Tek sms’le 1 milyar telefonu ‘hack’ledi

61hack

Uzman üye
24 Eki 2014
1,097
0
Bize Her Yer
Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında ‘Stagefright’ adlı virüs tehdidi yaşanıyor.
Bu virüs nedeniyle 1 milyar telefonun tek kısa mesajla ele geçirilebileceği belirtiliyor. Stagefright virüsü, Android 2.2 ve üstü versiyona sahip olan cep telefonlarını sadece tek bir SMS ya da MMS mesajıyla hackleyerek, özel bilgiler, telefon rehberi, mesajlar dahil olmak üzere telefon üzerindeki tüm verilere ulaşabiliyor.
Size mesaj geldiğinde açmasanız bile yine bu virüsün mağduru olabilirsiniz. Mesajın geldiğini ve silindiğini görmeseniz de haberiniz olmadan bu mesaj sizin sisteminize bulaşarak bilgilerinize erişebiliyor.
Bir mobil güvenlik araştırmacısı Android cihazların yüzde 95’ini etkileyebilecek açık yakaladığını duyurdu. Zimperium zLabs adlı güvenlik firmasının başkan yardımcısı Joshua Drake, telefon saldırısını gerçekleştiren korsanın, gönderdiği mesajı kurbanın henüz mesajın geldiğinin bile farkında olmadan silebileceğini söylüyor.
Drake, “Bu açıklar inanılmaz tehlikeli olabilir. Çünkü saldırıya maruz kalmak için saldırganın gönderdiği bir dosya ya da linki de açmanız gerekmiyor. Siz uykudayken bile telefonunuza erişip bilgilerinizi çalabilir. Bundan hiç haberiniz olmadan günlük yaşamınıza devam ediyor olacaksınız” diyor.
Önlem alınmalı
Drake, Google’a nisan ayında telefonların açıkları konusunda olası çözümleri sunduklarını ve firmanın hemen harekete geçtiğini akatarıyor.
Ancak bunlar sorunun çözüldüğü anlamına gelmiyor. Android cihazları bulunan Samsung , LG,
Sony gibi firmaların da önlem alması gerekiyor.

xkartal21

Kıdemli Üye
21 Eki 2012
3,267
0
Kastamonu
Iphone nu elma koruyor dicektim şimdi aklıma geldi bi ara ıcloud hesaplarını çalıyorlardı kısacası naparsak yapalım adamlar boş durmuyor

xenceri

Uzman üye
16 Ağu 2010
1,948
0
İstanbul
Güvenlik şirketi birilerinden para koparmak için epey bi sallamaş. Mantıksız, böyle bir şeye ihtimal vermiyorum ben

salavat65

Üye
21 Haz 2015
84
0
THT
Ne Olursa Olsun Yanımda Daima (NOKİA)6300 ' Taşırım Güvenli Hattımı Oraya Takarım Bukadar Basit...

TurKLoJeN

Katılımcı Üye
24 Haz 2015
876
2
Açığa karşı bir tedbir buldum telefonları uçuş moduna alın böylece mesaj size gelmeden engellenir telefona ulaşmaz hadi iyi forumlar... :D

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.