Çözüldü Sahte e-okul sitesi

55utd55

Uzman üye
14 May 2016
1,540
4
Ram
https://eokulyd.meb.gov.tr/logineokul.aspx
Bu siteye girdim ve tc mi sazan gibi verdim bu sitede sonradan sahte oldunu farkettim bir sorun olur mu ?

Site meb.gov.tr domain adresine subdomain açılarak oluşturulmuştur ve sahte değildir. Korkmanıza gerek yok.

Sahte değil.:D Sahte olsa Güvenli ibaresi alamazdı zaten SSL sertifikası gerek.

Güvenli ibaresi var diye güvenli olmak zorunda değil. Yanlış bilgilendirme yapmayalım lütfen. Site sahte değil evet ama güvendiğiniz o ssl sertifikasını almak 1dk bile sürmemekte...

MrDarkKing

Yeni üye
27 Nis 2020
50
0
Zaten yok
yya3hK.png
[/url][/IMG]

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
31
-
Sorun yok ikisi de MEB'in sitesi. İkisi de meb.gov.tr'nin alt alan adı. Saldırı sonucu açılmış olsa, bunu yapabilecek kadar erişim sağlamışlarsa senin giriş yapmanı beklemezler zaten her şey ellerinde olmuş oluyor :)

Gatex

Üye
10 Nis 2020
219
2
Türkiye
Site meb.gov.tr domain adresine subdomain açılarak oluşturulmuştur ve sahte değildir. Korkmanıza gerek yok.

Güvenli ibaresi var diye güvenli olmak zorunda değil. Yanlış bilgilendirme yapmayalım lütfen. Site sahte değil evet ama güvendiğiniz o ssl sertifikasını almak 1dk bile sürmemekte...

Bu tür siteler zaten phishing olduğu tespit edilirse BTK tarafından kapatılıyor ve serftifikası iptal ediliyor.

Ve SSL sertifikası Google tarafından sağlanıyor diye biliyorum? Yanlış biliyorsam düzeltin. O kadar kolay değil yani.

55utd55

Uzman üye
14 May 2016
1,540
4
Ram
Bu tür siteler zaten phishing olduğu tespit edilirse BTK tarafından kapatılıyor ve serftifikası iptal ediliyor.

Ve SSL sertifikası Google tarafından sağlanıyor diye biliyorum? Yanlış biliyorsam düzeltin. O kadar kolay değil yani.

Ssl sertifikası google tarafından sağlanmıyor. Çeşitli firmalar var. Ve ücretsiz alınabilmesi için kimi zaman cloudflare (phishing siteleri için pek tavsiye etmem) çoğu kez ise let's encrypt kullanılmakta. Ssl sertifikası sitenin güvenli olduğunu değil, giden ve gelen isteklerin ağda şifrelenmiş olarak gönderildiğini gösterir. Yani sizi izleyen bir proxy gönderdiğiniz bilgileri göremez ama site sahibi rahatlıkla görebilir. Güvenli yazmasının sebebi budur.

x4807

Katılımcı Üye
10 Ağu 2019
985
17

Yanlış biliyorsun. 15dakikada bile ücretsiz şekilde ssl sertifikası almak mümkün ve google sağlamıyor onları. BTK sitelere Türkiye'den giriş engeli koyup soruşturma vs. açabiliyor

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.