pardus hakkında yardım cok acil

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kadriyee

Üye
10 Haz 2010
100
0
izmir
pardus ile ilgili bu soruların cevabını biliyorsanız yardımcı olursanız sevinirim...

[FONT=&quot]10.) Aşağıdakilerden hangisi kök dizininde bulunmaz?
A. boot B. home C.log D. root[/FONT]
[FONT=&quot]11.) Aşağıdakilerden hangisi sistem yöneticisinin ev dizinidir?
A. root B.home C.usr D.dev[/FONT]
[FONT=&quot]12.) Aşağıdakilerden hangisi açılış sırasında kullanılan dosyaları içerir?
A. bin B.dev C.boot D.root[/FONT]

Tenacius

Kıdemli Üye
23 Eki 2010
3,540
0
Wants to be anywhere
pardus kök dizininde root bulunur diye biliyorum

Pardus'ta Windows'ta olduğu gibi C: yada D: gibi sabit disk bölümleri bulacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Zira Pardus'ta diğer Linux dağıtımlarında olduğu gibi tüm dosya ve dizinler "/" işaretiyle gösterilen kök dizinden (root dizini) başlar. Sabit disk bölümlerine kök dizin içinde yer alan mnt dizini üzerinden erişilir. Sabit disk bölümleri Windows'taki gibi C: ya da D: gibi harfler ile değil sda1, sda2 gibi isimler ile adlandırılır. CD-Rom, USB bellek gibi çıkarılabilir aygıtlar ise kök dizin içindeki media dizini içinde yer alır.

Genede yanlş bilgi vermek istemem.

Gladiotta

Katılımcı Üye
7 Ara 2010
703
0
35
Bakü
/boot: Sistem başlangıcında kullanılan dosyaların bulunduğu dizindir.

/home :
Bilgisayar kullanıcısının kişisel dosyalarının bulunduğu dizindir. Diyelimki Ali ve Ayşe adlı iki kullanıcı bir linux işletim sistemini paylaşıyorsa Ali bilgisayara girdiğinde ulaşabileceği özel dosyaları /home/ali dizinide Ayşe’ninkiler ise /home/ayse dizinindedir.

/dev : Sisteminizdeki donanımlarla ilgili dosyaları barındıran dizindir.Örneğin /dev/sound ses kartınızla ilgili bir dizindir.

/usr: Bazı programların ve belgelerin ve de kaynak kodlarının bulunduğu bir dizindir .Paylaşılabilir bir dizin olduğu için sadece okunabilir özelliktedir.

/bin : Programlarınızın ve programlarınızı çalıştıracağınız dosyaların bulunduğu klasördür ve ayrıca işletim sisteminin çalışması için gerekli dosyaları bulundurur. Bazen /sbin olarak ek ya da tek başına görülebilen klasörde aynı niteliktedir.

kadriyee

Üye
10 Haz 2010
100
0
izmir
[FONT=&quot]1.) Aşağıdakilerden hangisi pardus kurulumu bittikten sonra karşımıza çıkıp masa üstü ayarlarını yapmamıza yardımcı olur?
A. Tasma B. Pisi C. Kaptan masaüstü D.Çomar[/FONT]
[FONT=&quot]2.) Aşağıdakilerden hangisi simgeler, pencereler, pardus menüsü gibi temel unsurları içinde barındıran ortamdır?
A. Panel B. Masa üstü C. Tasma D. Çoklu ortam[/FONT]
[FONT=&quot]3.) Pardus hakkında söylenenlerden hangisi yanlıştır?
A. Panele yani progr*****lar eklenebilir
B. Sistem kaynaklarına kolayca ulaşabilmek için kısayollar oluşturulabilir
C. Panelin yeri sabittir
D. Çoklu masaüstü kullanılabilir[/FONT]
[FONT=&quot]4.) Panel ile ilgili verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
A. Panelin yeri değiştirilebilir B. Panelin uzunluğu değiştirilebilir
C. Panelin büyüklüğü değiştirilebilir D. Panel kaldırılabilir

5.) Panele ekle komutu ile aşağıdakilerden hangisi eklenemez?
A. Yer imi B. Progr***** C. Uygulama D. Özel düğme [/FONT]
[FONT=&quot]6.) Bilgisayarda yüklü olan programlara ve her türlü sistem ayarlarına nasıl ulaşabiliriz?
A. Home B. Pencere C.pardus menü D.tasma[/FONT]
[FONT=&quot]7.) Pencere ile ilgili verilenlerden hangisi yanlıştır?
A. Pencere teması değiştirilebilir B. Pencere başlığının rengi değiştirilebilir
C. Pencere başlığındaki yazının rengi değiştirilebilir. D. Pencerede çalıştırılan uygulama değiştirilebilir.[/FONT]
[FONT=&quot]8.) Var olan bir uygulama nasıl kaldırılabilir?
A. Paket yöneticisi B. Tasma C. Panel D. Progr*****[/FONT]
[FONT=&quot]9.) Konqueror ile ilgili ifadelerden hangisi yanlıştır?
A. Web tarayıcısıdır B. Tasma ile kurmak gerekir
C.Masaüstündeki ev simgesinden ulaşılabilir D. Dosya yöneticisidir[/FONT]
[FONT=&quot]10.) Aşağıdakilerden hangisi kök dizininde bulunmaz?
A. boot B. home C.log D. root[/FONT]
[FONT=&quot]11.) Aşağıdakilerden hangisi sistem yöneticisinin ev dizinidir?
A. root B.home C.usr D.dev[/FONT]
[FONT=&quot]12.) Aşağıdakilerden hangisi açılış sırasında kullanılan dosyaları içerir?
A. bin B.dev C.boot D.root[/FONT]
[FONT=&quot]13.) Cups nedir?
A. Dosya yöneticisi B. Pdf reader C. Yazıcılar için yazdırma sistemi D. Geçici dosya sistemi[/FONT]
[FONT=&quot]14.) Yeni bir yazıcı nasıl yüklenir?
A. Tasma /çevre birimleri B. Tasma/sistem yöneticisi
C. Denetim masası/yazıcılar D. Sistem yöneticisi/yazıcılar[/FONT]
[FONT=&quot]15.) Yazıcı yükleme ile ilgili verilenlerden hangisi yanlıştır?
A. Port seçimi yapılabilir B. Windows kurulu bir bilgisayarın yazıcısına ulaşılamaz
C. Port seçimi yapılabilir D. Kullanıcı erişimi kaldırılabilir[/FONT]

Gladiotta

Katılımcı Üye
7 Ara 2010
703
0
35
Bakü
Bir kac sorunun cevabi hem oku ogren hemde yaz

ÇOMAR

ÇOMAR (Seçim Yöneticisi) sistemin düzgün çalışması için gerekli olan donanım, açılış, ağ, kullanıcı, zaman, görüntü gibi ayarların mümkün olduğu kadar kendi kendine yapılması amacıyla geliştirilen özgün Pardus tasarısıdır. Kullanıcılara bir yetki denetimi dahilinde bu ayarları basit ve anlaşılır bir biçimde değiştirme olanağı sağlayan bir yazılımdır. Ayrıca Çomar dünyada yazılan ilk Türkçe donanım yöneticisidir. Dağıtıcı üzerindeki kodlarda Türkçe karakter kullanılmaktadır.

Kaptan, Tasma, Zemberek

Kaptan : Pardus kurulduktan sonra bilgisayarınızdaki masaüstü tercihleri, fare ayarları, katkı deposu, ağ bağlantısı gibi ayarların hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlar.
Tasma: Windows'daki Denetim Masası gibi bilgisayarınızı en kolay şekilde yapılandırmanızı sağlar. KDE geliştiricilerinin 4 sürümünde geliştirmiş oldukları yönetim aracının oldukça kullanışlı olmasından dolayı, geliştirici ekip Pardus 2009 ile birlikte bu yazılımın geliştirilmesini durdurmuştur.
Zemberk: Türkçe imlâ denetim aracıdır. Zemberek bütünleşmesi sayesinde imlâ denetim özelliğine sahip olan uygulamalar yanlış yazılan kelimelerin altına kırmızı bir işaret koyar. Zemberek ayrıca yanlış yazılan kelimeler için düzeltme önerileri de sunar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.