Üniversite tercihleri hk

yasoli27

Katılımcı Üye
8 Eki 2012
286
0
Hayırlı forumlar iyi geceler :)

Mezun olduğum bölüm Acil Tıp Teknisyenliği. Ek puanlı yerleştirmelerde Hemşirelik, İlk ve acil yardım bölümleri var. Fakat ne bu liseye isteyerek geldim ne de bu mesleği severek yapıyorum. Ben neyim ne yapabilirim diye kendime sorduğumda senden olsa olsa mühendis olur. Yazılım veya elektronik. Başka bir halt olmaz diyor.

Bu bölümü neden seçtim?
- Küçüktük 5 sene önce zorla yazdı ailem. Açıkta kalmazsın. Lise 3de para kazanıyorlar. Staja başlarsan alışırsın. Bu devirde ekmek aslanın ağzında... gibi cümlelerle zorla bu bölüme yollandım.

Şimdi ne oldu? KPSS'den ben liseye başladığım tarihte 70le atanan bölüm ben mezun olunca 95le atanmaya başladı.
Yani anlayacağınız AÇIKTA KALDIM.
Okul derslerinde yani meslek dersleri hariç genel anlamda hep başarılıydım. Fiziğe geometriye matematiğe hep ilgim vardı fakat lise 2 den sonra sadece meslek dersleri görmeye başladım. Lise 3 ve 4 zaten staj var ders fazla yoktu. Anlıyacağınız ygs ve lys hakkında gram bilgi sahibi değilken 182k gibi bir sıralama yaptım mf4ten.

Hangi bölümü seçmeliyim?
Ailem sürekli diyor
"bölümüne devam et yapacak bişey yok. İlk ve acil yardım oku puanın da tutuyor. 2 yıl zaten ön lisans hemen bitirirsin sonra hem çalışır hem yine okursun. Mühendis olursan seni yanında işe alacak tanıdığımız kimse yok. Fabrikatör değiliz. Tanıdık da yok zaten. Açıkta kalırsın. Boşver mühendisliği."

Ama ben yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Kendimi geliştirmek, araştırmak, bilgi edinmek, öğrenmek ve yaşamak istiyorum. Varsın aç kalayım gider inşaatta çalışırım. Ama mühendis olayım diyorum. Tercihlerde ne yazmalıyım sizce?
Yazılım mühendisliği 4 seneye kadar ihtiyaç bakımından nasıl olur?
182k ile gidilebilecek güzel üniversite var mı yazılım mühendisliğine?

Moderatör tarafında düzenlendi:

windows39

Üye
11 Ara 2015
234
0
Ankara
Dostum sana doğruları söylemem gerekirse ailen haklı ben şuan yazılım mühendisliği son sınıf okuyorum hiç kimse yanında işe almak istemiyor projen varsa onu pazarlayabilmen gerekiyor anlayacağın paran varsa bu meslekte tutunursun ailen sana katkı sağlamayacaksa bence yapma mesleğine devam et.

Umutarslan

Katılımcı Üye
8 Ocak 2017
439
0
182k ile gidilebilecek güzel üniversite var mı?

Biraz zor. Benim sıralamam 66 bindi öğretmenlik kazandım. Mühendislik anca yani. Sen düşün gerisini. İstersen 1 sene daha çalış.

İlk ve acil yardım 2 yıllık ama okursan ambulansta çalışabilirsin belki. Önü ne kadar açık onu bilemem

Ayrıca oyunlara bağımlı olduğun belli. Ona 182k denmez. Sıralamam 182 bin denir. İlk oyun bağımlılığından kurtul yoksa bi cacık olamazsın

Son düzenleme:

CyberNeeG

Uzman üye
4 Ocak 2016
1,155
1
777
Dostum sana doğruları söylemem gerekirse ailen haklı ben şuan yazılım mühendisliği son sınıf okuyorum hiç kimse yanında işe almak istemiyor projen varsa onu pazarlayabilmen gerekiyor anlayacağın paran varsa bu meslekte tutunursun ailen sana katkı sağlamayacaksa bence yapma mesleğine devam et.

Üniversitede kendini geliştirip şu an çok iyi yerlerde olanlar var ve bildiğim kadarı ile torpil veya para ile girmediler.İş arkadaşın tutku ve azmine bağlı ama bence seviyorsa gerçekten mühendislik istiyorsa bir sene daha çalışmalı.

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.