Python Programlama dili (ufaktan) || bloodby

bloodby

Katılımcı Üye
19 Tem 2014
307
0
Python ile programlama
Python dili Guido van Rossum tarafından 1991 yılında çıkarılmış yüksek seviyeli bir programlama dilidir .

Neden Python?

Python dilinin diğer dillerden pek ayrıcalığı olmasada sahip olduğu ayrıcalıklar dili eşi benzeri olmayan bir dil yapmıştır.
Özellikle kolay ve temiz bir syntax yapısının olması benim pythonu seçmemi sağladı.Ayrıca Python dilinin öğrenilmesi diğer dilleri öğrenmeye nazaran çok daha kolaydır .
Eğer herhangi bir programlama dili ile haşır neşir olduysanız Python u öğrenmeniz çok hızlı olacaktır .
Örnek olarak C de "Hello Word" yazdırmak istersek ;
Kod:
#include <stdio.h>

int main(****)
{
    printf("Hello World");
}
Python 2 de;
Kod:
print"Hello World"
Python 3 de;
Kod:
print("Hello World")

Python Unix ,Linux , Mac ,Windows gibi çoğu işletim sisteminde çalışabilmektedir .

Python ile neler yapabilirim?
Python ile sadece işletim sistemi yapamazsınız gerisi sizin hayal gücünüze kalmıştır .
(İşletim sistemi yapılamaz çünkü Python u çalıştırması gereken bir yorumcuya ihtiyaç vardır)

Neler yapabileceğimize örnek vermek gerekirse ;

*Zararlı yazılımlar (Hack alanında vazgeçilmez bir dildir)
*Web uygulamaları (Django)
*Bilimsel çalışmalar
*Oyun (PyGame)
*Ağ programlama
*Veri analizi

Öğrenmek için tavsiye ettiğim siteler ;

istihza.com
pythondersleri.com

Son olarak son iki yıldaki dünyadaki programlama dilleri popülerliği ;

Göründüğü gibi Python son sürat 1.sıraya doğru gidiyor . Umarım birkaç seneye 1.sıralarda görürüz :RpS_thumbsup:

Python hakkında bildiklerimi paylaşıyım dedim . Hatam varsa düzeltin lütfen .
Bilgi paylaştıkça çoğalır
:D

Son düzenleme:

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.