Oyun Yapımında Telifler İle İlgili

gokmen202

Katılımcı Üye
30 Kas 2009
578
10
Merhaba arkadaşlar ben bir oyun üzerinde çalışıyorum baya ilerleme kaydettim zombi konseptli bir oyun yapıyorum fakat internette araştırma yapmama rağmen anlaşılabilir bir bilgi bulamadım bilen bir kişi varsa yardıma ihtiyacım var.

Mesela silahların bir çoğu telifli ben bunu kendi özgün kafama göre oluşturduğum modellerle çözdüm fakat Birinci sorum mesela bilinen silahlardan kullanabilmem için ne yapmam gerekiyor

İkinci olarak kullanacağım bir modelin veya texture olsun bunun telifli olup olmadığını araştırabileceğim bir yer varmı genelde bilgileri olmuyor ve kendim mesela bir çakıllı kum yaptım veya bina dış cephesi ama bundan başkası yapmış bu telife girermi sonuçta bunlarda her yerde de aynı olan şeyler

Üçüncü olarak kendi yaptığım silahlar şimdi milyonlarca özgün silah tasarımı var telifli ben bunlari tek tek kontrol edemem kendi yaptıklarımla benzerliği olursa telif hakkına girermi ne olursa olsun bir yerde benziyor birbirine

Son olarakta oyun fikirleri telifli olurmu mesela ben wave sistemi düşünüyorum bu bir çok oyunda var bu patentlenmiş bir içerik olabilirmi yarın bi firma çıkıp bu bize ait denilebilirmi demek istediğimı anlatamiyorum telefonda olduğum için kısa kesiyorum kusura bakmayın lütfen

Eğer bilen yoksa araştırabileceğim kaynak bilen varsa oda çok yardımcı olur şimdiden teşekkür ederim :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.