Çözüldü Photoshop boyut düşürme!

xkartal21

Kıdemli Üye
21 Eki 2012
3,267
0
Kastamonu
Arkadaşlar vize teslimim var a2 formatında 100 çözünürlüklü bir pafta tasarladım ama boyutu çok yüksek en fazla 18 mb olması gerekirken şuanki boyutu 123 mb bunu sisteme atamıyorum ne yapabilirim boyutunu düşürmek için.

LAYERLERI TEK KATMAN HALİNE GETİRDİM
Çözünürlüğü 100 yaptım

Moderatör tarafında düzenlendi:

Heaven

Kıdemli Üye
28 Ocak 2016
2,451
630
Cevap: Photoshop boyut düşürme yardım

1. Boyutunu küçülteceğiniz bir resmi açtıktan sonra CTRL – SHIFT – S kısayollarına basıyoruz.

2. Alt kısımdaki "Format" bölümünden JPEG‘i seçiyoruz ve sağ alt kısmındaki Kaydet butonuna basıyoruz.

3. Daha sonra açılan pencerede "Kalite" bölümündeki 12 rakamını resmin kalitesini bozmayacak şekilde değiştiriyoruz. İstedeğiniz gibi ayarlayabilirsiniz

4. Son olarak sağ üst kısmındaki "Tamam" butonuna tıklayarak resmi düşük boyutta kaydediyoruz.

Mirliva

Administrator
26 Mar 2016
5,036
5,997
[C*]

Psd boyutunun yüksek olmasının sebeplerinden biri de katmanların akıllı nesne biçimde olması, katmanları ayrı ayrı rasterleştirirseniz, boyut azalacaktır..

zztri

Yaşayan Forum Efsanesi
9 Tem 2015
10,053
390
Ankara

Arkadaşlar vize teslimim var a2 formatında 100 çözünürlüklü bir pafta tasarladım ama boyutu çok yüksek en fazla 18 mb olması gerekirken şuanki boyutu 123 mb bunu sisteme atamıyorum ne yapabilirim boyutunu düşürmek için.

LAYERLERI TEK KATMAN HALİNE GETİRDİM
Çözünürlüğü 100 yaptım

A2 çok büyük.. PSD'nin boyutunun olması normal. Çıkan sonuç, psd'yi resim olarak export etmen 18 MB altı olacaktır.

Grafikerlerle çok güreşmiş biri olarak şunu kesinlikle tavsiye ederim; layerları tek katman haline getirme. Onu bir programcı kullanacaksa sana küfreder, başka bir grafiker üstünde uğraşacaksa sana küfreder.

Bunun harici, benim bildiğim psd dosyaları çabuk açılmak için kendi içlerinde bir de "preview" bulundururlar. Bunu engellemek için en üste tek renk, solid bir layer koy, üstünü kapat. Elemanlara o layer'ı kapatmalarını söylersin. Smart object'leri elemanlar düzenlemeyeceklerse rasterize ediver. O da çok yer kaplar.

Bunun harici ne yaparsan yap, karşındaki adamın editlemesini zorlaştıracak/imkansızlaştıracaktır. "Yok editlemeyeceğiz" diyorlarsa, CTRL+ALT+SHIFT+S deyip, jpeg yap, onu gönder.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.