Python'a adım atıyorum[Python3 kulübü]

Hacknology

Kıdemli Üye
25 Eki 2015
2,712
11
rm -rf /
Merhaba. Başlıkta başlıyorum yazıyor fakat buraya kadar geldiğinizde aslında python'un ne olduğunu vs. bildiğinizi varsayıyorum. Yani biz "print" komutundan başlayacağız.

print() komutu ekrana çıktı verir. Tırnak içerisinde ne yazarsanız (bir değişkene atamadığınız sürece) onu yazdırır. Hemen küçük bir örnekle gösterelim.

Örnek:
Kod:
>>> print("Merhaba TürkHackTeam")
Merhaba TürkHackTeam
>>>

Tabii bundan daha fonksiyonlu şekilde de çalışabilir. Örnek olarak:

Örnek:

Kod:
>>> isim = input("Adınız nedir: ")
Adınız nedir: Hacknology
>>> print("Merhaba", isim)
Merhaba Hacknology
>>>

Burada görmediğimiz bir input bir de değişken var ama tahmin ediyorum aşağı yukarı anlamışsınızdır kullanımı. İleri de onu da göstereceğim.

input():

Yahu tamam, biz printin ne işe yaradığını anladık fakat ya dış kaynak bir şey yazma durumunda kalırsa? Programlama da genellikle bu durum olur. Üstte de gösterdiğim bu input() fonksiyonu tam olarak bu görevi görür. Kullanıcıdan bilgi ister. Bazen programcılar kod dizimi bittikten sonra program hemen kapanmasın diye de sona input() eklerler. Bu şekilde herhangi bir tuşa bastıktan sonra kapanır.

Hemen örnek bir şekilde gösterelim:

Örnek:

Kod:
soru = input("isminiz nedir: ")
print("Nasılsın", soru)
input()

Bu şekilde program saniyesinde kapanmaz, bir tuşa basmanızı bekler.
Üstte işlemediğim tek nokta değişkenler kaldı. Hadi onlara da bir göz atalım.

Değişkenler:

Pythonda bir karakter dizini vs. tek bir harfe, yada bir kelimeye vsvs atayabilirsiniz. Mesela şöyle bir örnek göstereyim:

Örnek:

Kod:
>>> a = "merhaba"
>>> print(a)
merhaba
>>>

Şimdi biz bu kodda ne yaptık? Öncelikle "merhaba" kelimesini a harfine atadık. Sonra print komutuyla "a" harfini yazdırmasını istedik. Tabii değişken belirlemenin kuralları vardır keywordleri belirleyemezsiniz mesela değişken adı olarak. Buna farklı bir makalede değineceğiz.Daha kapsamlı bir şekilde ele alalım.

Örnek:
Kod:
isim = input("Nasilsin? ")
if isim == "iyiyim":
    print("Bunu duyduguma üzüldüm")

else:
    print("Bu gercekten mutluluk verici.")

Burada if ve else komutlarını görmedik sadece. Onları da diğer makalemde ele alacağım. Görüşmek üzere!

Carlos Bey

Katılımcı Üye
27 Haz 2016
436
0
79
Meyhane'den
Merhaba. Başlıkta başlıyorum yazıyor fakat buraya kadar geldiğinizde aslında python'un ne olduğunu vs. bildiğinizi varsayıyorum. Yani biz "print" komutundan başlayacağız.

print() komutu ekrana çıktı verir. Tırnak içerisinde ne yazarsanız (bir değişkene atamadığınız sürece) onu yazdırır. Hemen küçük bir örnekle gösterelim.

Örnek:
Kod:
>>> print("Merhaba TürkHackTeam")
Merhaba TürkHackTeam
>>>
Tabii bundan daha fonksiyonlu şekilde de çalışabilir. Örnek olarak:

Örnek:

Kod:
>>> isim = input("Adınız nedir: ")
Adınız nedir: Hacknology
>>> print("Merhaba", isim)
Merhaba Hacknology
>>>
Burada görmediğimiz bir input bir de değişken var ama tahmin ediyorum aşağı yukarı anlamışsınızdır kullanımı. İleri de onu da göstereceğim.

input():

Yahu tamam, biz printin ne işe yaradığını anladık fakat ya dış kaynak bir şey yazma durumunda kalırsa? Programlama da genellikle bu durum olur. Üstte de gösterdiğim bu input() fonksiyonu tam olarak bu görevi görür. Kullanıcıdan bilgi ister. Bazen programcılar kod dizimi bittikten sonra program hemen kapanmasın diye de sona input() eklerler. Bu şekilde herhangi bir tuşa bastıktan sonra kapanır.

Hemen örnek bir şekilde gösterelim:

Örnek:

Kod:
soru = input("isminiz nedir: ")
print("Nasılsın", soru)
input()
Bu şekilde program saniyesinde kapanmaz, bir tuşa basmanızı bekler.
Üstte işlemediğim tek nokta değişkenler kaldı. Hadi onlara da bir göz atalım.

Değişkenler:

Pythonda bir karakter dizini vs. tek bir harfe, yada bir kelimeye vsvs atayabilirsiniz. Mesela şöyle bir örnek göstereyim:

Örnek:

Kod:
>>> a = "merhaba"
>>> print(a)
merhaba
>>>
Şimdi biz bu kodda ne yaptık? Öncelikle "merhaba" kelimesini a harfine atadık. Sonra print komutuyla "a" harfini yazdırmasını istedik. Tabii değişken belirlemenin kuralları vardır keywordleri belirleyemezsiniz mesela değişken adı olarak. Buna farklı bir makalede değineceğiz.Daha kapsamlı bir şekilde ele alalım.

Örnek:
Kod:
if isim == "iyiyim":

else:
Burada if ve else komutlarını görmedik sadece. Onları da diğer makalemde ele alacağım. Görüşmek üzere!

Ellerine sağlık Allah utandırmasın inşallah Başarırsın.

KurokoTetsuya

Kadim Üye
23 Nis 2015
5,028
2
SGA
Eline sağlık da,
if isim == "iyiyim":

else:

Burada print'lerin yeri değişmesi lazım :)

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.