Sıfırdan C#Console Dersleri Bölüm #1

TheGameOweR

Kıdemli Üye
16 May 2013
2,730
0
C://Samsun
WZG9Xq.png

Merhaba arkadaşlar kendi kalemimden C# Console programlama dilini anlatıcam.Forumda genellikle form application konu anlatımlarını ve örnek kodlarını gördüm,Console'un üzerine pek düşülmemiş vede meslek lisesi 10. sınıf bilişim öğrencilerine C# Console öğretildiğini duydum bir nebzede olsa arkadaşlarımıza derslerinde ve ileriki hayatında gerekli olduğunu düşündüğüm için bu konuyu açmaya karar verdim inşallah hep birlikte güzel işler başarırız.Herneyse lafı uzatmadan ilk dersimize giriş yapalım..

WZG9Xq.png

Konuyu Visual Studio Professional 2015 programı üzerinden anlatacağım.Sizde programı indirip
bilgisayarınıza kurarsanız verilen örnekleride tekrar ederseniz konuyu daha iyi kavrarsınız.

en-INTL-L-Visual-Studio-2015-Professional-C5E-01174-mnco.jpg

TIKLA İNDİR

Programı orjinal sitesinden indirmek,en sorunsuzu olacaktır fakat bizlere 30 günlük deneme sürümü veriliyor programı sınırsız kullanabilmek için

Serial Key : HMGNV-WCYXV-X7G9W-YCX63-B98R2

WZG9Xq.png

Programı kısaca tanımlarsak

Kodlar resimde gösterdiğim yere yazılır.

2888WN.jpg

Yazdığımız programdaki hataları ve istediğimiz gibi çalışıp çalışmamasını kontrol etmek için start tuşuna basılır.

Z7776A.jpg

WZG9Xq.png

Ufaktan C# Console'a giriş yapalım..

Bir işlemin yapılma yoluna 'Method' adı verilir.Programlama dillerinde de methodlar kullanılır.

1-Ekrana Yazdırma Methodu

Console.Write("Ekrana yazılması istenen yazı");
Console.WriteLine("Ekrana yazılması istenen yazı");

Bunlar ekrana yazdırma methodlarımızdır.

Ekrana Merhaba Dünya yazdırmak istersek kodumuz şu şekilde olacaktır

a223P7.jpg

Kodlar doğru ise ekran görüntümüz şu şekilde olacaktır

gZZ84Z.jpg

Console.Write ile Console.WriteLine Arasındaki fark nedir diye sorucak olursanız,sadece 'Write' methodunu kullanırsak program aynı satırda kalır,'WriteLine' methodunu kullanırsak program alt satıra geçer.

Örnek verecek olursak

Bu 'Write' methodu kullanılmış hali

QZZBnG.jpg

Bu da 'WriteLine' methodu kullanılmış hali

vnn5WD.jpg

WZG9Xq.png

Console.Readkey(); Siz klavyeden bir tuşa basana kadar program açık kalır,klavyeden harf veya sayı girişine izin verilmez.

Console.ReadLine(); Siz enter tuşuna basana kadar program açık kalır,klavyeden harf veya sayı girişine izin verilir.

Bir programda bu iki methodtan biri illaki bulunmalıdır aksi takirde program açılır açılmaz kapanacaktır..

WZG9Xq.png

Bölüm #2'ye gitmek için tıkla

Son düzenleme:

chocolax

Kıdemli Üye
1 Ocak 2015
3,171
3
Eline sağlık. Bu arada ilk kez başlayanlar orda Console.ReadKey() nedir derseniz bir tuşa basmanızı bekler yani program anında kapanmaması için.

neaymi

Yeni üye
25 Ara 2015
32
0
Visual Studio Professional 2015 bilgisayarım için uygun olmayan bir program olarak gösteriliyor.Malesef bilgisayarım 9 yıllık ve şuan ki maddi durum bilgisayar almaya yetersiz :(

neaymi

Yeni üye
25 Ara 2015
32
0
microsoft w xp professional versiyon 2002 servis pack 3 64 x2 dual core processor 3600+ 1.90 GHz 1,00 gb ram :(((((

LosT

Yaşayan Forum Efsanesi
5 Şub 2015
8,116
31
-
Sırf şu Merhaba Dünya yazısını görmek için geldim :trl
Eline sağlık :)

TheGameOweR

Kıdemli Üye
16 May 2013
2,730
0
C://Samsun
Eline sağlık. Bu arada ilk kez başlayanlar orda Console.ReadKey() nedir derseniz bir tuşa basmanızı bekler yani program anında kapanmaması için.

Yazdım sanıyordum gözümden kaçmış,ekleyeceğim.Teşekkürler.

Visual Studio Professional 2015 bilgisayarım için uygun olmayan bir program olarak gösteriliyor.Malesef bilgisayarım 9 yıllık ve şuan ki maddi durum bilgisayar almaya yetersiz :(

Visual studio 2008 işini görecektir dostum : TIKLA

Sırf şu Merhaba Dünya yazısını görmek için geldim :trl
Eline sağlık :)

Ahahaha,teşekkürler.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.