısından çok daha ileri düzeydedir.
64-bit bilgiişlem kullanımı 3D animatörler, dijital sanatçılar ve oyun geliştiricileri gibi dijital içerik oluşturucuları için önemli kazançlar sunmaktadır; bu kişiler 64-bit özelliği sayesinde üç boyutlu modeller sunmak için gereken süreyi önemli ölçüde kısaltabilecek.
Windows'un 64 bit sürümü daha fazla güvenlik sunuyor. Bütün 64 bit cihazlar dijital imzaya sahip ve rastgele çökmelerle karşılaşmıyorlar.
64bit işletim sistemi oyunlarda performans olarak faydası var.
2218.jpg

Peki bu 32 bit veya 64 bit oem yükledik. Hangi programları yüklemeliyiz ??

Tamamen 64-bit komut setleriyle çalışan bir işletim sistemi için:

64-bit donanım
64-bit sürücü
64-bit uygulama
gerekiyor. Bu halkadan birisi eksik olduğunda, 64-bit desteği yok oluyor.

Yani 64 bit bir işletim sistemi kullandığınız zaman eğer kullanmak istediğiniz program 64 bit desteklemiyorsa o programı çalıştıramıyorsunuz. Bazı programlarda uyumluluk bölümünden ayarlanarak çalışabiliyor.

Ülkemizde ev kullanıcılarının geneli 32bit işletim sistemi kullanıyor. Birçoğunun bilgisayarı 64 bit işletim sistemi destekleyen durumda. Fakat 64bit yüklemememizin tek nedeni; kullandığımız programların uyumluluk sorunu.

Forunda aradım ama bulamadım. Siz değerli forum üyelerine umarım yararlı olabilmiştir.

dr.coder

Uzman üye
10 Eki 2009
1,508
0
Visual Basic Modul'u
Emin Ol Yararlı Oldu Bugünlerde Hafta Sonlarımı Sürekli Microsoft ve Pardus Seminerlerinde Geçiriyorum Konusu Geçiyordu Ama Farkı Bilmiyordum Sağ Ol... Bu Arada Benim Bir Donanımımda x86 Yazıyor yani Bu Donanım 86-Bit Uyumlu mu ?

xXEddiEXx

Üye
5 Nis 2010
197
0
Trinidad and Tobago
Biraz araştırma yaptım ve yanlış bulmadıysam x86 eski bir mikro işlemci mimarisi. Yeni üretilen donanımlarda kullanılan mikroişlemcile bu x86 üzerine kurulu oluyor. Böylece uyumluluk sorunu ortadan kalkıyor. Mesela eski bir işlemci x86 mimariye sahip, aldığın yeni ekran kartının mikroişlemcisi bu mimari üzerine kurulu ise uyumluluk sorunu olmuyor. Dünyada bu mimariyi %90ı kullanıyomuş. Araştırmalarımla bunu anladım. Yanlış ise lütfen düzeltin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.