VB.NET Birkaç Soru

erdemefe07

Katılımcı Üye
29 Tem 2013
254
0
İstanbul
Selamun Aleyküm Arkadaşlar
Vb.net Hakkında Birkaç Sorum Olacak.Başlıyorum;

1-) Programımız Hangi Formda Olursa Olsun Kapat Tuşuna Bastığımızda Kapanmasını İstiyorum Normal Program Yaptığımda Sadece Form1 den kapattığımda kapanıyor Ama Form2 den kapattığımda Kapanmıyor.

2-) Programa Büyütme Geldiğinde Butonlarda Büyüsün Yada Hiç Büyümesin Büyütme Butonuna Tıklanmasın Böyle Nasıl Yapabilirim ?

3-) Kendi Setup Programımı Yapıyorum Ama Programın Nereye Kurulacağını Nasıl Seçtirebilirim ? (Programı Kuranlar Nereye Kurulacağını Seçecek Ve Dosyayı İnternet ten İndirilip Oraya Kurulacak.)

Lütfen Yardım Edin Şimdiden Teşekkürler :)

TCmcht

Katılımcı Üye
14 Tem 2014
740
0
İstanbul
Aleyküm Selam
1-) Kapatma işlemini butonla yaparsan, "End" Komutuyla programı kapatabilirsin.
2-) Formun propertiesinden 'MaximizeBox' özelliğini 'False' yaparsan form büyümez.
3-) FolderBrowserDialog ile klasör seçtirip, FolderBrowserDialog.SelectedPath koduyla seçilen yolu kullanabilirsin.

erdemefe07

Katılımcı Üye
29 Tem 2013
254
0
İstanbul
Aleyküm Selam
1-) Kapatma işlemini butonla yaparsan, "End" Komutuyla programı kapatabilirsin.
2-) Formun propertiesinden 'MaximizeBox' özelliğini 'False' yaparsan form büyümez.
3-) FolderBrowserDialog ile klasör seçtirip, FolderBrowserDialog.SelectedPath koduyla seçilen yolu kullanabilirsin.

1-)Abi Butonsuz Olmaz Mı ? Butonsuz Olmasını İstiyorum.
2-)EyvAllah Abi
3-)Abi Seçtirdik Diyelim Diğer Formda Önceki Formun Seçtiği Yere Nasıl Dosya Yükletebilirim ?

Lütfen Yardım Edin Şimdiden Teşekkürler.

hamush

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
635
1
1. Bütün programın kapanmasını sağlayacak formların FormClosed event'ine Application.Exit komutunu ekle..
2. Maximize, minimize eventleri de formresize event'ini kaldırır. Önce form'un MaximizeBox özelliğini false yap, maximize kutusu ortadan kalksın.. Eee title bar'a çift tıklayarak da maximize eder.. Bunu engellemek için formresize event'ini kontrol edip... "if WindowState=FormWindowState.Maximized then WindowState=FormWindowState.Normal" demen lazım.. Haa bu flicker edecektir.. etmeden geçmesi için form'un Paint eventinde de aynı düzenlemeyi yapabilirsin sanırım ama denemeden bilemem, denemeye vaktim yok.
3. Visual Studio Installer kullanıyorsan, Installer'ın kendisini seç ve F4'e bas, yani properties ekranına gel. Orada Install ******** var özelliklerin arasında. Başka bir installer kullanıyorsan, hangisi bilmemiz lazım ki cevap verebilelim.

Edit: Form resize da etmeyecekse, formborderstyle özelliği Fixed.....'lerden biri iken maximize edemez.. Ama o zaman kullanıcı form'unu resize da edemez.

erdemefe07

Katılımcı Üye
29 Tem 2013
254
0
İstanbul
1. Bütün programın kapanmasını sağlayacak formların FormClosed event'ine Application.Exit komutunu ekle..
2. Maximize, minimize eventleri de formresize event'ini kaldırır. Önce form'un MaximizeBox özelliğini false yap, maximize kutusu ortadan kalksın.. Eee title bar'a çift tıklayarak da maximize eder.. Bunu engellemek için formresize event'ini kontrol edip... "if WindowState=FormWindowState.Maximized then WindowState=FormWindowState.Normal" demen lazım.. Haa bu flicker edecektir.. etmeden geçmesi için form'un Paint eventinde de aynı düzenlemeyi yapabilirsin sanırım ama denemeden bilemem, denemeye vaktim yok.
3. Visual Studio Installer kullanıyorsan, Installer'ın kendisini seç ve F4'e bas, yani properties ekranına gel. Orada Install ******** var özelliklerin arasında. Başka bir installer kullanıyorsan, hangisi bilmemiz lazım ki cevap verebilelim.

Edit: Form resize da etmeyecekse, formborderstyle özelliği Fixed.....'lerden biri iken maximize edemez.. Ama o zaman kullanıcı form'unu resize da edemez.

Teşekkürler Fakat;
1 ve 2 tamam da

3. de ben kendi setupumu yapıyorum onun içiin yardım istiyorum form 2 de nereye kurulacağını seçecek form3 de oraya internetten (kendi sitemden) oraya dosya inecek. bunu nasıl yapabilirim? şimdiden Teşekkürler :)

hamush

Katılımcı Üye
26 Haz 2012
635
1
O daha kolay.. FolderBrowserDialog ile seçtirirsin. Önceki bir cevabını okudum, "nasıl önceki formun okuduğu yeri göreceğim" diyorsun... Nasıl olsa bir Program class'ın var değil mi? Orada static string'e atarsın.. Şimdi normalde VB kullanmadığımdan tam 100% örnek veremeyeceğim ama mesela C# olsaydı, Program class'ı tanımları arasında "internal static string kayitYeri" olurdu. Ardından kayıt yerini seçtirdiğin formda mesela düğmeye basıp seçiyorlarsa...

Kod:
**** dugme_click(object sender, EventArgs e) {
  FolderBrowserDialog dialog=new FolderBrowserDialog;
  dialog.Description="Seç bakalım.";
  if (dialog.ShowDialog(this)==DialogResult.OK) Program.kayitYeri=dialog.SelectedPath;
}

C#'ta yazdım ama class'lar vs aynı.. sanırım VB'ye çevirebilirsin mantığı anlarsan.. ardından dosyaları indirmek için en sonda..

Kod:
System.Net.WebClient client=new System.Net.WebClient();
client.DownloadFile("http://www.adresin.com/program/programdosyasi.exe",Program.kayitYeri+"\\programDosyasi.exe");

dersin indirir..

Turkhackteam.org internet sitesi 5651 sayılı kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında "Yer Sağlayıcı" konumundadır. İçerikler ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır. Turkhackteam.org; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir. Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz. Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.