Scbhost.exe'yi sildim ??

Soilw0rk

Katılımcı Üye
29 Nis 2012
810
0
SoiLw0rk

seo-programi-ayrac.png

Son düzenleme:

furqanx42

Kıdemli Üye
30 Mar 2013
2,150
0
Merhaba arkadaşlar,

svchost.exe 141.000K seviyelerinde bellek harcıyor. Son 2-3 gündür oldu bu olay. Virüs taraması yaptım bir sıkıntı çıkmadı. Problem neden kaynaklanıyordur acaba?

ÇÖZÜM:

Arkadaşlar , özellikle DonanımHaber'de ve yabancı forumlarda yaptığım araştırmalar sonucu svchost.exe'nin kullandığı bellek'i "11.000K"lara kadar düşürdüm. Öncelikle bu dosyanın, Windows'un Hizmetler bölümü ile alakalı olduğunu belirteyim. (Başlat>Çalıştır> "services.msc") Burada gördüğünüz üzere birçok Hizmet adı altında Servis çalışmakta. Kimisi gereksiz yere çalışırken, kimisinin sistem için gerçekten çok gerekli olduğunu vurgumak isterim! Bu konu önemli, çünkü yanlış bir hizmeti (servisi) kapattığınızda sisteminizde sorun çözeyim derken sorun yaratabilirsiniz. Bu yüzden bu konuda bilgili insanların yardımına başvurmak en iyi yöntemdir.

Şimdi gelelim problemi nasıl çözdüğüme:

1) Çoğu forumda Windows Update ( Otomatik Güncelleme )'nin bu soruna yol açtığını söylemişler. Evet, bu hizmeti kapattığınızda gerçekten 20.000K' ya varan bir düşüş görebiliyorsunuz, fakat sorunu tamamen çözmüş olmadığınız bir gerçek. Bunun için hizmetlerle birazcık daha oynamakta fayda var. Yine de bu adımı yapmanız kesinlikle önerilir.

2) Bilgisayarınızda yüklü olan programların açtığı, kullanmadığınız Hizmetleri kapatmalısınız. Bunu bilgili bir insanla yapmanız önerilir!

3) Gelelim en önemli adıma. En çok bellek harcayan Hizmetlerden biri olan "Hızlı Getirme" servisini kapatarak bu sorunu kökten çözebilirsiniz. Lakin, bilgisayarları eski olan, yavaş çalıştığını düşünen insanların bunu yapmasını önermiyorum. Çünkü, bu servis, Hizmetler bölümünde açıklamasından da okuyacağınız üzere bilgisayarın belleklerinde ayarlamalar yaparak daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

ALINTI

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.