Toshiba Qosmio x70-A Black Screen

JackJones34

Katılımcı Üye
15 Nis 2013
914
0
İstanbul
Arkadaşlar merhaba bilgisayar neden böyle birşey yapıyor çözebilmiş değilim ramleri söktüm taktım tek tek denedım bios pilini çıkartıp taktım olmadı ne yaparsam yapıyım çözemedım

Toshiba qosmio x70-A laptop’m var
2x4 gb
1x8Gb
Totalde 16GB ram

Gtx770M nvidia 192 bit 3GB ekran kartı
4. Nesil i7 işlemci 2.40 turbo ile 3.20
128GB ssd
1TB HDD

Özellikler bu şekilde
Soruna gelecek olursak bilgisayarın düğmesine basıyorum klavye ışıkları numlock capslock hepsı ılk yanıp sönüyo sonra sadece klavye ışıkları yanık kalıyor diğer caps numlock tuşlarına basınca ışıkları yanmıyor bir nevi kitlenmiş gibi
Ekranda hiçbir şekilde ne bir ışık ne bir başka bir belirti yok sanki bilgisayar kapanmıs gibi simsiyah ekran bu şekilde bırakınca 2-3 saatte açılıyor

Asıl saçma olan kısım bana göre bilgisayarın acıldıktan sonra canavar gibi çalışması hiçbir problem belirtisi yok köpek gibi çalışıyo ama açılışta 2-3 saat bekletiyo bazen uyuyakalıyorum artık gece basıyorum sabah acılmıs oluyo kım bılır kaç saatte acılıyo hiçbir mantık yürütemedim bir ara rtc battary low uyarısı verdı ama saat ve tarih hiç bir zaman pc acıldıgında bozuk degıldı pilsiz denedım öylede acılmıyo bir türlü çözemedim mantıgım durdu

Arkadaşlar merhaba,
Uzun zamandır forumda birçok konudan arkadaşlar sayesinde faydalandığım oldu, belki sorunum çözüme ulaşırsa böyle bir problem ile karşılaşan arkadaşlar içinde faydalı olabilir.

Bilgisayar Özellikleri ( Toshiba Qosmio x70-a)
1) Intel i7 4. Nesil 2.40 Ghz Turbo boost 3.40 Ghz
2) 16 Gb ram ( 2x 4Gb - 1x 8GB )
3) 3Gb 192 bit Gtx 770M Nvidia MXM Ekran kartı (Mxm: Ana karta gömülü değil)
4) 128GB SSD
5) 1TB HDD

Sorun şu şekilde;

Laptop yaklaşık 2 aydır sorunsuz bir şekilde çalışıyor, fakat ssd olmasına rağmen geç açılmalar meydana gelmeye başladı. Açılış süresi 10dk, 20dk, 50dk hatta 1 saati bulmaya başladı.

Son zamanlarda artık 5-6 saati buluyordu, gece açma tuşuna bastıp yatıyorum sabaha açılmış oluyordu. Fakat artık hiç açılmıyor 12-13 saat boyunca açık bırakmışlığım var artık bir tepki yok. Tüm sorun neden ekranın siyah kaldığı.

Denediğim yöntemleri de yazmak istiyorum cevap verecek olan arkadaşlar uyguladığım yöntemleri boş yere yazmasınlar. Aşağıda yazdığım yöntemleri denedim hiçbirinde tepki yok.

Denenmiş yöntemler;
1) Harici monitor denedim.
2) 4 adet ram slotu var, 3 adet ram’im var hepsini tek tek slotlarda denedim. Ram slotlarını temizledim araya toz kaçmış olabilir diye.Geçerli bir yöntemmi bilmiyorum ama ramlerin ağzını silgi ile sildim.
3) HDD ve SSD’yi söküp açmayı denedim bilgisayarı.
4) Ekran kartını çıkartıp taktım aynı temizliği yaptım.
5) Klavye ve TouchPad kablolarını çıkartıp çalıştırmayı denedim. Post ekranına geçemeyip anakartı kitleme sebebi bu olabilir belki diye.
6) İşlemciyi çıkartıp pin’leri kontrol ettim ki zaten pinlerin o yuvada kendi kendine kırılması, yamulması gibi birşey söz konusu değil ama yinede baktım.
7) Bilgisayar’ı açma tuşuna basar basmaz f2 ile bios ekranına geçmeyi denedim.
8) Düzeleceğine inanmadığım halde bios pili aldım.
9) Statik elektrik vardır diye boşaltıp açmayı denedim.

Kısaca arkadaşlar birçok yöntem denedim fakat ekran neden gelmiyor yada neden bu süreç yavaş yavaş gelişti açılmalardaki yavaşlamalar süreler neden uzadı da en son açılmaz hale geldi.
Bilgisayarın power tuşuna bastığım an klavye ışıkları yanıyor capslock numlock ve klavye aydınlatması daha sonra hiçbir tepki vermiyor bilgisayar.

Şunuda belirtmek istiyorum yaklaşık en son 4-5 gün önce açılmıştı ve daha önceki günlerde açılıyordu bilgisayar. Canavar gibi çalışıyor hiçbir problemi yok, ekranda ne bir çizgi ne bir yalpalanma hiçbirşey yok. Tek sorun siyah ekranda kalıyor, bilgisayar kapalıyken nasıl siyahsa öyle kalıyor capslock numlock tuşlarına basıyorum ışıkları yanmıyor.

Benim anladığım kadarıyla birşey post ettirmiyor bilgisayara ve donanım testi yapamadan kitleniyor.

İşin ehli bir arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim
Eğer bakmak isteyen olursa bilgisayara İstanbul’da yaşıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

XSPEEDX

Uzman üye
22 Haz 2015
1,037
1
TSK
Masaüstü' ise parçalara uygun Asus anakart almanı öneririm, Benimde sistem gayet iyi yalnız ecs anakart açılışta bazen bekletiyor biraz, Hızlı açılmasını istiyorsan şunu dene; pc yi aç ışıklar felan yandı diyelim . Power tuşuna basılı tut kapanır kapanmaz tekrar aç, Böyle düzeliyor bazı pc lerde.

d0wnRock

Katılımcı Üye
3 Ağu 2009
311
0
Masaüstü' ise parçalara uygun Asus anakart almanı öneririm, Benimde sistem gayet iyi yalnız ecs anakart açılışta bazen bekletiyor biraz, Hızlı açılmasını istiyorsan şunu dene; pc yi aç ışıklar felan yandı diyelim . Power tuşuna basılı tut kapanır kapanmaz tekrar aç, Böyle düzeliyor bazı pc lerde.

Sistem dizüstü bilgisayar, sanırım sadece başlığı okumuşsunuz...

Neyse, soruna gelirsek, ilk defa bu tarz bir problem görüyorum. Belliki sistem kendisi başlatırken sıkıntı yaşıyor.

Bios sürümünü güncellemeyi denediniz mi?
Biosa girdikten sonra, varsayılan ayarlara dönmeyi de denemenizi tavsiye ederim.

Bu sorunu her bilgisayarı açtığınızda yaşıyor musunuz?

XSPEEDX

Uzman üye
22 Haz 2015
1,037
1
TSK
Sistem dizüstü bilgisayar, sanırım sadece başlığı okumuşsunuz...

Neyse, soruna gelirsek, ilk defa bu tarz bir problem görüyorum. Belliki sistem kendisi başlatırken sıkıntı yaşıyor.

Bios sürümünü güncellemeyi denediniz mi?
Biosa girdikten sonra, varsayılan ayarlara dönmeyi de denemenizi tavsiye ederim.

Bu sorunu her bilgisayarı açtığınızda yaşıyor musunuz?

Başlığı da içeriğide okudum. Parçalarım hepsi eski asus anakartımdakilerle aynısıydı.

Ben 8gb ram'e upgrade edeceğim için anakartı arkadaşımınkiyle değiştirmek zorunda kaldım. Bendeki max 4gb destekliyordu. Ve Legacy - Uefi Format denedim 2'side Win10 pc her açıldığında yapıyor diyebilirim yani 5'te 4 yapıyor bunu. USB söketlerinden biri kırık kasada. Yalnız arkadaşın pc de de öyleydi sorun ondan değil dedim. Ve Anakart yeteri gücü çekemiyor diye düşünüyorum. Bilmiyorum , Direk anakart değişsem olacak. Sorunun tam olarak anakartta olduğundan emin değilim ama öyle görünüyor. Bios felan herşey güncel

JackJones34

Katılımcı Üye
15 Nis 2013
914
0
İstanbul
Hocam ben 3 senedir bu şekilde kullanıyorum sorunsuzdu ama artık her açılışta yapıypr bunu bios ayarlarınıda sıfırladım gerçekten gram anlamıyorum hiçbir yol gelmiyor aklıma ama olay bios un tüm parçaları denetleyip okey vermesiyle alakalı fakat onu yapamıyor sanırım anlamadım gitti çünkü pc avılınca canavar gibi

Bu arada masaüstü değil Laptop

d0wnRock

Katılımcı Üye
3 Ağu 2009
311
0
Bilgisayarcıya götürüp oraya sormayı denediniz mi?

Bios ayarlarıyla ilgili olabilir veya farklı bir sorun. İnternetten araştırma yaptınız mı acaba? Belki daha önce bu tarz sorun yaşayan olmuştur...

Donanimhaber, shiftdelete gibi forumlarda konu açabilirsiniz. Orada donanımla ilgili daha tecrübeli üyeler mevcut. Yardımcı olacaklarına eminim.

Farazi1

Katılımcı Üye
19 Nis 2016
726
1
Kardeşim aynı dertten cok yakın zamanda bende müzdarip oldum.
2. el bi laptop almıştım çok temiz görünüyordu ve haşlama diye tabir edilen yöntemle tamir edildikten sonra bana satılmış bi laptop şöyle anlatayım

Ekran kartından kaynaklanan sorundan dolayı anakartı çıkarıp ekran kartında işlem yapmışlar
O da 2-3 ay kadar bir ömür sağlamış adamlar tamirden sonra direk bana satmışlar
benim bilgisayarım da açılırken zorlanıyodu iyice ısınması gerekiyordu ve açıldıktan sonra günlerce kapatmasam bile açık kalıyordu
Diyeceğim o ki net bir çözüm için onu bir servise vermeni öneririm ama yüzde 90 anakart değişimi isteyecekler yada benim başıma gelen olay gibi ekran kartına işlem uygulayıp tamir edildi diye sana verecekler ve 2-3 ay sonra tamamen gidecek

Son düzenleme:

JackJones34

Katılımcı Üye
15 Nis 2013
914
0
İstanbul
Kardeşim aynı dertten cok yakın zamanda bende müzdarip oldum.
2. el bi laptop almıştım çok temiz görünüyordu ve haşlama diye tabir edilen yöntemle tamir edildikten sonra bana satılmış bi laptop şöyle anlatayım

Ekran kartından kaynaklanan sorundan dolayı anakartı çıkarıp ekran kartında işlem yapmışlar
O da 2-3 ay kadar bir ömür sağlamış adamlar tamirden sonra direk bana satmışlar
benim bilgisayarım da açılırken zorlanıyodu iyice ısınması gerekiyordu ve açıldıktan sonra günlerce kapatmasam bile açık kalıyordu
Diyeceğim o ki net bir çözüm için onu bir servise vermeni öneririm ama yüzde 90 anakart değişimi isteyecekler yada benim başıma gelen olay gibi ekran kartına işlem uygulayıp tamir edildi diye sana verecekler ve 2-3 ay sonra tamamen gidecek

Demek o yüzden uzun sürede açılıyo iyice ısınması gerekiyo fırınlama yöntemini biliyorum kedımde denedım laptopun tüm hava çıkış kanallarını bantladım falan ama çok sağlıklı olmadıgı ıcın devam ettirmedim o yuzden geç açılıyo demekki abi çıldırıcam ya niye benım basıma gelir 🤦

The Precarious

Katılımcı Üye
30 Eyl 2017
815
0
Windows Tuşu + R tuşlarına basın çalıştır açılacak msconfig yazın enter tuşuna basın. Pencere açılacak bağzı gereksiz windows hizmetlerini devre dışı bırak, daha sonra başlatma kısmına bas ''Görev Yöneticisini Aç'' başlangıçta başlamasını istemediğin gereksiz programları kaldır sorunun düzelir diye umuyorum.

JackJones34

Katılımcı Üye
15 Nis 2013
914
0
İstanbul
Saçma olan şey uzun süre bekledikten sonra açılması be daha enteresan olan şey açıldıktan sonra canavar gibi çalışması kafayı yememek elde değil format atmadım ama hdd yi çıkardım çıkartınca windows bulunamadı gibi bir hata vermesi lazım onuda vermiyor

Bilmiyorum işlerim oldugu ıcın tamir sürecinide göze alamıyorum bilmiyorum napıcam uygun bir anda format denerim artık

Arkadaşlar merhaba direkt konuya giriyorum

Pc özellikleri ( Laptop )
Toshiba qosmio x70-a
16Gb ram
3 Gb 192 bit gtx770M nvidia ekran kartı
128 SSD 1TB HDD
2.40 4. Nesil i7 intel işlemci

Sorun şöyle;

Bilgisayarım birkaç aydır geç açılmaya başladı kapanmada bir sıkıntı yok açılış 10dk kadar uzadı sonra 20dk oldu 30dk oldu aylar içerisinde son zamanlarda 4-5 saati buluyordu ve artık gece bırakıyorum sabah açılıyo o moddaydı şimdi açılmıyor

Açılmıyordan kastım şu tüm sistem çalışıyor klavye ışıkları yanık bir şekilde fakat tepki vermiyor numlock capslock a basınca ışıkları yanıp sönmüyor ekrana hiçbirşey gelmiyor donanım testı yapıp okey verdikten sonra o tuşlar aktif oluyor fakat bu ışıklar yanıp sönmediğinden sanırım o testi geçemiyor bir ara hata vermişti cmos battary low diye fakat bios pilini çıkartıp açmayı denedım yıne açılmıyor
Aklınıza gelebilecek her türlü combinasyonu denedım ekran kartı benım sökülebilir ekran kartı mxm dahili değil yanı onu söktüm ramleri söktüm hdd yi söktüm fakat ekrana hata vermesı lazımken yine bir hata vermedi
Ramleri tek tek denedım olmadı
Sadece ssd hdd yi söküp denedim yine olmadı ne yaptıysam ekrana ne bir hata mesajı verdirebildim ne başka birşey statik elektrik düşündüm bataryayı söküp fişten çekip power a basılı tuttum geri takıp tekrar denedım yok
Fırınlama yaptım yok
Anlamadım gitti
Asıl tuhaf olan şey şu bilgisayar açıldıgı zaman canavar gibi çalışıyor hiçbir takılma donma kasma vs yapmıyor ama artık 5 saatte beklesem açılmıyor sizce neyden olabilir yeni bios pili mi denesem alakası olabilir mi acaba aslında sadece saati tarihi tutar bu ama bilmediğimiz başka işlemde mi yapıyor anlayamadım donanımsal arıza olsa açıldıgı zaman bunu belli eder ama dediğim gibi köpek gibi çalışıyor namussuz :D

Son durum bu yardımlarınızı bekliyorum servis demeyin lütfen bilgisayarı 10-15 gün boyunca kullanmadan yapamam işimden dolayı bunu evde çözmem lazım

Moderatör tarafında düzenlendi:

nightmare81

Katılımcı Üye
20 Ağu 2017
623
0
Düzce
İşletim sistemin ssd de kuruludur belki ? sen hdd yi söksende işletim sistemini tanır bios a girmede sorun yoksa donanımdan kaynaklı bir sorun sıkıntı olduğunu pek sanmıyorum zaten ramleri falan test ettim diyorsun bios vs girebiliyorsan en temizinden bir 10 kur sonrada güncellemesini yap miss gibi kullan :D

JackJones34

Katılımcı Üye
15 Nis 2013
914
0
İstanbul
Hayır abi onu denememiş olmam mümkün mü yazdım zaten cıkartıp denedım diye sanırım ana kart yada ekran kartı problemi ama öyle olsa pc acıldıgı zaman neden sorunsuz çalışıyo ona aklım ermiyo bir türlü

BeoWulf007

Kıdemli Üye
19 Haz 2013
2,763
20
508
24
Praise The Fool
Gerçekten ilginç bir durum lakin kendiniz uğraşmak yerine bir bilgisayarcıya incelettirmeniz en hızlısı olacaktır. Burada çözüm bulabileceğinizi sanmıyorum hata garip forumda bu potansiyele sahip insanlar olsa bile bilgisayarı incelemeden hatanın nerede olduğunu anlayamayacakları için zaman kaybetmemenizi tavsiye ederim. Tabi bilgisayarsız durmak istiyorsanız o başka.

Biraz fazla gereksiz olabilir ama söylemek istedim aynısı demeyelim ama benzer bir hata benim samsung laptopum'da mevcut hdd ram ıvır zıvır herşeyi söktüğüm halde bilgisayar açılıyor ama görüntü gelmiyor sadece ekran bozuk olsa ekrandaki ledler hafif yanmazdı ayrıca capslock ve numlock ışıklarımda yanıyor benim. Gerçi asılsaydı windows açılış sesini duyardım diye tahmin ediyorum herhangi bir uyarıda vermiyor normalde ramler sökük iken açtığım zaman takılı olmadığı için kapanması gerekiyor ama kapanmıyor sadece fan çalışıyor ekran hafif ışıklı ama görüntü yok sorunu bende çözemedim umarım sen çözersin gerçi benim başka laptopum'da olduğu için fazla takmadım. Ancak eklemeyelimki bende bu hata bios'da bir ayarı değiştirdikten sonra oldu. Bios pilini filan söküp beklettim 1 hafta ancak düzelme olmadı. Hatanın sebebi bumuydu bilmiyorum ama ben laptopu çözmeye yetemedim :(.​

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.