Sat komandosu nedir

PoYRaZ001

Uzman üye
7 Tem 2012
1,260
0
ERZURUM
SAT Komandosu Kime Denir?

Özel eğitim almış her komandoya SAT dememiz doğru olmaz...

Örneğin, tıpkı SAT'lar gibi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesi altında yer alan Amfibi Deniz Piyadeleri de son derece iyi eğitim alırlar ve Deniz Komandosu olarak adlandırılırlar. Nitekim, deniz komandolarının Amerikan Ordusu'ndaki karşılıkları olan Deniz Piyadesi Birlikleri (Marine Corps) Amerika'nın bütün kritik operasyonlarında yer alırlar.

Ancak, SAT komandolarının çok daha özel eğitim alan ve ordumuzun en seçkin birlikleri arasında yer alan çok özel ve seçkin askerlerdir.

Peki SAT komandolarının ortak özellikleri arasında neler yer almaktadır?

Subay veya astsubaylardır.

Eğer bir arkadaşınız size askerliğini SAT komandosu olarak yaptığını söylüyorsa atıyor demektir. Çünkü, hiç bir normal asker (ister kısa ister uzun dönem) olsun SAT komandosu olamaz. Zira, SAT komandosu olmak çok uzun soluklu bir eğitim dönemi gerektirir. Erler, bu kadar uzun süre orduda kalmazlar. Ayrıca, bir SAT komandosunu yetiştirmek milyonlarca dolar yatırım demek olduğundan 6 ay ya da 15 ay sonra ordudan ayrılacak biri için bu denli büyük yatırım yapılamaz.

Üç ila dört yıl arasında eğitim alırlar.

SAT komandoları fiziksel, teknik ve ruhsal açıdan çok çeşitli eğitimlerden geçirilerek yetiştirilir. Unutmayın, bir SAT komandosu olabilmek yılmadan çalışmakla mümkün olabilir. Temel eğitimleri 72 hafta sürer; bundan sonra ise uzmanlaşacakları alana göre yurtiçinde ya da dışında 10 ila 52 hafta arasında değişen ihtisas eğitimleri var. Toplamda ise, eğitimin tamamı 3-4 yıl gibi çok uzun bir zaman dilimini kapsar.

Gönüllülük esasına göre seçiliyorlar.

Hiç bir subay ya da astsubaya sen SAT olmak zorundasın denilmez. Tamamen gönüllülük esasına göre seçilirler.

SAT Komandolarının üstün savaş nitelikleri vardır.

İyi değil çok iyi birer komando olabilmek için SAT komandolarının hepsi paraşütçülük, dalgıçlık, yüzücülük, atıcılık gibi konularda üstün beceri göstermek zorundadır.

Yabancı dil bilirler.

SAT komandolarının gerek konuları ile ilgili yabancı kaynakları sürekli olarak takip edebilmeleri, gerekse de yurtdışındaki operasyonları başarı ile gerçekleştirebilmeleri için iyi seviyede yabancı dil bilmeleri gerekir. Bu sebeple, SAT'ların büyük çoğunluğu en az bir yabancı dili iyi düzeyde konuşur.

Emeğe saygı lütfen

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.