> Usb Diskinizi Bölümlendirin --||BlackWarrior||--

'Black Warrior

Yaşayan Forum Efsanesi
8 Ocak 2013
12,132
5
E5
38464

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan bellekler ve günümüz teknolojisinin ilerlemesiye ceplerimize girmiş bulunmakta.

Fiyatların da son zamanlarda ucuzlaması bu teknolojinin daha fazla kullanılmasına olanak sağlıyor.

Gelelim konumuza, diyelim ki yüksek hafızaya sahip bir usb belleğimiz var. Bilgisayarımıza format atmamız gerekmekte iyi güzel usb belleğimize dosyaları attık ettik yükledik kurulumu tamamladık.

Ama artık usb belleğimizin içinde boot edilmiş bir yazılım var. Bu sebeple içine müzik de atsak otg destekli telefonlarımızda, araçlarımızda, tvlerde yada başka medya oynatma aygıtlarımıza taktığımzda hata aldığımızı, usb belleğinin bunun desteklemediğini görürüz.

Sebebi ise içerisinde bulunan windows bey bütün usb belleğe erişim sağlayıp dosya sistemini kendine göre ayarladığı için buna izin vermemesi. Yapmamız gereken de usb belleğimizi biçimlendirip medyalarımızı öyle atmak. Ama windowsu da ona boot etmek için uğraşıp emek vermiştik değilmi ?

Bu gibi sorunları ortadan kaldırmak için bu makalemi hazırladım. Usb belleğimizi çeşitli bölümlere bölerek bir bölümüne ister windowsu, ister,müziklerimizi,istek filmlerimizi, istersekde hiç bakmadığımız ama silmeyede kıyamadığımız resimleri atabiliriz.

Çok konuştuk gelelim işlem adımlarımıza.. :)

En başta şunu belirtelim windows kalıbını yazdıracağımız bölüm tipini NTFS olarak belirlememiz gerekiyor.

Not : Bu işlemlerde usb belleğinizdeki tüm verilerinizi yedekleyin. Biçimlendirme yapacağımız için silinecektir.

Usb belleğimizi bilgisayarımıza taktık. (Diğer belleklerim müsait olmadığı için 3.70 gb gibi bir alana sahip usb belleğimi kullandım.)

Bilgisayarım sağ tık > yönet > disk yöneticisi bölümüne girdik.

gOAY50.png

Öncelikle bir temizleyelim biçimlendirelim, sağ tıklayıp biçimlendir diyelim.

3Eag6M.png

Tamam dedik biçimlendirdik.

Daha sonra siz ne isim verdiyseniz o yazar ben 1.bölüm dedim oraya sağ tıklayıp birimi küçült dedik.

Oraya belirlediğiniz boyutu girin. Ne kadar küçültürseniz 2.alana o kadar yer kalır.

QVlyzj.png

Ben 1200 mb küçülttüm, küçült butonuna tıklayalım.

G9kGNb.png

Evet 2.bölüm meydana çıktı, ama henüz ham, şu adımları da yaparak aktif hale getirelim.

Yeni çıkan yada ayrılmamış alana sağ tıklayıp yeni birim diyelim.

Çıkan menüde ileri ileri diyelim,

6JkM1E.png

Ayarlarımızı yukarıdaki gibi yapalım, 2.bölüm yazdığım yere 2.bölümün disk adı istediğinizi verebilirsiniz. İleri tıklayarak daha sonra son butonuna tıklayalım.

4ak9dL.png

Evet bölümlerimiz oluştu, dilerseniz siz 2 den fazla da bölümlendirebilirsiniz mantık aynı.

Umarım açık anlatabilmişimdir, esen kalın..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.